reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Warto wiedzieć

Jak ewidencjonować kapitał własny

Aktualizacja: 21.06.2007

Jeżeli udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obejmowane są po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, nadwyżkę ewidencjonuje się na koncie „Kapitał zapasowy”. »

Ewidencja otrzymanej darowizny w organizacjach non profit

Aktualizacja: 20.06.2007

Ewidencja otrzymania darowizn w księgach spółek handlowych została dokładnie uregulowana. Natomiast ewidencje darowizn oraz dotacji dla organizacji non profit, stanowiących przychód statutowy, a w szczególności darowizn niepieniężnych, mogą budzić pewne wątpliwości. »

Jak poprawić błąd w kosztach uzyskania przychodów pracownika

Aktualizacja: 19.06.2007

Koszty odliczane od przychodów pracowniczych mają formę stałą, przysługują w wysokości zryczałtowanej (miesięcznej i rocznej). Tylko wyjątkowa zmiana stanu faktycznego może spowodować to, że koszty powinny zostać obniżone, podwyższone albo w ogóle niepobrane. Właśnie brak właściwej reakcji na te zmiany stanów faktycznych może spowodować pomyłkę pracodawcy-płatnika. Poniżej wskazujemy najczęściej popełniane błędy i sposób ich poprawy. »

Jak księgować ulepszenie środka trwałego

Aktualizacja: 18.06.2007

Istotną cechą większości składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej dłużej niż rok jest ich podatność na awarie oraz starzenie się. Wydatki na naprawy, modernizację lub ulepszenie nie zawsze jednak mogą być od razu zaliczane w koszty. »

Jak rozliczyć zakup kasy rejestrującej

Aktualizacja: 15.06.2007

Podatnicy zobowiązani do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych mogą odliczyć od podatku określony procent zakupu kasy. Odliczana kwota nie może jednak przekroczyć 2,5 tys. zł. »

Jak rozliczyć w spółce wydatki na auto wspólnika

Aktualizacja: 14.06.2007

Spółki mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego przez wspólnika. Muszą jednak pamiętać o obowiązujących limitach. »

Jak wycenić wartość początkową środków trwałych

Aktualizacja: 13.06.2007

Poprawne ustalenie wartości początkowej środka trwałego jest podstawą do tego, by naliczane od niej odpisy amortyzacyjne stanowiły koszty uzyskania przychodów. »

Jak rozliczyć koszty badania sprawozdań finansowych

Aktualizacja: 12.06.2007

Sposób rozliczenia kosztów badania sprawozdania finansowego będzie zależał od tego, czy została uprzednio utworzona rezerwa z tego tytułu czy nie. »

Skutki podatkowe darowizny towarów

Aktualizacja: 11.06.2007

Przedmiotem darowizny mogą być zarówno pieniądze, jak i rzeczy ruchome, nieruchomości oraz zbywalne prawa majątkowe. Niestety, polskie prawo podatkowe nie sprzyja ofiarodawcom. »

Dostosowanie zakładowego planu kont do inwentarza żywego

Aktualizacja: 08.06.2007

Inwentarz żywy może służyć jako hodowla lub stanowić podmiot wykonania działalności, np. jazdy konnej. Ewidencja księgowa inwentarza będzie zależeć od jego przeznaczenia. »

Kiedy można odliczyć VAT od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych

Aktualizacja: 06.06.2007

Podatnicy nie mogą, co do zasady, odliczać podatku naliczonego przy nabywaniu usług noclegowych i gastronomicznych. »

Jak rozliczać zakwaterowanie pracowników

Aktualizacja: 05.06.2007

Zwolniona z podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych oraz kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. »

Jak księgować rozliczenia z bankiem

Aktualizacja: 04.06.2007

Operacje finansowe osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą muszą mieć swoje odzwierciedlenie w księdze przychodów i rozchodów. Sposób ich ewidencjonowania uzależniony jest zarówno od rodzaju takiej operacji, jak i sposobu rozliczeń, uregulowanego w umowie o prowadzenie rachunku, którą przedsiębiorca zawarł z bankiem. »

Jak rozliczać prywatne wyposażenie pracownika

Aktualizacja: 01.06.2007

Przedsiębiorca może wliczyć w koszty wydatki w formie ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego pracownikowi za używane przez niego prywatne narzędzia. Dla pracownika taki ekwiwalent stanowi dochód zwolniony z podatku. »

Jak ująć w księgach podatek od nieruchomości

Aktualizacja: 31.05.2007

Podatek od nieruchomości płacony jest przez spółki do 15 dnia każdego miesiąca, a jego księgowanie następuje w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama