Jakie zmiany wprowadzono w zakresie korygowania deklaracji
REKLAMA
W ustawie o kontroli skarbowej pojawił się nowy art. 14c. Przepis ten stanowi, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Korekta złożona w tym przypadku nie wywołuje skutków prawnych z wyjątkiem przedstawionego poniżej.
Ustawa o kontroli stanowi obecnie, iż kontrolowany może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Na możliwość skorygowania deklaracji kontrolujący wskazuje w protokole kontroli. Tak przeprowadzona korekta wywołuje skutki prawne. Warto pamiętać, że uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Kontrolowany ma obowiązek zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu do właściwego organu podatkowego korygującej deklaracji. Musi to nastąpić nie później niż w terminie 3 dni. Do zawiadomienia należy dołączyć pisemne zawiadomienie o przyczynach korekty. Przykładowo powinno się wskazać, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Po wypełnieniu tych obowiązków organ podatkowy niezwłocznie informuje właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji.
Jednocześnie zmieniono art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. Brzmi on obecnie:
• ustawa z 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw – do dnia oddania Mk do drukarni nie ukazał się Dziennik Ustaw z tą ustawą
Tomasz Król
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat