REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy głównego księgowego można objąć ochroną związkową przed zwolnieniem z pracy

Ewa Podgórska-Rakiel
Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Organizacja związkowa objęła szczególną ochroną przed zwolnieniem z pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku głównego księgowego naszego przedsiębiorstwa. Czy główny księgowy może być osobą wytypowaną przez związek zawodowy do ochrony przed zwolnieniem?

RADA

Autopromocja

Jeżeli przepisy wewnątrzzwiązkowe nie zawierają postanowień odmiennych, to nie ma żadnych przeszkód, aby główny księgowy zatrudniony w Państwa zakładzie podlegał szczególnej ochronie stosunku pracy z tytułu pełnienia funkcji związkowej.

UZASADNIENIE

Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z jego członkiem, imiennie wskazanym uchwałą zarządu. Takiej samej ochronie podlegają i inni imiennie wskazani pracownicy, będący członkami danej zakładowej organizacji związkowej, którzy są upoważnieni do jej reprezentowania wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Warunki, które wykluczają możliwość objęcia szczególną ochroną stosunku pracy z tytułu pełnienia funkcji związkowej, to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• brak przynależności związkowej oraz

• wykonywanie za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy.

Głównego księgowego nie zaliczamy do kadry kierowniczej zakładu pracy, a tylko ta kategoria pracowników zgodnie z ustawą związkową dokonuje za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy. Główny księgowy został jedynie wymieniony w kodeksowej definicji pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy). Jest to jednak definicja przyjęta na potrzeby przepisów o czasie pracy oraz ustalania zasad wynagradzania w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy.

WAŻNE!

Główny księgowy może zostać wskazany przez organizację związkową jako pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Praca głównego księgowego nie wiąże się z wykonywaniem za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy, takich jak: zatrudnianie, zwalnianie, awansowanie czy przyznawanie podwyżek. Z tego powodu główny księgowy może zostać objęty szczególną ochroną stosunku pracy.

Pewne ograniczenie, dotyczące łączenia ochrony przed zwolnieniem z pracy z wykonywaniem pracy głównego księgowego w danym zakładzie pracy, mogą wprowadzać statuty poszczególnych związków zawodowych. Wewnątrzzwiązkowy statut lub uchwały władz związku zawodowego najczęściej uszczegóławiają przepisy powszechnie obowiązujące. Częstą praktyką jest wprowadzanie zakazu łączenia funkcji związkowych z danym stanowiskiem pracy w zakładzie pracy. Taki zakaz łączenia funkcji może w dalszej konsekwencji skutkować niemożliwością objęcia głównego księgowego ochroną związkową.

PRZYKŁAD

Statut związku zawodowego działającego w zakładzie określa, że pracownicy zatrudnieni na stanowiskach: kierownika działu produkcji, głównego analityka oraz głównego księgowego nie mogą zostać wskazani przez organizację związkową jako pracownicy podlegający ochronie przed zwolnieniem z pracy. Pracownicy zatrudnieni na wymienionych stanowiskach nie mogą w tym zakładzie podlegać ochronie związkowej.

W praktyce najczęściej same organizacje związkowe przestrzegają obowiązujących je przepisów związkowych. W przypadku wątpliwości mogą Państwo przeanalizować prawo danego związku zawodowego w tym zakresie.

• art. 32 ust. 1 i 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407

• art. 772 § 5, art. 128 § 2 pkt 2, art. 24126 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Ewa Podgórska-Rakiel

specjalista w zakresie prawa związkowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

REKLAMA