REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowi i rewidenci

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Etyka to stan umysłu

Biznes bez etyki, oparty wyłącznie na zysku to inwestycja, która opłaca się tylko na krótką metę. Kto liczy na długoterminowe zyski, nie powinien zapominać, że zaufanie w biznesie to podstawa. A tego nie da się zbudować bez etyki. Takie wnioski płyną z listopadowej konferencji Krajowej Izby Biegłych Rewidentów „Etyka w procesach zarządzania, sprawozdawczości i rewizji finansowej”.

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów aktywna w debatach europejskich

W dniu 17 września 2014 r. w Paryżu odbyła się konferencja Audit Policy Conference. Celem spotkania była wymiana informacji i poglądów na temat aktualnych regulacji dot. europejskiego rynku audytu i oczekiwanych zmian w systemach krajów UE. O rezultatach konferencji opowiada Krzysztof Burnos, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i przewodniczący Komisji ds. rozwoju usług biegłego rewidenta w sektorze MŚP.

Jak i kiedy dokonać wyboru biegłego rewidenta?

Osobą uprawnioną do badania sprawozdań finansowych jest biegły rewident. Jego praca polega na sprawdzaniu, czy informacje zawarte w sprawozdaniach wypływające na rynek od jednostek są prawdziwe. Jednostki powinny też odpowiednio wcześniej dokonać wyboru biegłego rewidenta.

Przedmiot działalności biegłych rewidentów

Zawód biegłego rewidenta reguluje ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (dalej ustawa). Wyznacza ona między innymi formę w jakiej może być wykonywany wyżej wskazany zawód i do jakich czynności osoba go wykonująca jest uprawniona.

Forma i zasady wykonywania zawodu biegłego rewidenta

Biegły rewident to zawód zaufania publicznego uregulowany w ustawie z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (dalej ustawa). Osoba, która po pozytywnym ukończeniu postępowania kwalifikacyjnego uzyskała wpis do rejestru biegłych rewidentów zobowiązana jest do przestrzegania szeregu norm dotyczących między innymi formy i zasad wykonywania swojego zawodu.

Biegły rewident z innego kraju UE może być rewidentem w Polsce

Osoby fizyczne, które posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu biegłego rewidenta uzyskane w innym państwie Unii Europejskiej, mogą zostać wpisane do polskiego rejestru biegłych rewidentów. Wpis do rejestru uzależniony jest jednak od złożenia z wynikiem pozytywnym, egzaminu z prawa gospodarczego przeprowadzonego w języku polskim przez Komisję Egzaminacyjną.

Zakres odpowiedzialności księgowych

Ustawa o rachunkowości określa zakres obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych podmiotów w ramach prowadzenia rachunkowości danej jednostki.

Warunki uzyskania wpisu do rejestru biegłych rewidentów

Biegły rewident to prestiżowy zawód zaufania publicznego, który uprawnia między innymi do badania sprawozdań finansowych. Biegli rewidenci posiadają własny samorząd zawodowy zrzeszony wokół Krajowej Izbę Biegłych Rewidentów.

Biegli rewidenci - praktyki zawodowe i aplikacja

Osoba ubiegająca się o wpis do rejestru biegłych rewidentów, musi oprócz pomyślnego złożenia egzaminów pisemnych odbyć także praktykę oraz aplikację.

Zwolnienie z egzaminów na biegłego rewidenta

Obowiązek udzielenia zwolnienia z konieczności złożenia niektórych egzaminów pisemnych w przypadku legitymowania się zdanym egzaminem uniwersyteckim przewidziany jest w deregulacji zawodu biegłego rewidenta. Ale już obecnie istnieje możliwość uzyskania takiego zwolnienia za zgodą Komisji Egzaminacyjnej. Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych - dotycząca zawodu biegłego rewidenta - została uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i podpisana przez Prezydenta RP w dniu 30 maja 2014 r.

Zastosowanie technologii mobilnych w obszarze księgowości

Otacza nas elektronika, nowe technologie mobilne a księgowość w dalszym ciągu kojarzy się przede wszystkim z tonami dokumentów. W obiegu wciąż są papierowe faktury i mają się bardzo dobrze. Jak zastosować nowe technologie w odniesieniu do księgowości?

Zawód księgowego bardziej doceniany

W wyniku dynamicznych zmian gospodarczych pracodawcy coraz bardziej świadomie podchodzą do powiększania swoich zespołów. Rozwoju wielu przedsiębiorstw powoduje wzrost oczekiwań wobec poszukiwanych pracowników, co przekłada się na również na zarobki. Eksperci zauważają, że stanowiska o profilu finansowo-księgowym, ktorych znaczenie dla firm zdecydowanie wzrosło, są tego bardzo dobrym przykładem.

Odpowiedzialność prawna księgowych

Księgowy to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów we współczesnym świecie, w którym znaczenie ma przede wszystkim rzetelna informacja i wiedza. Oprócz odpowiedzialności społecznej, wewnętrznej i kwestii etycznych związanych z tym zawodem istnieje też odpowiedzialność prawna, a szczególnie odpowiedzialność karna, której podlegają księgowi w przypadku działań niezgodnych z prawem.

Komisja Egzaminacyjna dla kandydatów na biegłych rewidentów

Ministerstwo Finansów poinformowało o powołaniu na nową kadencję Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów.

Jak wybrać biegłego rewidenta

Dokonanie wyboru biegłego rewidenta w odpowiednim terminie ułatwia prawidłowe przygotowanie sprawozdania finansowego, a także umożliwia właściwe zaplanowanie badania oraz przeprowadzenie badania wstępnego. Czym się kierować przy wyborze biegłego rewidenta i jak zawrzeć z nim umowę?

Kiedy zawrzeć umowę z biegłym rewidentem

Sprawozdanie finansowe za 2013 r. będzie po raz pierwszy w naszej spółce objęte obowiązkowym badaniem przez biegłego rewidenta. Do kiedy powinno się podpisać umowę z biegłym rewidentem? Czy istnieje spis dokumentów, o które biegły rewident będzie prosił podczas badania sprawozdania?

Nadzór nad biegłymi rewidentami będzie się rozwijał

Na pytania związane z teraźniejszością i przyszłością nadzoru nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi odpowiada Dorota Podedworna-Tarnowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Przewodnicząca Komisji Nadzoru Audytowego.

Jak często należy zmieniać biegłego rewidenta badającego roczne sprawozdania finansowe

Roczne sprawozdanie finansowe za poprzednie trzy lata było badane przez jedną i tę samą firmę audytorską. Jak często należy zmieniać podmiot uprawniony do badania rocznego sprawozdania finansowego?

Księgowy seniorem - rewolucja w usługach rachunkowych

Od września ruszył w Krakowie, z inicjatywy Stowarzyszenia Podatników w Polsce i Centrum Seniora, nowatorski projekt przygotowujący Seniorów do wejścia na rynek usług księgowych.

Czym kierować się przy wyborze programu do kadrowo-płacowej obsługi firmy?

W dobie kapitału ludzkiego jako nadrzędnego i najcenniejszego zasobu przedsiębiorstwa, każda firma powinna uznać za priorytet sprawną i kompleksową obsługę pracowników. Niezbędnym narzędziem, mającym na celu pomoc w kontroli tego rozbudowanego procesu, jest dobry program kadrowo-płacowy.

Zmiany w VAT oznaczają dla firm zmiany w systemach księgowych

Zmiany dotyczące fakturowania, w tym wprowadzenie możliwości wystawiania faktur uproszczonych i faktur zbiorczych, oznaczają dla firm konieczność dostosowania swoich systemów informatycznych. Dzięki rozłożeniu w czasie wejścia w życie nowych przepisów przedsiębiorcy będą mieli czas na aktualizacje systemów i przeszkolenie pracowników nawet do 1 stycznia 2014 roku.

Jak ustalić minimalną wysokość OC dla biura rachunkowego

W celu ustalenia minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC należy ustalić zakres czynności wykonywanych przez biuro rachunkowe. Kwota ubezpieczenia OC biura rachunkowego zależy bowiem od kilku czynników.

Co powinno znaleźć się w umowie o świadczenie usług księgowych?

Wprawdzie przedsiębiorca może prowadzić księgowość samodzielnie, ale zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest oddać księgowość do biura rachunkowego. Oczywiście pod warunkiem, że przedsiębiorca zawrze z biurem odpowiednią umowę, która chroni jego interesy i zapewnia zakres usług adekwatny do ceny. Na co warto zwrócić uwagę czytając umowę?

Za co odpowiada księgowy?

Zawód księgowego to zawód „wysokiego ryzyka”. Takie stwierdzenie często pada z ust jego przedstawicieli. I trudno nie przyznać im racji, gdy analizuje się przepisy pod kątem odpowiedzialności, jaką się ponosi, wykonując tę niełatwą profesję.

Biegli rewidenci mogą szkolić się przez internet

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów dopuściła możliwość szkolenia na odległość, tzw. e-learning, jako jedną z form odbycia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów.

Jakie odszkodowanie wypłaci zakład ubezpieczeń z tytułu umów OC zawartych przez biura rachunkowe w 2012 r.

Jeżeli biuro rachunkowe w związku z wykonywaniem działalności wyrządzi klientowi szkodę, klient przede wszystkim może uzyskać odszkodowanie z polisy OC biura rachunkowego (maksymalnie do wysokości tzw. sumy gwarancyjnej).

Jak przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy?

Rejestracja transakcji, identyfikacja klientów, weryfikacja i monitoring danych – tak sprawdzają swoich klientów biura księgowe, które należą do instytucji obowiązanych w tzw. ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

Badanie planu połączenia spółek przez biegłego rewidenta

Jestem pracownikiem spółki z o.o., która będzie się łączyła z inną spółką. W tej chwili przygotowywany jest plan połączenia spółek. Z tego, co wiem, taki plan powinien być zbadany przez biegłego rewidenta, jednak chyba nie w każdym przypadku. Czy mam rację? Od czego to zależy?

Czas to pieniądz, czyli jak oszczędzać czas w biurze rachunkowym

Postęp technologii sprawia, że możemy coraz więcej czynności wykonać w krótszym czasie. Komputer z dobrym procesorem czy telefon z rozbudowanym systemem, który pozwala prowadzić firmę w każdej części świata, zwiększyły naszą wydajność w pracy i w życiu. Jednak postęp technologiczny nie zmienia naszych przyzwyczajeń, a wzrost wydajności wcale nie sprawił, że mamy więcej czasu na różne rzeczy. Dlaczego tak się dzieje i jak można to zmienić? Jak oszczędzać czas w biurze rachunkowym?

Nowe procedury dla biur rachunkowych - sprawozdanie z kontroli za 2010 r.

Do 22 kwietnia 2010 r. podmioty, na które zostały nałożone obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (m.in. biura rachunkowe), miały obowiązek przygotowania się do stosowania nowych regulacji. W kwietniu 2011 r. GIIF opublikował sprawozdanie dotyczące m.in. wyników kontroli wykonania tych obowiązków w 2010 r.

Jakie wymogi musi spełniać przedsiębiorca planujący otwarcie biura rachunkowego

Chciałbym otworzyć biuro rachunkowe? Posiadam doświadczenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych jako pracownik w dziale księgowości. Chciałbym jednak postawić na samodzielny biznes. Jakie powinienem spełniać wymogi?

Oczekiwania pracodawców wobec głównego księgowego

Księgowość jest jednym z ważniejszych działów podlegających dyrektorowi finansowemu lub bezpośrednio właścicielowi lub zarządowi, z którym dobre relacje są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Czy można korzystać ze zwolnienia z VAT, zakładając biuro rachunkowe

Chciałabym założyć działalność, a konkretnie biuro rachunkowe, które prowadziłabym sama (na początek bez pracowników). Miałabym ok. 20 klientów. Posiadam certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie posiadam uprawnień do wykonywania usług doradcy podatkowego. Czynności, jakie wykonywałabym dla swoich klientów, ograniczałyby się wyłącznie do: prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (nie rozliczałabym ksiąg rachunkowych), prowadzenia rejestrów VAT zakupu i sprzedaży, prowadzenia ewidencji środków trwałych i przedmiotów niskocennych, sporządzania deklaracji podatkowych (w tym VAT, NIP i PIT-36) do urzędu skarbowego, sporządzania i naliczania list płac zatrudnionych pracowników, sporządzania stosownych deklaracji do ZUS, prowadzenia akt pracowniczych.

Certyfikat księgowego - wymóg odbycia praktyki

Minister Finansów, odmawiając wydania certyfikatu księgowego, powinien dokładnie wyjaśnić, dlaczego określone czynności nie odpowiadają czynnościom uznawanym za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Niższa składka członkowska biegłych rewidentów

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjęła procedury obowiązujące przy ubieganiu się o niższą składkę członkowską biegłych rewidentów.

Biegły rewident sporządzi raport w języku obcym

Biegły rewident wyda opinię w obcym języku, gdy wynika to z przepisów lub umowy.

Czy księgowy z licencją MF zwalnia zarząd z odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych

Za prowadzenie ksiąg rachunkowych odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki. Osoba prowadząca księgi rachunkowe odpowiada w ramach obowiązków pracy.

Biegli rewidenci: stare zasady zdobywania uprawnień zawodowych obowiązują do 5 czerwca 2013 r.

Kandydat, który nie zakończy postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta do 5 czerwca 2013 r., aby uzyskać tytuł zawodowy, musi ponownie zdać egzaminy.

Biegły rewident może obniżyć wysokie ubezpieczenie

Nowe przepisy o odpowiedzialności rewidentów spowodowały wzrost składek ubezpieczeniowych. Biegli, którzy uiszczą składki za pośrednictwem samorządu zawodowego, zapłacą mniej.

Sprawozdanie z działalności biegłych rewidentów

Tylko do końca lutego uprawnieni do badania sprawozdań finansowych mają czas na złożenie sprawozdania z działalności za 2009 r. Sprawozdanie należy przekazać Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłych rewidentów

Osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, będą miały możliwość przystąpienie do egzaminów na biegłego rewidenta.

Wynagrodzenie biegłych powiększa się o VAT

Do końca 2009 r. biegli powoływani w postępowaniu sądowym otrzymywali wynagrodzenie zgodnie z dekretem o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Problem w tym, że dekret nie przewidywał powiększania tego wynagrodzenia o VAT – w przypadku biegłych będących podatnikami tego podatku. W efekcie podatnicy ci otrzymywali wynagrodzenie, które zgodnie z ustawą o cenach było traktowane jako wynagrodzenie brutto (zawierające VAT). Wynagrodzenie biegłych sądowych ulegało więc efektywnemu zmniejszeniu. Od 1 stycznia 2010 r. problem ten przestaje istnieć.

Czy biegły może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Mam pytanie dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowe (ze względu na osiągane obroty) przez biegłych sądowych. Czy świadcząc tego rodzaju usługi, można na samym początku działalności być zwolnionym z VAT? Czy też od razu należy się zarejestrować do tego podatku i naliczać VAT?

Do 6 grudnia duże spółki muszą utworzyć komitet audytu

Spółki należące do jednostek zainteresowania publicznego do 6 grudnia mają czas na utworzenie komitetu audytu.

Biura rachunkowe - obowiązek informowania o nielegalnych transakcjach

Podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą musiały przekazywać informacje o klientach dokonujących podejrzanych transakcji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Minister nie powołał komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów

Ministerstwo Finansów nie powołało komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów, bo Krajowa Izba Biegłych Rewidentów przedstawiła siedem rekomendacji na siedem stanowisk.

Jak opodatkować usługi archiwów świadczone przez biura rachunkowe

Niektóre biura rachunkowe podpisują z klientami również umowy o składanie dokumentów finansowo-księgowych, akt osobowych, list płac i kartotek zarobkowych, archiwizację dokumentacji. Jak opodatkować taką działalność?

Certyfikat księgowy - nowe przepisy wykonawcze MF w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

6 maja 2009 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rozporządzenie reguluje m.in. kwestie wydawania certyfikatów księgowych, w tym procedury przeprowadzania egzaminu dla osób ubiegających się o ten certyfikat.

Jakie wymagania musi spełniać główny księgowy

Czy aby pracować na stanowisku głównego księgowego, trzeba mieć udokumentowane ukończenie jakichś kursów, szkoleń itp. w tym zakresie, czy wystarczy staż pracy w księgowości? Jeśli tak, to ile musi on wynosić?

Czy praktyka w księgowości jest potrzebna, by przystąpić do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jedną z nich są warunki, jakie musi spełnić osoba chcąca przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Jakie to warunki?

REKLAMA