| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Książka przychodów nie daje doświadczenia

Książka przychodów nie daje doświadczenia

Doświadczenie konieczne do ubiegania się o certyfikat księgowy trzeba zdobyć, pracując na pełnych księgach rachunkowych.


Wiele pytań budzi nadal kwestia wymogów przy ubieganiu się o certyfikat księgowego. Kandydaci, którzy chcą zdobyć to uprawnienie, często pytają, czy doświadczenie w prowadzeniu książki przychodów i rozchodów pozwoli im ubiegać się o certyfikat.

W odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej resort finansów wyjaśnił, że zgodnie z par. 4 rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022, z późn. zm.) za praktykę w księgowości, wymaganą przy ubieganiu się o wydanie certyfikatu księgowego, uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej - czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2, 4 lub 5 ustawy o rachunkowości. Jest to więc prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego; sporządzanie sprawozdań finansowych.

Czynności te można wykonywać również w ramach badania sprawozdania finansowego, pod nadzorem biegłego rewidenta.

Jak więc twierdzi Ministerstwo Finansów, wykonywanie, na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 147 z późn. zm.), czynności polegających na prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie zawiera się w katalogu czynności wymienionych w par. 4 rozporządzenia z 18 lipca 2002 r.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »