reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyjazd za granicę pozwala na zmianę rezydencji podatkowej

Wyjazd za granicę pozwala na zmianę rezydencji podatkowej

Jeżeli podatnik przeniósł swoje centrum życiowe, ekonomiczne i zawodowe do innego kraju, to uznaje się, że nie jest już w Polsce rezydentem podatkowym.

ORZECZENIE

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ministra finansów w sprawie interpretacji dotyczącej rezydencji podatkowej. W ocenie NSA, jeżeli celem wyjazdu podatnika za granicę było przeniesienie tam swoich interesów życiowych, ekonomicznych i zawodowych, to następuje zmiana rezydencji podatkowej.

Jednocześnie sąd zwrócił uwagę na specyfikę postępowania o wydanie interpretacji.

- W tym postępowaniu organy podatkowe mogą się opierać tylko i wyłącznie na stanie faktycznym podanym przez podatnika - podkreślił sędzia sprawozdawca Bogusław Dauter. Oczywiście zdarza się, że stan faktyczny podany we wniosku i rzeczywisty stan sprawy się różnią. Jednak konsekwencje wynikające z tych rozbieżności organ podatkowy może wyciągnąć dopiero w decyzji wymiarowej.

Ponadto umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają zastosowanie tylko wtedy, gdy występuje kolizja z ustaleniem rezydencji. Dlatego najpierw organy muszą rozważyć, gdzie podatnik ma miejsce zamieszkania według prawa polskiego, potem według prawa obcego państwa i wówczas ewentualnie mogą zastosować normę kolizyjną z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W sprawie chodziło o rezydencję podatkową podatnika, który w kwietniu 2005 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. MF uznał, że nadal podlega opodatkowaniu w Polsce. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 605/08

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama