REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę sklep. Zdarza się, że klient, któremu sprzedałem towar na paragon, po jakimś czasie przychodzi do mnie z paragonem i żąda wystawienia faktury. Czy mam taki obowiązek? Jeżeli tak, czy obowiązek ten jest ograniczony czasowo?


Czy istnieje obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy jakiś czas po dokonaniu sprzedaży

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług


Obecnie przepisy nie wskazują wprost, kiedy można odmówić wystawienia faktury, gdy kupujący zgłosi się z takim żądaniem po dokonaniu sprzedaży. Gdy nabywca jest osobą nieprowadzącą działalności, przyjmuje się, że jest to termin po upływie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania towaru. Jeśli natomiast nabywca dokonuje zakupu jako podatnik prowadzący działalność, to sprzedawca może odmówić wystawienia faktury po upływie siedmiu dni. Przepisy nie zabraniają jednak sprzedawcy wystawiania faktury po tym terminie. Szczegóły poniżej.

Jednym z obowiązków podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni jest obowiązek wystawiania faktur stwierdzających dokonanie sprzedaży (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT). Obowiązek ten nie ma charakteru bezwzględnego, gdyż art. 106 ust. 4 ustawy o VAT wskazuje, że podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednak na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Przyjmuje się, że podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż dla osób fizycznych, które przed dokonaniem sprzedaży, w momencie jej dokonywania lub bezpośrednio po dokonaniu sprzedaży:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nie ujawnią się jako podmioty lub osoby działające w imieniu podmiotów, którym powinna zostać wystawiona faktura, albo

• nie zażądają wystawienia faktury jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Polecamy produkt: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF

Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25 kwietnia 2012 r. (sygn. IPTPP4/443-92/12-2/BM):

REKLAMA

(...) podatnicy nie mają obowiązku każdorazowego weryfikowania statusu swoich klientów, to oni bowiem powinni określić, czy dokonują zakupu jako osoba prywatna, czy też jako firma. Zatem, skoro w momencie dokonania sprzedaży klient nie określił, czy dokonuje zakupu jako osoba fizyczna czy też jako podatnik, to znaczy, że Spółka nie posiadała wiedzy o tym, iż dokonuje sprzedaży dla osoby posiadającej status podatnika od towarów i usług.

Wątpliwości pojawiają się, jeżeli nabywca wystąpi z żądaniem wystawienia faktury jakiś czas po dokonaniu sprzedaży. Przyjmuje się, że to, czy w takich przypadkach na sprzedawcy ciąży obowiązek wystawienia faktury, zależy od okresu, jaki minął od dnia dokonania sprzedaży (tj. wydania towaru lub wykonania usługi). W tej kwestii można się spotkać z dwoma stanowiskami.

Według pierwszego obowiązek wystawienia faktury ciąży na sprzedawcach przez okres, przez jaki nabywca może żądać wystawienia rachunku (art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej), czyli przez trzy miesiące, licząc od dnia dokonania sprzedaży, tj. wydania towaru lub wykonania usługi. Takie stanowisko potwierdzają przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 5 maja 2009 r. (sygn. IBPP1/443-187/09/EA) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 czerwca 2011 r. (sygn. ITPP1/443-445/11/KM).

Zgodnie zaś z drugim stanowiskiem obowiązek taki istnieje tylko przez siedem dni, licząc od dnia dokonania sprzedaży (przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 października 2008 r., sygn. IPPP1-443-1616/08-4/RK).

Prawidłowe jest jednak, co do zasady, pierwsze z zaprezentowanych stanowisk.


Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych


Faktury przychodowe i kosztowe w księgach rachunkowych


Zgodzić się jednak należy, że jeżeli żądanie wystawienia faktury jest związane z ujawnieniem się przez nabywcę jako przedsiębiorca, obowiązek wystawienia faktury istnieje tylko przez siedem dni, licząc od dnia dokonania sprzedaży.

Żądanie wystawienia faktury zgłoszone przez klienta, który uprzednio otrzymał paragon, trzeba uwzględnić w terminie trzech miesięcy od daty dokonania sprzedaży.

Słusznie zatem wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2012 r. (sygn. IPTPP4/443-92/12-2/BM), że:

(...) w świetle obowiązujących przepisów nie ma on obowiązku wystawienia faktury VAT na żądanie podatnika podatku VAT po przekroczeniu 7-dniowego terminu od dnia dokonania sprzedaży. Wystawienie faktury VAT po przekroczeniu tego terminu zależne będzie od dobrej woli Wnioskodawcy.


Terminy wystawiania faktur na żądanie

Okres od dokonania sprzedaży (wydania towaru lub wykonania usługi)

Obowiązek wystawienia faktury na żądanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Obowiązek wystawienia faktury w związku z ujawnieniem się nabywcy jako przedsiębiorcy lub osoby działającej w imieniu podmiotu, dla którego sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą

do 7 dni

TAK

TAK

do 3 miesięcy

TAK

NIE

więcej niż 3 miesiące

NIE

NIE


PRZYKŁAD:
15 sierpnia 2013 r. podatnik sprzedał towar. Sprzedaż udokumentował paragonem. 10 września 2013 r. nabywca wrócił do podatnika z paragonem i zażądał wystawienia faktury.


Jeżeli:

• nabywca zażądał wystawienia faktury na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczą - podatnik ma obowiązek wystawić taką fakturę, gdyż nie upłynęły jeszcze trzy miesiące, licząc od dokonania sprzedaży;

• nabywca zażądał wystawienia faktury na inny podmiot niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (np. na spółkę jawną, której jest wspólnikiem) - podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury (gdyż upłynął już okres siedmiu dni, licząc od dnia dokonania sprzedaży).


Od 1 stycznia 2014 r. przepisy będą wskazywały terminy, kiedy można odmówić wystawienia faktury na żądanie - VAT 2014


Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywać nowe przepisy regulujące zasady wystawiania faktur. Dodany zostanie m.in. art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, z którego będzie wynikać, że obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy (w tym osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) istnieje przez trzy miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Zastrzeżenie to nie będzie miało zastosowania do dostaw i usług wymienionych w art. 19 ust. 5 pkt 4 ustawy, np. do dostawy energii.


Co sądzisz o tych zmianach? Podziel się swoją opinią na naszym FORUM

W ocenie autora - zważywszy na brak przepisu stanowiącego inaczej - we wskazanym terminie żądać wystawienia faktury będą mogły również osoby, które ujawnią się jako podatnicy (polscy lub zagraniczni), lub osoby, które ujawnią, że działają w imieniu podatnika (polskiego lub zagranicznego) albo osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Okres od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty

Obowiązek wystawienia faktury na żądanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Obowiązek wystawienia faktury w związku z ujawnieniem się nabywcy jako przedsiębiorcy lub osoby działającej w imieniu podmiotu, dla którego sprzedaż powinna być stwierdzona fakturą

do 3 miesięcy

TAK

TAK

ponad 3 miesiące

NIE

NIE


PRZYKŁAD

Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że sprzedaż (dostarczenie) towaru nastąpi rok później, tj. 15 sierpnia 2014 r., a żądanie wystawienia faktury 10 września 2014 r. W takim przypadku podatnik miałby obowiązek wystawienia faktury w obu przypadkach: gdyby nabywca zażądał wystawienia faktury na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a także na inny podmiot niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (np. na spółkę jawną, której jest wspólnikiem). Obowiązek ten ciążyłby na podatniku do 30 listopada 2014 r. (w tym dniu bowiem upłynęłyby 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar). Od 1 grudnia 2014 r. podatnik nie miałby obowiązku wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towaru dokonaną 15 sierpnia 2014 r.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027

• art. 87 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.

• art. 106b ust. 1 pkt 1 oraz art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

REKLAMA

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

REKLAMA

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA