REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Według jakiego kursu waluty przeliczyć kwoty wyrażone na fakturze

Ewa Sławińska

REKLAMA

Według zmienionych przepisów dotyczących podatku dochodowego przychody i koszty w walutach obcych należy przeliczać po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego odpowiednio uzyskanie przychodu i poniesienie kosztu.

 

Zgodnie z aktualnymi przepisami VAT przeliczania faktur do celów VAT w walutach obcych należy dokonać według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury, chyba że nie był ogłoszony (wówczas z dnia poprzedniego). Jak rozstrzygnąć w praktyce tę rozbieżność?

 


Praktycy proponują, aby do przeliczenia zastosować kurs średni z dnia wystawienia faktury, a więc zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W zakresie podatku dochodowego zastosowany kurs przeliczeniowy będzie i tak skorygowany w celu uwzględnienia różnic kursowych między dniem zarachowania a dniem zapłaty.


Zgodnie z ustawami o podatku dochodowym przychód w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a updof i art. 12 ust. 2 updop). Za datę powstania przychodu uważa się natomiast, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c updof i art. 12 ust. 3a updop). Ustalając przychód w walucie obcej, należy zatem brać pod uwagę kurs ogłoszony w dniu poprzednim.


Podobnie koszty poniesione w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 15 ust. 1 updop, art. 22 ust. 1 updof).


Przeliczenie kwot wykazanych na fakturze według VAT


Inaczej jest w przepisach o VAT. Decydujący jest w tym przypadku kurs waluty z dnia wystawienia faktury.

Zgodnie z § 37 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT:

"kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepisy te stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług."


Przy przeliczaniu kwot wyrażonych w walutach obcych podatnicy korzystają z tabel A kursów średnich, które są aktualizowane na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl) w godz. 11.45-12.15.

Efektem tego jest, że w fakturach wystawianych do godz. 11.45 podatnik może zastosować kurs waluty ogłoszony w dniu poprzednim. W tym przypadku podatnik postąpi prawidłowo zarówno wobec przepisów ustaw o podatku dochodowym, jak i przepisów o VAT. Na fakturze nie ma godziny jej wystawienia i zawsze można stwierdzić, że faktura była wystawiona rano, przed ogłoszeniem nowego kursu. Nie ma zatem podstawy do zakwestionowania przyjętego kursu z dnia poprzedniego, ponieważ obowiązuje on do momentu ogłoszenia nowego kursu.


Przykład

Towar sprzedano 10 stycznia 2007 r. za 20 000 euro. Tego samego dnia wystawiono fakturę na kwotę 20 000 euro. Przeliczenia dokonano według kursu średniego ogłoszonego przez NBP 9 stycznia 2007 r. Przyjęty do przeliczenia kurs waluty jest zgodny zarówno z przepisami VAT, jak i przepisami ustaw o podatku dochodowym.

Faktura wystawiana po dniu wydania towaru

Większy problem jest, gdy wystawiamy fakturę zgodnie z przepisami o VAT w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Wtedy powstaje rozbieżność pomiędzy kursami walut stosowanymi w przepisach „dochodowych” i „vatowskich”. Zgodnie z przepisami „dochodowymi” należy zastosować kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wydania rzeczy, a według przepisów „vatowskich” należy zastosować kurs z dnia wystawienia faktury. Jeżeli podatnik zastosuje kurs waluty zgodny z przepisami „dochodowymi”, wejdzie w kolizję z przepisami „vatowskimi”, i odwrotnie. W związku z tym należy zastosować rozwiązanie, które tylko w pewnym okresie będzie sprzeczne z przepisami o podatku dochodowym. Należy zastosować kurs średni z dnia wystawienia faktury. Podatnik pozostaje wtedy w zgodzie z przepisami „vatowskimi”. Natomiast w zakresie podatku dochodowego kurs waluty z dnia uzyskania przychodu będzie i tak korygowany o różnice kursowe powstałe między dniem zarachowania przychodu a dniem faktycznego otrzymania przychodu (art. 24c updof i art. 15a updop). W przypadku podatku dochodowego niezgodność z przepisami „dochodowymi” będzie istniała do momentu skorygowania wielkości przychodu o różnice kursowe. Po skorygowaniu przychodów o dodatnie lub ujemne różnice kursowe zastosowanie kursu waluty niezgodnego z przepisami „dochodowymi” przestanie mieć znaczenie.

Podobne zasady należałoby zastosować w zakresie kosztów uzyskania przychodów (art. 24c updof i updop).


PRZYKŁAD

Towar sprzedano 10 stycznia 2007 r. za 20 000 euro. Fakturę na kwotę 20 000 euro wystawiono 14 stycznia 2007 r. Przeliczenia dokonano według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury, tj. z 14 stycznia 2007 r. (załóżmy, że kurs euro w tym dniu wynosił 3,8608, kwota należności w złotych wyniosła zatem 77 216 zł). Przyjęty do przeliczenia kurs waluty jest zgodny z przepisami o VAT. W podatku dochodowym przychód należny został zarachowany w kwocie 77 216 zł. Podatnik otrzymał zapłatę 20 000 euro 21 stycznia 2007 r. (załóżmy, że kurs euro faktycznie zastosowany w tym dniu wyniósł 3,8281). Po przeliczeniu według kursu z dnia faktycznego otrzymania przychodu (20 000 euro × 3,8281 = 76 562 zł) powstały ujemne różnice kursowe w kwocie (76 562 zł - 77 216 zł = -654 zł. Po zmniejszeniu przychodu o ujemne różnice kursowe ustalona kwota faktycznie uzyskanego przychodu jest zgodna z przepisami „dochodowymi”.

Podstawa prawna:

- art. 12 ust. 2 i 3a, art. 15 ust. 1, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589

- art. 14 ust. 1a i 1c, art. 22 ust. 1, art. 24c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

- § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1784


Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

REKLAMA