REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Nadpłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Materiały biurowe w księdze przychodów i rozchodów

Czy materiał biurowy zakupiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. segregator) jest materiałem w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. i w związku z pkt 10 załącznika nr 2 ww. rozporządzenia podlega wpisowi do kolumny dziesiątej księgi?

Działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw a kpir

Czy istnieje obowiązku księgowania po stronie zakupów (tj. w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) przyjęcia towarów do lombardu pod zastaw pożyczki lub w chwili niezwrócenia pożyczki przez klienta?

Cena zakupu w kpir

Czy cenę zakupu traktuje się jako kwotę zapłaconą dostawcy przeliczoną według kursu euro na dzień zakupu oraz kwotę akcyzy zapłaconej po sprowadzeniu samochodu do Polski?

Produkt niegotowy w kpir

Czy w spisie z natury należy wykazać koszty opracowania projektu (tzn. wymienione wyżej faktury i rachunki od podmiotów, wypłacone lub postawione do dyspozycji wynagrodzenia dla osób z którymi zawarta została umowa zlecenia lub umowa o dzieło), który na dzień sporządzenia spisu nie został jeszcze odsprzedany, ponieważ nie jest zakończony?

REKLAMA

Gdzie zaksięgować materiały zużywane w salonie fryzjersko-kosmetycznym

Proszę o udzielenie informacji odnośnie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w której kolumnie) zakupu materiałów zużytych przy świadczeniu usług fryzjersko-kosmetycznych.

Jak należy ewidencjonować materiały pomocnicze w kpir

Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.

Czy na podstawie faktury proforma można zaewidencjonować w kpir zakup towarów

Czy na podstawie faktury proforma można zaewidencjonować w kpir zakup towarów?

Dowód przesunięcia towarów w kpir

Prowadzę firmę handlową składającą się z kilku sklepów w różnych miejscowościach. Jak księgować przesunięcie towaru między tymi sklepami?

REKLAMA

Co to są "usługi dla ludności"

Świadczę usługi dekarskie i płacę podatek w formie karty podatkowej. W decyzji urzędu skarbowego na 2012 rok określono mi limit przychodów w kwocie 60.724 zł, wykonywania świadczeń dla innych odbiorców - poza świadczeniami dla ludności. Czy wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy budowlanej prowadzonej przez osobę fizyczną, która jest z kolei wykonawcą robót budowlanych dla innych firm, należy zaliczyć te świadczenia do limitu wykonywania świadczeń dla innych odbiorców, czy też traktować je jako świadczenia dla ludności?

Podróż służbowa przedsiębiorcy

Pan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Chce wybrać się w podróż służbową na rozmowy z kontrahentem, który ma siedzibę w odległości 450 km od jego firmy. Czy Pan Kowalski może wliczyć w koszty uzyskania przychodu koszty związane z podróżą służbową i czy może wypłacić sobie dietę z tego tytułu?

Nadpłata podatku

Definicję nadpłaty w prawie podatkowym znajdziemy w art. 72 § 1 ordynacji podatkowej.

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Jest już ustawa regulująca zasady zwrotu akcyzy od samochodów sprowadzonych z UE w latach 2004-2006. Jeżeli w tym czasie kupiłeś w Unii auto możesz postarać się o zwrot części zapłaconej akcyzy.

Jak odzyskać nadpłatę w PIT

Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent ma obowiązek posiadania rachunku bankowego, to zwrot nadpłaty następuje na ten rachunek bankowy wskazany w NIP-3. Obowiązku posiadania rachunku bankowego nie mają jednak  osoby, które mają prawo do zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniach rocznych nie dokumentujących dochodów z działalności gospodarczej (np. PIT-37).

Jak uzyskać zwrot nadpłaty podatku

Nadpłata może wynikać ze złożonego zeznania albo wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Napłata będzie podlegała zwrotowi, ale tylko wtedy, gdy nie mamy zaległości podatkowych lub nie złożymy wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących albo przyszłych należności podatkowych. Natomiast jeśli będzie przysługiwał zwrot nadpłaty, mamy prawo do jej oprocentowania. Oprocentowanie będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy organ podatkowy nie zwróci nadpłaty w określonym przepisami terminie.

REKLAMA