reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Warto wiedzieć

Wartości niematerialne i prawne w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 02.01.2007

Wartości niematerialne i prawne księguje się na koncie 020 "Wartości niematerialne i prawne". W zależności od rodzaju i liczby występujących w jednostce tytułów wartości niematerialnych i prawnych jednostka ma dwa rozwiązania. »

Jak stworzyć profesjonalną fakturę VAT w Excelu

Aktualizacja: 21.12.2006

Excel może tworzyć profesjonalne dokumenty księgowe. W niniejszym komentarzu przedstawiamy instrukcję sporządzania faktury VAT. »

Jak od 2007 r. płatnicy będą rozliczać zaliczki na podatek dochodowy

Aktualizacja: 20.12.2006

Do nowych regulacji w podatkach dochodowych będą musieli przywyknąć nie tylko podatnicy. Spore zmiany zostaną wprowadzone również w zakresie obowiązków obciążających płatników. Jedna z najważniejszych dotyczy rezygnacji ze składania deklaracji miesięcznych. »

Jak prawidłowo złożyć oświadczenie na formularzu PIT-12

Aktualizacja: 19.12.2006

Obowiązkiem każdego podatnika jest rozliczenie się z podatku należnego za dany rok podatkowy - przez złożenie właściwemu urzędowi skarbowemu zeznania rocznego i ewentualną dopłatę brakującej kwoty podatku. Jednak nie zawsze podatnicy muszą rozliczać się osobiście. Niekiedy może ich wyręczyć płatnik. »

Jak wycenić środki trwałe oraz wartości niematerialne

Aktualizacja: 20.12.2006

Na dzień bilansowy środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, lub wartości przeszacowanej, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, oraz o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. »

W 2007 r. nowa definicja samochodu osobowego w podatkach dochodowych

Aktualizacja: 18.12.2006

Od 1 stycznia 2007 r. zostanie ujednolicona definicja samochodu osobowego w przepisach VAT i ustawach regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym. »

Wznowienie postępowania podatkowego - nowe okoliczności lub dowody

Aktualizacja: 13.12.2006

Wznowienie postępowania podatkowego jest dopuszczalne jedynie w wyliczonych w art. 240 ordynacji podatkowej (o.p.) sytuacjach. »

Inwentaryzacyjne potwierdzanie stanu aktywów i pasywów - obowiązek uzgodnienia sald

Aktualizacja: 14.12.2006

Inwentaryzowanie w drodze uzgodnienia stanów składników majątkowych oraz weryfikowanie ich źródeł jest obowiązkiem wynikającym z art. 26 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Ponieważ inwentaryzacja kojarzy się głównie z przeprowadzeniem spisu z natury, często nie przykładamy właściwej wagi do uzgodnienia sald (weryfikacja). »

Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe

Aktualizacja: 13.12.2006

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość 800 000 euro. »

Jak od 2007 r. będą ustalane różnice kursowe

Aktualizacja: 12.12.2006

Od 2007 r. podatnicy będą mieli do wyboru dwie metody rozliczania różnic kursowych. Pierwsza, oparta na przepisach ustawy o rachunkowości, będzie dostępna tylko dla podatników prowadzących księgi rachunkowe. »

W 2007 r. będzie można przeprowadzić rozprawę w postępowaniu odwoławczym od decyzji US

Aktualizacja: 12.12.2006

W 2007 r. zarzuty wobec decyzji urzędu skarbowego będzie można przedstawić na rozprawie. Podatnik będzie mógł na niej złożyć wyjaśnienia, zgłosić żądania, propozycje i zarzuty oraz przedstawić dowody na ich poparcie. »

Kiedy spadek bez podatku

Aktualizacja: 12.12.2006

O tym, które spadki będą opodatkowane na nowych, obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. zasadach, decyduje nie data otwarcia spadku, ale data przyjęcia go przez spadkobiercę. »

Co zmieni się w kosztach od 2007 r.

Aktualizacja: 08.12.2006

Nowelizacja obu ustaw o podatkach dochodowych przyniesie istotne zmiany w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Dotyczyć one będą nie tylko samej definicji kosztów, ale też zróżnicowania sposobu ich rozliczania w zależności od rodzaju ich związku z uzyskiwanymi przychodami. »

Jak i kiedy można wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty lub zaliczenie jej na poczet przyszłego podatku

Aktualizacja: 07.12.2006

Podatnik nie ma pełnej swobody dysponowania nadpłatą. W pewnych okolicznościach może ją jednak zadysponować według swojej woli, np. występując o stwierdzenie nadpłaty w celu uzyskania jej zwrotu lub przeznaczając ją na poczet przyszłego podatku. »

Nowe możliwości wyboru formy opodatkowania od 2007 r.

Aktualizacja: 05.12.2006

Od 2007 r. zostanie poszerzona możliwość wyboru opodatkowania dochodów stawką liniową. Zyskają ją podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, ale tylko ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama