reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Czy faktura wystawiona w 2014 r. osobie fizycznej musi zawierać NIP

Czy faktura wystawiona w 2014 r. osobie fizycznej musi zawierać NIP

W treści przepisów o fakturach, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., nie znalazłem wyłączenia z obowiązku podawania na fakturach numeru NIP nabywcy, w przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną. Chodzi mi o faktury na dostawę wody. Czy to oznacza, że faktury wystawiane osobom fizycznym, np. za dostawę wody, muszą zawierać numer NIP nabywcy?

 

 

 

 


Faktura wystawiona osobie fizycznej


RADA

Faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych - podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby tego podatku powinny zawierać NIP nabywcy. W 2014 r. obowiązek ten występuje także w przypadku dostaw i usług tzw. mediów, czyli dostawy wody, odbioru odpadów, odprowadzania ścieków itp. Faktura wystawiana osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie musi zawierać jej numeru NIP. Dotyczy to wszystkich dostaw na rzecz osób fizycznych, które nie są podatnikami VAT zidentyfikowanymi na potrzeby tego podatku.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT


UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznia 2012 r. zostały zniesione numery identyfikacji podatkowej nadane osobom fizycznym objętym rejestrem PESEL, nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Od 1 stycznia 2012 r. jedynym identyfikatorem podatkowym ww. osób jest numer PESEL. Oznacza to, że od 1 stycznia 2012 r. osoby te nie posiadają i nie posługują się numerami NIP. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności i niezidentyfikowanych na potrzeby tego podatku nie ma więc ani obowiązku, ani możliwości podawania na fakturze NIP-u nabywcy.

W przepisach VAT obowiązujących w 2013 r. znajdowało się wyłączenie z obowiązku podawania NIP-u nabywcy na fakturze w przypadku dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 zał. nr 3 do ustawy o VAT (czyli usług związanych z dostarczaniem i uzdatnianiem wody, odprowadzaniem ścieków, odbiorem odpadów itp.). Na fakturach tych nie trzeba więc było podawać numeru NIP nabywcy niezależnie od tego, czy był on podatnikiem VAT. Takiego wyłączenia brak w przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama