reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Produkty uzdrowisk a obniżona stawka VAT

Produkty uzdrowisk a obniżona stawka VAT

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśnił zasady stosowania obniżonej stawki 8% VAT na produkty uzdrowisk.

Sprawa dotyczy pkt 104 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiącego, że produkty uzdrowisk są opodatkowane w wysokości 8%. Określenie to nie należy jednak do precyzyjnych ze względu na fakt, iż nasuwa na myśl miejsce wydobycia. Natomiast ustawa nie uzależnia przecież wysokości należnego VAT od miejsca prowadzenia działalności, ale od rodzaju produktu.

Tym samym pojawiło się wiele nieścisłości w interpretacji tego zapisu i zaczęto uznawać ˝produkty uzdrowisk˝ jako produkty wydobyte ze złóż oraz kopalin na terenie obszaru miejscowości, którym nadano status uzdrowiska. W ten sposób nie jest brany pod uwagę cały rynek kopalin leczniczych i naturalnych surowców, ale tylko pewien wycinek, jaki określa ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Przedsiębiorstwa wytwarzające produkty z kopalin leczniczych, lecz działające na terenach niemających statusu uzdrowiska są zaś zmuszone do wnoszenia 23% VAT. Nielogiczne wydaje się zatem, iż jeden producent np. soli leczniczej objęty jest 8-procentową stawką VAT, a drugi 23-procentową.

Premie pieniężne - rozliczanie VAT

Rozliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

M. Grabowski, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13165, wskazał, że zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 104 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu 8-procentową stawką podatku od towarów i usług podlegają produkty uzdrowisk (bez napojów mineralnych) - wyłącznie:

- środki do kąpieli leczniczych: sól jodobromowa, szlam i ług,

- środki do okładów leczniczych, w tym kostki borowinowe,

- środki skoncentrowane do kuracji pitnej, w tym tabletki Zuber.

Na tle tego przepisu z obniżonej stawki podatku mogą korzystać wyłącznie takie produkty uzdrowisk, jak podane wyżej.

Zasady nadawania obszarowi statusu uzdrowiska zostały zaś określone w rozdziale 5: Nadawanie obszarowi statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Zespół doradców podatkowych Jacek Czernecki

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama