reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie zasady stosować przy sprawozdaniach według MSSF

Jakie zasady stosować przy sprawozdaniach według MSSF

Sporządzając sprawozdanie finansowe, należy zawrzeć w nim odpowiednie informacje. Trzeba także kierować się odpowiednimi zasadami rachunkowości. Jakie informacje wstępne zawiera sprawozdanie sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)?

Scharakteryzujmy zastosowane przy takim sprawozdaniu zasady rachunkowości.

Informacje wstępne mają charakter informacji porządkowych i powinny jako minimum zawierać: identyfikację sprawozdania finansowego, wskazanie okresu sprawozdawczego, wskazanie waluty sprawozdawczej.


Opis zastosowanych zasad rachunkowości jest centralną i newralgiczną częścią każdego sprawozdania finansowego.
Zaktualizowane w ostatnich latach wytyczne MSSF mimo znacznego zawężenia liczby dopuszczonych rozwiązań zawierają nadal wiele opcji mających bezpośredni wpływ na prezentowaną w sprawozdaniu finansowym rentowność i sytuację finansową jednostki, jak również na możliwość porównania danej jednostki z innymi.

Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 1 wskazuje, że kierownictwo powinno wybrać i stosować takie zasady rachunkowości, aby sprawozdanie finansowe było zgodne ze wszystkimi wymogami każdego mającego zastosowanie Międzynarodowego Standardu Rachunkowości i każdej interpretacji Stałego Komitetu do spraw Interpretacji (SIC/IFRIC).


W razie braku szczegółowych wytycznych kierownictwo powinno opracować zasady gwarantujące, że sprawozdanie finansowe przedstawia informacje, które są: wiarygodne, odzwierciedlają ekonomiczną treść transakcji, a nie tylko ich formę prawną, obiektywne i bezstronne, kompletne i zgodne z zasadą ostrożnej wyceny.

Opis zastosowanych zasad rachunkowości powinien także zawierać wskazanie podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego oraz prezentować szczegółowe zasady (politykę) rachunkowości stosowane przez jednostkę w odniesieniu do znaczących transakcji i zdarzeń, w tym stosowane zasady wyceny, tak aby czytelnik mógł poprawnie interpretować dane ujawnione w sprawozdaniu.


Proponowany przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej układ not obejmuje elementy: stwierdzenie zgodności sprawozdania finansowego z wymogami MSSF; streszczenie przyjętych znaczących zasad rachunkowości, które obejmuje stosowane zasady wyceny oraz pozostałe zasady rachunkowości, przydatne do zrozumienia sprawozdania finansowego; dane uzupełniające, dotyczące konkretnych pozycji wszystkich sprawozdań składających się na sprawozdanie finansowe jednostki; dane te powinny być prezentowane w kolejności zgodnej z występowaniem w sprawozdaniach; inne informacje dotyczące zobowiązań warunkowych oraz informacje niefinansowe, takie jak np. polityka, cele i procedury zarządzania ryzykiem finansowym. Jeżeli ma to uzasadnienie - możliwa jest zmiana kolejności prezentowanych pozycji.


W sprawozdaniu finansowym ujawniać należy te zasady, które będą pomocne w ocenie działalności i sytuacji finansowej jednostki,
w szczególności wybrane spośród kilku rozwiązań dopuszczonych przez standard lub interpretację. Należy ujawnić przede wszystkim zasady rachunkowości znaczące z powodu charakteru i rodzaju działalności prowadzonej przez jednostkę.


dr ANDRÉ HELIN

prezes firmy audytorskiej BDO Numerica

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama