reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Do 30 czerwca dodatkowe badania techniczne pojazdu

Do 30 czerwca dodatkowe badania techniczne pojazdu

Podatnicy, którzy użytkują samochody dostawcze uprawniające do odliczenia 100% VAT ze względu na konstrukcję, muszą do 30 czerwca br. przeprowadzić dodatkowe badania techniczne. Nie dotyczy to samochodów kupionych od 1 kwietnia br. ani samochodów typu van nabytych przed 1 kwietnia br., które w dowodzie rejestracyjnym mają adnotację VAT-1.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

100% odliczenie od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Do drugiej grupy zaliczane są tylko pojazdy wymienione w przepisach VAT.

W przypadku pojazdów nabytych przed 1 kwietnia br., w związku ze zmianą katalogu pojazdów, co do których stwierdzenie spełnienia technicznych warunków było dokonywane na podstawie dodatkowego badania technicznego, zaświadczenia wydane na tę okoliczność do 31 marca 2014 r. tracą moc. Konieczne jest zatem przeprowadzenie nowego, dodatkowego badania technicznego. Badanie to powinno zostać przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli do 30 czerwca 2014 r.

Zapisz się na nasz newsletter

Jeżeli przed upływem najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego lub do 30 czerwca 2014 r. dojdzie do sprzedaży takiego pojazdu, wówczas dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania sprzedaży.

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: 30 czerwca br. mija termin przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych

Artykuł przypomina podatnikom użytkującym samochody dostawcze uprawniające do odliczenia 100 % VAT o obowiązku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. Materiał zawiera wykaz pojazdów uprawniających do 100% odliczenia VAT ze względu na konstrukcję oraz wskazuje, co potwierdza prawo do odliczenia VAT w przypadku danego pojazdu. Z treści można dowiedzieć się ponadto, kiedy nie jest konieczne przeprowadzenie badania technicznego oraz co może grozić za nieterminowe przeprowadzenie badań.

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - wydatki eksploatacyjne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama