| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Niezależnie więc od tego, czy usługa transportu towarów przebiega z Polski do kraju unijnego, czy też odwrotnie – z kraju unijnego do Polski – zasady opodatkowania będą zależały od tego, czy nabywca poda NIP unijny i jakie państwo wydało ten NIP. Jeżeli poda on NIP unijny, to usługodawca obowiązany jest wystawić fakturę bez podatku. Usługobiorca zobowiązany będzie do rozliczenia VAT z tytułu tej transakcji według zasad obowiązujących w państwie wydającym NIP, którym się posłużył dla celów tej transakcji. Z reguły rozliczenie nastąpi poprzez samonaliczenie i odliczenie podatku. Stawkę podatku należy zastosować taką, jaka obowiązuje w państwie zarejestrowania. Podatek należny będzie w tym samym miesiącu rozliczony jako podatek naliczony.
Jeśli nabywca poda NIP unijny dla celów transakcji, wówczas nie ma znaczenia, czy usługę wykonał polski podmiot czy zagraniczny. Zawsze będzie istniała konieczność wystawienia faktury „bez podatku”, a VAT będzie rozliczał nabywca.
Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów wykona polski podmiot na rzecz również polskiego podmiotu. Chodzi tu np. o usługę transportu, która rozpoczyna się w Słowacji, a kończy w Niemczech. W tym przypadku miejscem opodatkowania jest państwo, które wydało nabywcy usługi NIP unijny, czyli Polska, i stosuje się reguły określone w polskich przepisach podatkowych. Usługodawca obowiązany jest wystawić polską fakturę VAT ze stawką 22% i wykazać obrót w deklaracji VAT. Na polskim podatniku nie ciążą więc żadne obowiązki. Należy zauważyć, że przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971) dotyczące wystawiania faktur „bez podatku”, nie będą miały tu zastosowania, bowiem dotyczą one świadczenia usług, które będą opodatkowane poza Polską.
EKSPERT RADZI
Zasady opodatkowania transportu wewnątrzwspólnotowego osób
W ustawie o VAT brak jest przepisu regulującego opodatkowanie usług wewnątrzwspólnotowego transportu osób w sposób szczególny, tak jak to ma miejsce przy wewnątrzwspólnotowym transporcie towarów. W związku z tym wewnątrzwspólnotowy transport osób powinien być opodatkowany na zasadach określonych w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, czyli w Polsce opodatkowany będzie tylko przejazd na terenie Polski stawkami obowiązującymi w Polsce, tj. 7%. Po przekroczeniu polskiej granicy usługa transportu osób opodatkowana będzie według zasad obowiązujących w danym kraju unijnym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »