REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Certyfikat rezydencji podatkowej spółki

Certyfikat rezydencji podatkowej spółki
Certyfikat rezydencji podatkowej spółki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dobie powszechnej globalizacji, której elementem jest m.in. nieskrępowana międzynarodowa wymiana handlowa, może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorstwo mające siedzibę w danym kraju (chociażby w Polsce), będzie prowadziło interesy z innym przedsiębiorstwem działającym w tym państwie, ale zarejestrowanym poza jego granicami. Miejsce rejestracji firmy, stanowi o miejscu jej rezydencji podatkowej.

Autopromocja

Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy konkretna transakcja może zostać objęta obowiązkiem podatkowym wobec więcej niż jednego kraju. Naturalnym jest, że każdy przedsiębiorca (a także osoba fizyczna) szukać będzie najkorzystniejszych rozwiązań, czyli takich, które ograniczą wysokość podatku do jak najniższej kwoty. Takie działanie umożliwiają np. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak aby móc się na nie powołać, niezbędne będzie potwierdzenie co do miejsca rezydencji podatkowej płatnika. Jest ono dokonywane dzięki certyfikatowi rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej (CFR: Certificate of Fiscial Residence) jest dokumentem, potwierdzającym, że podatnik – osoba fizyczna lub spółka – jest tzw. rezydentem podatkowym danego państwa. W praktyce oznacza to, że osiągany przez określony podmiot dochód, podlega opodatkowaniu w kraju, który wystawił rzeczony certyfikat (czyli kraju rezydencji podatkowej płatnika). Dokument ten jest niezwykle istotny w przypadku przeprowadzania transakcji o charakterze międzynarodowym, pozwala bowiem na obliczenie prawidłowej stawki podatku „u źródła”. [Podatek u źródła, to podatek pobierany podczas realizacji transakcji międzynarodowych, w których podmiot otrzymujący zapłatę ma inne miejsce rezydencji podatkowej niż podmiot dokonujący zapłaty. W tego typu podatku, podatnikiem jest podmiot otrzymujący zapłatę.] Podstawą do obliczenia wysokości owego podatku są przepisy polskiego prawa podatkowego (oczywiście dla podmiotów, których miejscem rezydencji podatkowej jest Polska), oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby móc zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, konieczne będzie posiadanie certyfikatu kontrahenta zarejestrowanego poza granicami kraju. Najprościej rzecz ujmując, obowiązek posiadania certyfikatu spoczywa na zagranicznym kontrahencie, gdyż to on jest płatnikiem podatku u źródła.

Termin ważności certyfikatu rezydencji bez wpisanego okresu ważności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją dwa rodzaje omawianych certyfikatów: CFR-1, czyli zaświadczenie o miejscu zamieszkania (osoby fizyczne) lub siedzibie firmy (osoby prawne) właściwym dla celów podatkowych, oraz CFR-2, będący zaświadczeniem o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych (na terenie Polski) osoby fizycznej, osiągającej przychód z oszczędności. A zatem dla spółek właściwy będzie certyfikat CFR-1.

Certyfikat rezydencji podatkowej musi być wystawiony przez właściwy organ administracji podatkowej i nie może być zastąpiony przez żaden inny dokument, np. zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Certyfikat ten powinien zawierać następujące elementy:

  • datę wystawienia dokumentu
  • miejsce rezydencji podatkowej, czyli adres zamieszkania w przypadku osoby fizycznej lub siedzibę firmy kiedy mamy do czynienia z osobą prawną
  • cel, dla którego wydano dokument
  • nazwę organu administracyjnego wydającego certyfikat
  • powołanie na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


Certyfikat rezydencji podatkowej umożliwia zastosowanie korzystniejszych stawek podatkowych od dochodów uzyskiwanych przez podatników w działających w danym państwie, ale zarejestrowanych w innych (Np. dla firm brytyjskich działających w Polsce). Stosowany jest zatem wtedy, kiedy przepisy podatkowe kraju rezydencji przedsiębiorcy, narzucają na niego obowiązek zapłaty niższych podatków, niż przepisy kraju, w którym prowadzona jest działalność.

Do najważniejszych kategorii takich dochodów można zaliczyć:

  • dochody z udziału w zyskach osób prawnych; do tej kategorii zaliczmy m.in. dywidendy, dochód z likwidacji osoby prawnej, dochód z przymusowego  umorzenia udziałów, niepodzielone zyski w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową
  • należności licencyjne, np. dochód z praw autorskich, praw do znaków towarowych, praw do wynalazków, prawo do użytkowania urządzeń handlowych, naukowych czy też przemysłowych
  • wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług niematerialnych, np. usług doradczych, reklamowych, księgowych, prawnych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników, poręczeń i gwarancji
  • odsetki

Kontrahent nie dostarczył certyfikatu rezydencji - kto odpowiada za rozliczenie podatków

Forma certyfikatu, papierowa lub elektroniczna, zależna jest od kraju, który go wydaje. Do końca 2014 roku, takie certyfikaty miały nieograniczoną ważność. Obecnie ważność dokumentu trwa 12 miesięcy o ile sam certyfikat nie stanowi inaczej, co narzuca konieczność corocznej aktualizacji, w celu uniknięcia kłopotów przy obliczaniu podatku od dochodu osiągniętego w okresie obowiązywania nieważnego już certyfikatu. Certyfikat taki może stracić ważność jeszcze przed upływem 12 miesięcy, jeżeli zawarte w nim dane przestaną być aktualne (np. ulegnie zmianie adres przedsiębiorstwa lub miejsca zamieszkania osoby fizycznej). Aby zapobiec nieporozumieniom dotyczącym  miejsca i wysokości zapłaty podatku, przedsiębiorca może ustalić ze swoim zagranicznym kontrahentem regularne przesyłanie aktualizowanych certyfikatów, lub uzyskać od kontrahenta certyfikat opatrzony dłuższą niż 1 rok datą ważności.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA