reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Warto wiedzieć

Kiedy tworzyć rezerwy na przyszłe zobowiązania a kiedy dokonać RMB?

Aktualizacja: 07.09.2006

Tworzenie rezerw jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości, w sytuacji gdy istnieje prawdopodobieństwo powstania zobowiązań w przyszłości. »

Co się zmieniło w opłacie skarbowej od 16 sierpnia 2006 r.

Aktualizacja: 05.09.2006

Od 16 sierpnia 2006 r. notariusze nie są już płatnikami opłaty skarbowej od sporządzanych przez nich dokumentów. Wprowadzono również zasadę, że jeżeli podanie jest wnoszone w formie elektronicznej, to zapłata opłaty skarbowej również musi być dokonana w ten sposób. »

Jak prowadzić uproszczoną księgę przychodów i rozchodów - projekt

Aktualizacja: 01.09.2006

Jedną z zasadniczych zmian w projektowanej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wprowadzenie uproszczonej księgi przychodów i rozchodów. »

Jak rozliczać zaliczki

Aktualizacja: 01.09.2006

Rozliczenie zaliczek należy rozpatrywać przede wszystkim pod kątem powstania obowiązku podatkowego. W myśl generalnej zasady otrzymanie zaliczki spowoduje wcześniejsze powstanie obowiązku podatkowego. »

Opodatkowanie VAT-em umów o zarządzanie przedsiębiorstwem

Aktualizacja: 30.08.2006

Usługi świadczone przez menedżerów na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem są, co do zasady, opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a nie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Kontakt z organem podatkowym w formie elektronicznej - zmiany w ordynacji podatkowej

Aktualizacja: 30.08.2006

16 sierpnia br. weszły w życie zmiany do ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. W myśl znowelizowanych przepisów, zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe mogą załatwiać wiele spraw nie tylko pisemnie czy ustnie do protokołu, ale także - jeżeli z żądaniem takim wystąpi podatnik - drogą elektroniczną. »

Jak można wyodrębnić koszty stałe i zmienne

Aktualizacja: 31.08.2006

Podział kosztów na stałe i zmienne ma ogromne znaczenie dla podejmowania decyzji krótkoterminowych w zakresie produkcji i sprzedaży. Wyodrębnienie kosztów stałych i zmiennych jest zabiegiem pozaewidencyjnym, który można przeprowadzić różnymi metodami. »

Jak wykorzystać bilans oraz rachunek zysków i strat do sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych

Aktualizacja: 30.08.2006

Części sprawozdania finansowego są ze sobą ściśle związane. Bilans, jako główny element sprawozdania, przedstawia majątek przedsiębiorstwa i źródła jego finansowania. Przyczyną zwiększenia majątku i źródeł finansowania - jeżeli przedsiębiorstwo nie sięgało po zewnętrzne finansowanie - jest wypracowany przez nie zysk, który jako pozycja kapitałów własnych figuruje w pozycji A.VIII bilansu. »

Kto musi wprowadzić kasy rejestrujące od 1 września 2006 r.

Aktualizacja: 30.08.2006

Podatnicy handlujący częściami samochodowymi, sprzętem fotograficznym, radiowym i telewizyjnym, a także płytami DVD i CD muszą od 1 września 2006 r. ewidencjonować obrót z tego tytułu przy użyciu kas fiskalnych. »

Jak rozliczyć honorarium autorskie ze stosunku pracy

Aktualizacja: 30.08.2006

Przy prawach autorskich i prawach pokrewnych przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zastosowanie zwiększonych kosztów uzyskania. Przedmiotem tych praw mogą być m.in. utwory publicystyczne, naukowe, programy komputerowe, dzieła fotograficzne, utwory muzyczne oraz audiowizualne. »

Ewidencja i wycena na dzień nabycia materiałów i towarów

Aktualizacja: 30.08.2006

Jak ustalić cenę nabycia materiałów? Jak ewidencjonować koszty transportu, gdy dotyczą one różnorodnych materiałów? Czym jest normalny poziom produkcji? W jaki sposób ewidencjonować odchylenia od cen ewidencyjnych? »

Jak zaewidencjonować reklamację zgłoszoną przez osobę fizyczną

Aktualizacja: 30.08.2006

Poza zwrotem wadliwej partii towarów reklamacje rzeczowe, które dotyczą kwestii ilościowych i jakościowych, mogą być rozliczane w inny sposób, np. przez wymianę wadliwej partii dostawy na nową czy obniżenie ceny. »

Środki trwałe małżonków

Aktualizacja: 30.08.2006

Czy można amortyzować składnik należący do majątku odrębnego małżonka? Jak ustalić wartość początkową środka trwałego przejętego z firmy małżonka? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama