| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Biorąc pod uwagę art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym za świadczenie usług uznawane jest również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, nie można uznać, że premia pieniężna wypłacona jest za konkretne zachowanie się. Przepis ów dotyczy sytuacji, kiedy dochodzi do powstrzymywania się od wykonywania czynności, zaś zakup większej ilości produktów taką czynnością nie jest.
Wypłacenie premii pieniężnej nie może być też zakwalifikowane jako odrębna czynność opodatkowana VAT, ponieważ premia wypłacana jest w pieniądzu, który nie stanowi towaru w rozumieniu ustawy o VAT.
Z ekonomicznego punktu widzenia premia pieniężna pełni funkcję podobną do rabatu, który ma wpływ na podstawę opodatkowania. Pomimo iż premia stanowi nagrodę dla kupującego i jej udzielenie nie polega na bezpośrednim zmniejszeniu kwoty należnej z tytułu wykonanych przez świadczeniodawcę usług, lecz jest odrębnym świadczeniem pieniężnym, może jednak być potraktowana przez organy podatkowe jako rabat i tym samym konieczne będzie pomniejszenie obrotu.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów zawartym w piśmie z 9 sierpnia 2002 r., nr PP3--812-277/02/AP, w przypadku gdy sprzedawca ze swojej marży płaci bonusy, nagrody, udziela rabatów itp., pod warunkiem dokonania w ustalonym okresie pewnego limitu zakupów lub dokonania zapłaty należności w określonym terminie, to de facto powoduje to obniżenie kwoty należnej (ceny) z tytułu sprzedaży. Wynagrodzenie (premia) wypłacane z wypracowanej przez sprzedawcę marży pod względem ekonomicznym spełnia funkcję rabatu. Znajduje tu zatem zastosowanie art. 15 ust. 2 starej ustawy.
Wprowadzenie nowej ustawy o VAT prawdopodobnie nie zmieni dotychczasowego stanowiska organów podatkowych w sprawie opodatkowania premii pieniężnych. Odpowiednikiem art. 15 ust. 2 starej ustawy jest obecnie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Przepis zasadniczo się nie zmienił, jednakże ustawodawca zrezygnował z ograniczenia, według którego rabat mógł pomniejszyć obrót, gdy został przyznany w ciągu roku od daty wydania lub świadczenia usługi.
Uregulowanie szczegółowe
Samofakturowanie
Nowością uregulowaną w przepisach VAT jest możliwość samofakturowania (self-billing), czyli wystawiania faktur przez nabywcę towarów lub usług. Do polskich przepisów ta nowa instytucja została wprowadzona ze względu na zainteresowanie podatników, jakim się cieszy w krajach unijnych. Spowodowane jest to rozwojem systemów informatycznych, a także pomaga usprawnić funkcjonowanie firm w zakresie wystawiania faktur. Zasady samofakturowania określa § 13 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »