reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Warto wiedzieć

Ujęcie rachunkowe kredytu inwestycyjnego

Aktualizacja: 09.05.2007

Ewidencja kredytów bankowych dokonywana jest na kontach zespołu 1, czyli „Środki pieniężne i rachunki bankowe”. Szczegółowość ewidencji uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli od rodzaju zaciąganych kredytów. »

Jak zaewidencjonować rabat z faktury otrzymanej od kontrahenta

Aktualizacja: 08.05.2007

Mamy podpisaną umowę handlową z naszym odbiorcą. Kontrahent z tytułu zakupu określonej ilości towarów ma prawo do otrzymania bonusu od naszej firmy na podstawie wystawionej przez niego faktury VAT. Jak należy zaewidencjonować taką fakturę w księgach? »

Koszty finansowania zewnętrznego w świetle MSR nr 23

Aktualizacja: 07.05.2007

Co składa się na koszty finansowania zewnętrznego? Czy zawsze koszty te ujmuje się w okresie, w którym je poniesiono? Kiedy zaprzestać aktywowania kosztów? Jakie informacje ujawnia się w sprawozdaniu finansowym? »

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych poniesioną w roku poprzednim stratę bilansową

Aktualizacja: 04.05.2007

Stratę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można pokryć między innymi z kapitału zapasowego. W spółdzielni w pierwszej kolejności z funduszu zasobowego, a następnie z innych funduszy własnych. »

Jakie dokumenty należy złożyć przy instalacji kasy rejestrującej

Aktualizacja: 30.04.2007

Czytelnik zwrócił się do redakcji z pytaniem dotyczącym zasad instalacji kas fiskalnych. Podał, że prowadzi sprzedaż dla firm i dla indywidualnych klientów od ponad dwóch lat. W br. zwiększyła mu się sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niedługo z tego tytułu przekroczy obrót 40 000 zł liczony od początku roku. Wtedy powinien zainstalować kasę rejestrującą. »

Jak chronić dane finansowe w środowisku informatycznym rachunkowości

Aktualizacja: 30.04.2007

W informatycznych systemach prowadzenia ksiąg rachunkowych liczba elementów wywołujących zagrożenia jest znacznie większa niż w tradycyjnych, manualnych systemach rachunkowości. Zagrożenia te stają się coraz trudniejsze do przewidzenia i wykrycia, a ich skutki są trudne do usunięcia. »

Jakie są rodzaje dowodów i dokumentów księgowych

Aktualizacja: 27.04.2007

Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe potwierdzające zaistnienie operacji i spełniające funkcję dowodową. Dowody źródłowe można klasyfikować według różnych kryteriów. Jakie są rodzaje dowodów i dokumentów księgowych? »

Jak rozliczyć przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

Aktualizacja: 26.04.2007

W 2007 r. zmieniły się zasady rozliczania wydatków związanych z przekazaniem towarów na cele reprezentacji i reklamy. Ma to swój skutek również w rozliczeniu VAT z tego tytułu. »

Jak powinna wyglądać dokumentacja ochrony danych księgowych SIR

Aktualizacja: 25.04.2007

Aby zrealizować postanowienia ustawy o rachunkowości, firma powinna przygotować instrukcję ochrony danych i systemu ich przetwarzania oraz ochrony sprzętu informatycznego. »

Na jakich zasadach przysługuje zwrot VAT na rachunek bankowy

Aktualizacja: 24.04.2007

W deklaracjach VAT-7/VAT-7K składanych przez czynnych podatników VAT jest rozliczany podatek należny i naliczony. Na skutek porównania kwoty podatku należnego i naliczonego może dojść do trzech sytuacji: kwota podatku należnego jest wyższa niż kwota podatku naliczonego (wówczas różnica podlega wpłacie do urzędu skarbowego), kwota podatku należnego jest równa kwocie podatku naliczonego oraz kwota podatku należnego jest niższa od kwoty podatku naliczonego. »

Jak rozliczać i ewidencjonować transakcje z użyciem kart płatniczych

Aktualizacja: 23.04.2007

Firmy coraz częściej decydują się na używanie kart płatniczych. Jest to wygodna forma rozliczeń bezgotówkowych umożliwiająca szybkie realizowanie transakcji. Ewidencja w księgach rachunkowych przebiega podobnie jak w przypadku innych rozliczeń bezgotówkowych. »

Koszty egzekucyjne - ujęcie rachunkowe i podatkowe

Aktualizacja: 20.04.2007

Jakie wydatki składają się na koszty egzekucyjne? Jak zaewidencjonować w księgach odpis aktualizujący na należności z tytułu poniesionych kosztów sądowych? Czy umorzone koszty egzekucyjne należy zaksięgować jako przychody finansowe? Czy koszty egzekucyjne, jakie poniósł wierzyciel, są kosztem podatkowym? »

Jak księgować zwrot pożyczki w euro

Aktualizacja: 19.04.2007

Firma zaciągnęła pożyczkę w złotówkach, a pożyczkodawca chce zwrotu pożyczki w euro. Po jakim kursie powinno się przeliczyć tę pożyczkę i jak ją ująć w księgach rachunkowych? »

Jak długo przechowywać dokumenty księgowe

Aktualizacja: 18.04.2007

Po zakończeniu roku obrotowego należy odpowiednio zabezpieczyć dowody księgowe i przechowywać je przez okres określony w ustawie o rachunkowości. Ustawa ta określa minimalny okres przechowywania danych księgowych. »

Czy wydruk z komputera może zastąpić fakturę

Aktualizacja: 17.04.2007

Wydruki z komputera potwierdzające dokonanie transakcji nie mogą być podstawą do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama