| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Czy rezerwy i zobowiązania warunkowe służą manipulacji

Czy rezerwy i zobowiązania warunkowe służą manipulacji

Rezerwy są tą pozycją sprawozdania finansowego, która jest najczęściej wykorzystywana do manipulacji wynikiem finansowym. Także niewłaściwe zastosowanie konserwatywnej zasady odpisów aktualizacyjnych lub nadmiernych rezerw. Dlaczego tak jest?


Celem ujęcia rezerw w sprawozdaniu jest uwzględnienie strat jeszcze nie w pełni ujawnionych, będących skutkami przeszłych zdarzeń oraz ujawnienie nieprzewidywanych zobowiązań wynikających z zawartych umów.

Zaostrzone wymogi standardu MSR 37 podkreślają, że rezerwy mają charakter zobowiązań, których kwota lub termin zapłaty nie są znane. Rezerwę należy utworzyć w sprawozdaniu finansowym, gdy spełnione są łącznie następujące warunki: na jednostce ciąży istniejący obowiązek wynikający ze zdarzeń przeszłych; prawdopodobne jest, że spełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku. Jeśli warunki te nie są spełnione, nie należy tworzyć rezerwy w bilansie.

Jeśli chodzi o zobowiązania warunkowe to jednostka nie powinna ujmować w bilansie takich zobowiązań. Informacje o zobowiązaniach warunkowych należy ujawniać w informacji dodatkowej, względnie jeżeli jest to niezbędne dla prawidłowego zrozumienia sytuacji finansowej jednostki, w pisemnym sprawozdaniu zarządu z działalności spółki za okres sprawozdawczy.

Przedstawmy trzy sytuacje ujęcia rezerw i zdarzeń warunkowych w sprawozdaniu.

Pierwsza: występujący obowiązek, który prawdopodobnie będzie wymagał wypływu środków finansowych z jednostki. W takim przypadku tworzy się rezerwę. Wymagane jest ujawnianie informacji na temat rezerwy.

Druga: występujący możliwy lub istniejący obowiązek, który może wymagać środków, ale prawdopodobnie tak się nie stanie. Wtedy nie tworzy się rezerwy. Wymagane jest ujawnienie informacji na temat zobowiązania.

Trzecia: występuje możliwy lub istniejący obowiązek, w przypadku którego prawdopodobieństwo wypływu środków jest znikome. Wówczas nie tworzy się rezerwy. Nie ma wymogu ujawnienia żadnych informacji.

Dla każdej klasy rezerw jednostka powinna w sprawozdaniu finansowym ujawnić: charakterystykę rezerwy; wskazanie istniejących niepewności, co do kwoty i terminu wystąpienia przyszłych zdarzeń; wartość bilansową na początku i na końcu okresu; dodatkowe rezerwy utworzone w ciągu okresu, łącznie ze zwiększeniami dotychczasowych rezerw; kwoty wykorzystane w ciągu okresu; kwoty niewykorzystane, rozwiązane w ciągu roku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

dr ANDRÉ HELIN

prezes firmy audytorskiej BDO Numerica

Not. EM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »