| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Ile wynoszą minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC dla biur rachunkowych

Ile wynoszą minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC dla biur rachunkowych

Podmioty uprawnione do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz doradztwa podatkowego są obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Wartość minimalnej sumy gwarancyjnej zależy od przedmiotu działalności biura rachunkowego.


Prowadzący biuro rachunkowe jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Obowiązek ten nakłada ustawa o rachunkowości, natomiast szczegółowy zakres został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ubezpieczenie to obejmuje szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Nie obejmuje natomiast szkód, które polegają na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi (lub innym bliskim członkom rodziny, np. rodzicom, dzieciom). Ubezpieczenie nie obejmuje także szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego po utracie uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych i czynności doradztwa podatkowego, chyba że szkoda ta jest następstwem wykonywania działalności przed utratą tych uprawnień, jak również szkód z tytułu zapłaty kar umownych, a także powstałych na skutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, aktów terroru.

Wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC zależy od zakresu działalności biura rachunkowego i może wynosić 5000 euro, 10 000 euro lub 15 000 euro.

Wartości w euro przeliczane są według kursu średniego NBP ogłoszonego na pierwszy dzień roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta. Dla 2008 r. jest to kurs ogłoszony 2 stycznia 2008 r. (tabela nr 1/A/NBP/2008) w wysokości 3,5975 PLN/EUR.

Tabela. Minimalne sumy gwarancyjne obowiązujące w 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC odnosi się do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia.

Obowiązkowa kwota minimalna oznacza, że odszkodowanie do takiej wysokości należy wypłacić każdej firmie, z którą biuro ma podpisaną umowę.

Przykład

Biuro rachunkowe prowadzi działalność w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i czynności doradztwa podatkowego. Wykupiona polisa OC opiewa na kwotę 15 000 euro. Biuro obsługuje 20 podmiotów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości np. w kilku z obsługiwanych podmiotów ubezpieczyciel wypłaci każdemu z poszkodowanych maksymalnie po 15 000 euro.

Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania działalności w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych lub czynności doradztwa podatkowego.

• art. 80a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• rozporządzenie Ministra Finansów z 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 61, poz. 537

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »