REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Certyfikat rezydencji podatkowej spółki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Certyfikat rezydencji podatkowej spółki
Certyfikat rezydencji podatkowej spółki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dobie powszechnej globalizacji, której elementem jest m.in. nieskrępowana międzynarodowa wymiana handlowa, może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorstwo mające siedzibę w danym kraju (chociażby w Polsce), będzie prowadziło interesy z innym przedsiębiorstwem działającym w tym państwie, ale zarejestrowanym poza jego granicami. Miejsce rejestracji firmy, stanowi o miejscu jej rezydencji podatkowej.

REKLAMA

Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy konkretna transakcja może zostać objęta obowiązkiem podatkowym wobec więcej niż jednego kraju. Naturalnym jest, że każdy przedsiębiorca (a także osoba fizyczna) szukać będzie najkorzystniejszych rozwiązań, czyli takich, które ograniczą wysokość podatku do jak najniższej kwoty. Takie działanie umożliwiają np. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak aby móc się na nie powołać, niezbędne będzie potwierdzenie co do miejsca rezydencji podatkowej płatnika. Jest ono dokonywane dzięki certyfikatowi rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej (CFR: Certificate of Fiscial Residence) jest dokumentem, potwierdzającym, że podatnik – osoba fizyczna lub spółka – jest tzw. rezydentem podatkowym danego państwa. W praktyce oznacza to, że osiągany przez określony podmiot dochód, podlega opodatkowaniu w kraju, który wystawił rzeczony certyfikat (czyli kraju rezydencji podatkowej płatnika). Dokument ten jest niezwykle istotny w przypadku przeprowadzania transakcji o charakterze międzynarodowym, pozwala bowiem na obliczenie prawidłowej stawki podatku „u źródła”. [Podatek u źródła, to podatek pobierany podczas realizacji transakcji międzynarodowych, w których podmiot otrzymujący zapłatę ma inne miejsce rezydencji podatkowej niż podmiot dokonujący zapłaty. W tego typu podatku, podatnikiem jest podmiot otrzymujący zapłatę.] Podstawą do obliczenia wysokości owego podatku są przepisy polskiego prawa podatkowego (oczywiście dla podmiotów, których miejscem rezydencji podatkowej jest Polska), oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby móc zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, konieczne będzie posiadanie certyfikatu kontrahenta zarejestrowanego poza granicami kraju. Najprościej rzecz ujmując, obowiązek posiadania certyfikatu spoczywa na zagranicznym kontrahencie, gdyż to on jest płatnikiem podatku u źródła.

Termin ważności certyfikatu rezydencji bez wpisanego okresu ważności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją dwa rodzaje omawianych certyfikatów: CFR-1, czyli zaświadczenie o miejscu zamieszkania (osoby fizyczne) lub siedzibie firmy (osoby prawne) właściwym dla celów podatkowych, oraz CFR-2, będący zaświadczeniem o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych (na terenie Polski) osoby fizycznej, osiągającej przychód z oszczędności. A zatem dla spółek właściwy będzie certyfikat CFR-1.

Certyfikat rezydencji podatkowej musi być wystawiony przez właściwy organ administracji podatkowej i nie może być zastąpiony przez żaden inny dokument, np. zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Certyfikat ten powinien zawierać następujące elementy:

  • datę wystawienia dokumentu
  • miejsce rezydencji podatkowej, czyli adres zamieszkania w przypadku osoby fizycznej lub siedzibę firmy kiedy mamy do czynienia z osobą prawną
  • cel, dla którego wydano dokument
  • nazwę organu administracyjnego wydającego certyfikat
  • powołanie na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


Certyfikat rezydencji podatkowej umożliwia zastosowanie korzystniejszych stawek podatkowych od dochodów uzyskiwanych przez podatników w działających w danym państwie, ale zarejestrowanych w innych (Np. dla firm brytyjskich działających w Polsce). Stosowany jest zatem wtedy, kiedy przepisy podatkowe kraju rezydencji przedsiębiorcy, narzucają na niego obowiązek zapłaty niższych podatków, niż przepisy kraju, w którym prowadzona jest działalność.

Do najważniejszych kategorii takich dochodów można zaliczyć:

  • dochody z udziału w zyskach osób prawnych; do tej kategorii zaliczmy m.in. dywidendy, dochód z likwidacji osoby prawnej, dochód z przymusowego  umorzenia udziałów, niepodzielone zyski w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową
  • należności licencyjne, np. dochód z praw autorskich, praw do znaków towarowych, praw do wynalazków, prawo do użytkowania urządzeń handlowych, naukowych czy też przemysłowych
  • wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług niematerialnych, np. usług doradczych, reklamowych, księgowych, prawnych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników, poręczeń i gwarancji
  • odsetki

Kontrahent nie dostarczył certyfikatu rezydencji - kto odpowiada za rozliczenie podatków

Forma certyfikatu, papierowa lub elektroniczna, zależna jest od kraju, który go wydaje. Do końca 2014 roku, takie certyfikaty miały nieograniczoną ważność. Obecnie ważność dokumentu trwa 12 miesięcy o ile sam certyfikat nie stanowi inaczej, co narzuca konieczność corocznej aktualizacji, w celu uniknięcia kłopotów przy obliczaniu podatku od dochodu osiągniętego w okresie obowiązywania nieważnego już certyfikatu. Certyfikat taki może stracić ważność jeszcze przed upływem 12 miesięcy, jeżeli zawarte w nim dane przestaną być aktualne (np. ulegnie zmianie adres przedsiębiorstwa lub miejsca zamieszkania osoby fizycznej). Aby zapobiec nieporozumieniom dotyczącym  miejsca i wysokości zapłaty podatku, przedsiębiorca może ustalić ze swoim zagranicznym kontrahentem regularne przesyłanie aktualizowanych certyfikatów, lub uzyskać od kontrahenta certyfikat opatrzony dłuższą niż 1 rok datą ważności.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

REKLAMA

PKWiU 2025 - nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług jeszcze w 2025 roku

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015. Od kiedy?

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te dla osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

REKLAMA