| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Zadania egzaminacyjne na certyfikat księgowego nie są publikowane

Zadania egzaminacyjne na certyfikat księgowego nie są publikowane

Podczas egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych kandydaci muszą rozwiązać m.in. trzy zadania. Za jedno można otrzymać od zera do dziesięciu punktów.


Certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych można otrzymać na dwa sposoby przy założeniu, że kandydat posiada odpowiednio dwa lub trzy lata doświadczenia w zawodzie. Po pierwsze, może przystąpić do egzaminu sprawdzającego umiejętności lub legitymować się odpowiednim wykształceniem.

Te zasady mogą się zmienić, ponieważ do sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o rachunkowości, który zakłada, że po 2010 roku certyfikat będzie można otrzymać wyłącznie po zdaniu egzaminu.

Obecnie egzamin składa się ze 160 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz trzech zadań sytuacyjnych. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od egzaminu na doradców podatkowych w przypadku egzaminu na certyfikat księgowego pytania i zadania nie są publikowane. Jedynym sposobem, w jaki można się z nimi zapoznać, jest uzyskanie informacji od osób, które brały udział w egzaminie.

Przykładowe zadanie dotyczy więc firmy, która 22 grudnia 2007 r. zapłaciła dostawcy zaliczkę w kwocie 30 tys. zł, która stanowi 30 proc. wartości maszyny (VAT należy pominąć). Maszyna zostanie dostarczona i zamontowana w lutym 2008 roku. Należy zaksięgować powyższą operację gospodarczą i wykazać, jakie zmiany spowoduje operacja w sprawozdaniu finansowym jednostki za rok 2007, korzystając z załącznika do ustawy o rachunkowości.

W takim przypadku należy dokonać poniższych operacji:

1. Wpłata zaliczki na konto sprzedawcy - w wartość przelewu - 30 tys. zł: strona Wn konta (240) „Inne rozrachunki” (lub konto (243) „Zaliczki przekazane na środki trwałe w budowie”), strona Ma konta (130) „Rachunek bankowy”.

2. Faktura VAT wystawiona przez sprzedawcę - w wartości netto (ponieważ w zadaniu należy pominąć VAT): strona Wn konta (300) „Rozliczenie zakupu”, strona Ma konta (240) „Inne rozrachunki” (lub konto (243) „Zaliczki przekazane na środki trwałe w budowie”).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w sprawozdaniu finansowym jednostki za rok 2007

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »