Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu diety. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące diety.
Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych
Aktualizacja: 23.10.2019
Należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowych uważane są za przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. To oznacza, że tego rodzaju wydatki ujmuje się w kosztach podatkowych na zasadach przewidzianych dla wynagrodzeń, tj w dacie ich faktycznej wypłaty. »
Diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy w kosztach podatkowych
Aktualizacja: 06.03.2019
Za okresy świadczenia usług w państwie zagranicznym, w tym również z dni przebywania w państwach ościennych z powodów wizowych, podatnik jest uprawniony do ujmowania w kosztach wartości diet, jakie byłyby należne z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Z kolei świadczenia związane z zapewnieniem noclegu, biletów lotniczych czy ubezpieczenia będą stanowić dla niego przychód opodatkowany PIT. »
Diety zleceniobiorców kosztem podatkowym zleceniodawcy
Aktualizacja: 07.12.2017
Diety wypłacane cudzoziemcom zatrudnionym przez przedsiębiorcę na podstawie umowy zlecenie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli z zawartych umów wprost wynika konieczność ich wypłacania, a cudzoziemcy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu na terytorium Polski. »
Jak prawidłowo opodatkować PIT diety w podróży służbowej?
Aktualizacja: 23.06.2016
Diety za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku do określonej wysokości. Czy ewentualną różnicę pomiędzy zwracanymi środkami a przysługującą dietą należy opodatkować, czy też nie? »
Niższa dieta pracownicza z powodu wyżywienia zawartego w cenie noclegu
Aktualizacja: 01.06.2015
Pracownik, który odbywa podróże służbowe krajowe i zagraniczne, obejmujące noclegi w hotelach, które w cenę za nocleg wliczają obligatoryjnie śniadanie, jest zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu otrzymywania takich śniadań. Wartość takiego śniadania pomniejsza wysokość diety przekazywanej pracownikowi przez pracodawcę na czas podróży służbowej, która jest wolna od podatku. Dzieje się tak także wtedy, gdy pracownik z przyczyn od siebie niezależnych, nie skorzystał faktycznie z hotelowych usług wyżywieniowych. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?