REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są różne sposoby uzyskania uprawnień biegłego rewidenta

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienia biegłego rewidenta mogą otrzymać osoby posiadające kwalifikacje ACCA. W tym celu muszą tylko zdać egzamin z prawa gospodarczego.

Aby zdobyć uprawnienia biegłego rewidenta, trzeba zdać 11 egzaminów, odbyć praktykę i aplikację. Nie jest to jednak jedyna droga zdobycia tych uprawnień. Inną możliwością jest uzyskanie uprawnień ACCA i zdanie dodatkowego egzaminu.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowy egzamin

Jak wyjaśnia Antoni Kwasiborski prezes zarządu spółki Rewiks, dla obywateli innych państw, którzy mają kwalifikacje uznawane przez państwa Unii Europejskiej, i obywateli polskich, którzy mają kwalifikacje uzyskane za granicą, uznawane przez państwa Unii Europejskiej istnieje możliwość ubiegania się o otrzymanie polskiego tytułu biegłego rewidenta. Dotyczy to również osób, które posiadają uprawnienia rachunkowo-finansowe ACCA. Warunkiem koniecznym do uzyskania dyplomu jest zaliczenie egzaminu z prawa gospodarczego w języku polskim. Jest to zarazem jedyny przeprowadzany test sprawdzający wiedzę kandydata na biegłego rewidenta w tym przypadku.

- Kandydat, który ma zamiar przystąpić do tego egzaminu, ma obowiązek złożyć wniosek (podanie) o dopuszczenie do egzaminu - twierdzi nasz rozmówca. Następnie Komisja Egzaminacyjna zawiadamia biegłego rewidenta o miejscu egzaminu, przynajmniej na sześć tygodni przed jego terminem. Ponadto kandydat ma obowiązek dostarczyć uwierzytelnioną przez polskie lub zagraniczne biuro notarialne, albo zaprzysiężonego tłumacza, kopię dokumentu świadczącego o posiadaniu kwalifikacji uznawanych przez państwa Unii Europejskiej oraz przebieg pracy zawodowej.

Antoni Kwasiborski wyjaśnia, że egzamin z prawa gospodarczego obejmuje elementy prawa polskiego, prawne regulacje rachunkowości podmiotów gospodarczych oraz prawo podatkowe. Przy czym kandydat zdaje egzamin ustny tylko z dwóch zagadnień: propedeutyka prawa oraz elementy prawa pracy. Z pozostałych tematów egzamin przeprowadzany jest w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Warto zaznaczyć, że egzamin może być powtórzony w terminach ustalonych przez Komisję Egzaminacyjną, jednak nie wcześniej niż po dziesięciu tygodniach od poprzedniego egzaminu - podkreśla nasz rozmówca.

Kwalifikacje ACCA

Warto więc dowiedzieć się, jak zdobyć kwalifikacje ACCA. ACCA jest międzynarodowym klubem zrzeszającym specjalistów z zakresu rachunkowości i finansów.

Małgorzata Sawicka, dyrektor ACCA w Polsce, wyjaśnia, że w tym przypadku konieczne jest spełnienie trzech warunków. Po pierwsze, każdy kandydat musi zdać 14 spośród 16 egzaminów ujętych w dwóch modułach programowych. Moduł podstawowy zapoznaje słuchaczy z zasadami rachunkowości finansowej i zarządczej, znaczeniem informacji finansowej w przedsiębiorstwie oraz najważniejszymi zagadnieniami związanymi z zasobami ludzkimi. Moduł zawodowy pozwala na rozwinięcie umiejętności niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji finansowych i oceny sytuacji przedsiębiorstw.

- Drugim wymogiem jest wykazanie się minimum trzyletnią praktyką zawodową na stanowisku finansowym - informuje nasza rozmówczyni.

Dodaje, że ostatnim elementem niezbędnym do uzyskania członkostwa w ACCA jest przejście specjalnego modułu z zakresu etyki zawodowej.

Ubieganie się o certyfikat ACCA można rozpocząć już po zdaniu matury. Ekspert podkreśla jednak, że zaleca się, aby kandydaci zdobywali kwalifikacje, wykonując równocześnie pracę zawodową. Pozwala to na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas przygotowania do egzaminów. Ponadto osoby posiadające odpowiednie wykształcenie wyższe mogą ubiegać się o zwolnienia z niektórych egzaminów ACCA. Zwolnienia przyznawane są też na podstawie innych kwalifikacji, np. w Polsce zdanie dziesięciu egzaminów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów zwalnia z modułu podstawowego ACCA.

ZAINTERESOWANIE ACCA

Obecnie w Polsce jest 1000 członków ACCA, a kolejne 2500 ubiega się o certyfikat.

Z kolei biegłych rewidentów jest obecnie 7742. W trakcie postępowania kwalifikacyjnego jest natomiast 7427 osób.

ACCA cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Coroczny wzrost liczby studentów wynosi ok. 20 proc.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA