| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

ZAPAMIĘTAJ
Finalnie u komisanta opodatkowana będzie jedynie prowizja, bowiem ma on prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu sprzedaży towaru osobie trzeciej o podatek naliczony wynikający z faktury otrzymanej od komitenta.
Przy komisie sprzedaży podstawą opodatkowania dostawy między komitentem a komisantem (dla komitenta) jest kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku (art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Podstawą opodatkowania przy dostawie między komisantem a osobą trzecią (dla komisanta) jest kwota należna od osoby trzeciej pomniejszona o kwotę podatku (art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT).
Przy komisie zakupu podstawą opodatkowania dla komisanta będzie kwota należna wraz z kwotą prowizji pomniejszona o kwotę podatku (art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT).
Jak już wspomniano, podstawą opodatkowania u komisanta jest kwota należna od osoby trzeciej pomniejszona o kwotę podatku, a nie kwota prowizji pomniejszona o kwotę podatku, jak to było według przepisów obowiązujących do 30 kwietnia 2004 r. Zatem nie ma możliwości wystawiania faktur przez komisanta z naliczoną tylko prowizją.
PRZYKŁAD
Spółka wstawiła do komisu używaną maszynę wykorzystywaną w szwalni. Maszyna została sprzedana przez komisanta za 20 000 zł. Prowizja wyniosła 10%, czyli 2000 zł. Komitent otrzymał z tytułu tej transakcji 18 000 zł. Podstawą opodatkowania u komitenta będzie kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji i pomniejszona o kwotę podatku, czyli w naszym przykładzie będzie to 18 000 zł. U komisanta podstawą opodatkowania będzie kwota należna pomniejszona o kwotę podatku, czyli 20 000 zł.
Obowiązek podatkowy przy umowie komisu powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wydania towaru. Jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru. Ponadto dla komisanta przy umowie komisu sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania przedmiotu umowy komisu nabywcy tego towaru (osobie trzeciej).
MINUSY
Przed 1 maja 2004 r. obowiązek podatkowy powstawał (zgodnie z art. 6 ust. 3 starej ustawy o VAT) z chwilą otrzymania zapłaty, ale nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi przez komisanta. Według nowej ustawy obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, co oznacza, że powstanie on u komitenta w momencie wstawienia towaru w komis, a nie w momencie sprzedaży towaru osobie trzeciej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »