REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zasady stosować przy sprawozdaniach według MSSF

REKLAMA

Sporządzając sprawozdanie finansowe, należy zawrzeć w nim odpowiednie informacje. Trzeba także kierować się odpowiednimi zasadami rachunkowości. Jakie informacje wstępne zawiera sprawozdanie sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)?
Scharakteryzujmy zastosowane przy takim sprawozdaniu zasady rachunkowości.

Informacje wstępne mają charakter informacji porządkowych i powinny jako minimum zawierać: identyfikację sprawozdania finansowego, wskazanie okresu sprawozdawczego, wskazanie waluty sprawozdawczej.


Opis zastosowanych zasad rachunkowości jest centralną i newralgiczną częścią każdego sprawozdania finansowego.
Zaktualizowane w ostatnich latach wytyczne MSSF mimo znacznego zawężenia liczby dopuszczonych rozwiązań zawierają nadal wiele opcji mających bezpośredni wpływ na prezentowaną w sprawozdaniu finansowym rentowność i sytuację finansową jednostki, jak również na możliwość porównania danej jednostki z innymi.

Autopromocja

Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 1 wskazuje, że kierownictwo powinno wybrać i stosować takie zasady rachunkowości, aby sprawozdanie finansowe było zgodne ze wszystkimi wymogami każdego mającego zastosowanie Międzynarodowego Standardu Rachunkowości i każdej interpretacji Stałego Komitetu do spraw Interpretacji (SIC/IFRIC).


W razie braku szczegółowych wytycznych kierownictwo powinno opracować zasady gwarantujące, że sprawozdanie finansowe przedstawia informacje, które są: wiarygodne, odzwierciedlają ekonomiczną treść transakcji, a nie tylko ich formę prawną, obiektywne i bezstronne, kompletne i zgodne z zasadą ostrożnej wyceny.

Opis zastosowanych zasad rachunkowości powinien także zawierać wskazanie podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego oraz prezentować szczegółowe zasady (politykę) rachunkowości stosowane przez jednostkę w odniesieniu do znaczących transakcji i zdarzeń, w tym stosowane zasady wyceny, tak aby czytelnik mógł poprawnie interpretować dane ujawnione w sprawozdaniu.


Proponowany przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej układ not obejmuje elementy: stwierdzenie zgodności sprawozdania finansowego z wymogami MSSF; streszczenie przyjętych znaczących zasad rachunkowości, które obejmuje stosowane zasady wyceny oraz pozostałe zasady rachunkowości, przydatne do zrozumienia sprawozdania finansowego; dane uzupełniające, dotyczące konkretnych pozycji wszystkich sprawozdań składających się na sprawozdanie finansowe jednostki; dane te powinny być prezentowane w kolejności zgodnej z występowaniem w sprawozdaniach; inne informacje dotyczące zobowiązań warunkowych oraz informacje niefinansowe, takie jak np. polityka, cele i procedury zarządzania ryzykiem finansowym. Jeżeli ma to uzasadnienie - możliwa jest zmiana kolejności prezentowanych pozycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W sprawozdaniu finansowym ujawniać należy te zasady, które będą pomocne w ocenie działalności i sytuacji finansowej jednostki,
w szczególności wybrane spośród kilku rozwiązań dopuszczonych przez standard lub interpretację. Należy ujawnić przede wszystkim zasady rachunkowości znaczące z powodu charakteru i rodzaju działalności prowadzonej przez jednostkę.


dr ANDRÉ HELIN

prezes firmy audytorskiej BDO Numerica

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA