| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Księgowi i rewidenci

Biura rachunkowe muszą walczyć z nieuczciwą konkurencją

Aktualizacja: 16.05.2008

Usługi księgowe oferowane są często przez osoby nieposiadające uprawnień. Klienci nie mają świadomości, że za ewentualne błędy w rozliczeniach to oni poniosą odpowiedzialność. »

Ile wynoszą minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC dla biur rachunkowych

Aktualizacja: 13.05.2008

Podmioty uprawnione do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz doradztwa podatkowego są obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Wartość minimalnej sumy gwarancyjnej zależy od przedmiotu działalności biura rachunkowego. »

Zarządzenie o wyborze biegłych rewidentów zostanie zmienione

Aktualizacja: 07.05.2008

Minister skarbu państwa chce złagodzić przepisy zarządzenia w sprawie zasad i trybu wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych spółek z udziałem Skarbu Państwa. »

Przy umowie cywilnoprawnej może być potrzebny certyfikat księgowego

Aktualizacja: 06.05.2008

Od 1 stycznia 2009 r. zacznie obowiązywać nowa definicja praktyki w księgowości. Doświadczenie na podstawie umowy cywilnej będzie można zdobyć w biurze rachunkowym. Według resortu do zawarcia jej z innym podmiotem konieczny będzie certyfikat księgowy. »

Wysokość ubezpieczenia zależy od zakresu działalności

Aktualizacja: 30.04.2008

Zakres ubezpieczenia zależy od formalnego przedmiotu działalności spółki audytorskiej. Ubezpieczyć się trzeba nie później niż w dniu wpisu na listę podmiotów uprawnionych. Może się okazać, że rozporządzenie jest sprzeczne z ustawą o biegłych rewidentach. »

Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

Aktualizacja: 28.04.2008

W 2009 roku Komisja Europejska podejmie decyzję, czy zobowiązać biegłych do stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. »

Jak zweryfikować poprawność opinii wydanej przez biegłego rewidenta

Aktualizacja: 24.04.2008

Krajowa Komisja Nadzoru Krajowej Izby Biegłych Rewidentów sprawdza m.in., czy biegły rewident zastosował prawidłowe procedury badania, prawidłowo udokumentował badanie i wyciągnął prawidłowe wnioski. »

Przez trzy lata można dochodzić odszkodowania

Aktualizacja: 21.04.2008

Przedawnienie roszczeń poszkodowanego od zakładu ubezpieczeń o odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej liczy się od daty, w której realnie poniesiona została szkoda. »

Początkujący księgowi mogą liczyć na pomoc stowarzyszenia

Aktualizacja: 15.04.2008

W oddziałach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce funkcjonują koła młodych księgowych. Początkujący adepci zawodu mogą nie tylko uzyskać w nich porady, ale także otrzymać rabaty na szkolenia. »

Biegli rewidenci nie mają zakazu reklamy

Aktualizacja: 15.04.2008

Biegli rewidenci nie mają zakazu stosowania reklamy. Musi się ona jednak ograniczyć do działań informacyjnych. »

Księgowi mają moralny obowiązek stosowania Kodeksu etyki

Aktualizacja: 31.03.2008

Kodeks etyki wydany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nie jest dokumentem obowiązującym księgowych na podstawie ustawowych przepisów. »

Trzeba zlecić prowadzenie ksiąg specjalistom

Aktualizacja: 19.03.2008

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który zamierza zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu lub doradcy podatkowemu? »

Nadzór nie oznacza braku niezależności biegłych

Aktualizacja: 17.03.2008

Konieczne jest respektowanie niezależności samorządu biegłych rewidentów. Trzeba jednak tak to zorganizować, aby w porę wykrywać ewentualne nieprawidłowości w księgowości i nierzetelną pracę audytorów. »

Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Aktualizacja: 11.03.2008

Co to znaczy być dobrym lekarzem, dobrym ślusarzem? Czy ten pozytywny wydźwięk przymiotnika dobry występuje rzeczywiście także w przypadku dobrego księgowego? »

Czy wypłata "bilansówki" pozbawia księgowego prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przy sporządzaniu bilansu

Aktualizacja: 04.03.2008

Jestem księgową. W naszej spółce co roku w marcu pracownicy działu controllingu i działu księgowości otrzymują tzw. bilansówkę w wysokości swoich miesięcznych poborów. Czy mimo rekompensaty tą premią dodatkowych godzin spędzonych w pracy przy sporządzaniu bilansu, mamy także prawo do wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK