| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

•  83% – obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego,
•  17% – obrót z tytułu czynności, w związku z którymi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego.
W 2006 r. podatnik odliczył od kwoty podatku należnego 3320 zł (83% z 4000 zł). Jako że rzeczywista struktura sprzedaży była inna, podatnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku. Struktura sprzedaży w 2006 r.:
•  60% – obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
•  40% – obrót z tytułu czynności, w związku z którymi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jak wynika ze struktury sprzedaży z 2006 r., podatnik miał prawo z tytułu zakupu w 2006 r. odliczyć 2400 zł (60% z 4000 zł), co oznacza, że odliczył za dużo o 920 zł (3320 zł – 2400 zł). Jest on obowiązany do korekty w pierwszym okresie rozliczeniowym 2007 r. Podatnik pomniejszy wtedy kwotę podatku do odliczenia o 920 zł.
Korekta w związku z nabyciem środków trwałych
W przypadku zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych korekty podatku naliczonego odliczonego od podatku należnego podatnik będzie dokonywał w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat. Dokonywanie korekt rozpoczyna się od roku, w którym zostały one oddane do użytkowania. Roczna korekta dotyczyć będzie jednej piątej, a przy nieruchomościach – jednej dziesiątej podatku naliczonego przy ich nabyciu czy wytworzeniu.
JAK TO SIĘ ROBI
Jak prawidłowo dokonywać korekty
Podatnik nabywa towar w maju 2006 r., który zamierza wykorzystywać zarówno do działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej od podatku. Podatek naliczony przy zakupie towarów wynosi 4000 zł. Aby ustalić, jaką część kwoty podatku naliczonego podatnik może odliczyć od kwoty podatku należnego w deklaracji za maj 2006 r., konieczne jest ustalenie struktury sprzedaży za 2005 r. Przyjmijmy, że struktura sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. wynosiła 50%. Zatem w rozliczeniu za maj 2006 r. podatnik ma prawo do odliczenia 2000 zł (50% z 4000 zł).
Struktura sprzedaży w poszczególnych latach korekty będzie wynosiła:
•  w 2006 r. – 60% sprzedaży opodatkowanej,
•  w 2007 r. – 80% sprzedaży opodatkowanej,
•  w 2008 r. – 75% sprzedaży opodatkowanej,
•  w 2009 r. – 40% sprzedaży opodatkowanej,
•  w 2010 r. – 35% sprzedaży opodatkowanej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK