| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Księgowy na etacie nie musi się ubezpieczać

Księgowy na etacie nie musi się ubezpieczać

Działalność polegająca na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.


Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych związane jest z koniecznością wykupu polisy OC. Czytelnicy mają więc wątpliwości, czy księgowi posiadający certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, którzy wykonują obowiązki na podstawie umowy o pracę, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej wskazuje, że zgodnie z art. 80a ust.1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki nieposiadające osobowości prawnej, uprawnione do świadczenia usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych poza siedzibą jednostki, są obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością obejmującą swym zakresem:

• prowadzenie ksiąg rachunkowych,

• wykonywanie czynności doradztwa podatkowego, do wykonywania których są uprawnione zgodnie z odrębnymi przepisami.

Ubezpieczenie nie dotyczy więc księgowych na etacie. Muszą je natomiast posiadać np. wszystkie biura rachunkowe. Jeżeli przedmiotem ich działalności są usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i doradztwa podatkowego, minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC wynosi 15 tys. euro. Jeżeli prowadzą wyłącznie księgi rachunkowe - 10 tys. euro.

W praktyce występuje jednak ten pierwszy przypadek. Biura, prowadząc księgi rachunkowe, równocześnie zajmują się deklaracjami podatkowymi swoich klientów, co uznawane jest za czynności doradztwa podatkowego. Taki zakres usług zobowiązuje do wykupu polisy OC na minimalną sumę 15 tys. euro.

Warto przypomnieć, że podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, na podstawie art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym, mogą wykonywać niektóre czynności doradztwa podatkowego, czyli prowadzić, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz udzielać im pomocy w tym zakresie, a także sporządzać, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów zeznania i deklaracje podatkowe lub udzielać im pomocy w tym zakresie.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK