REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Certyfikat rezydencji podatkowej spółki

Certyfikat rezydencji podatkowej spółki
Certyfikat rezydencji podatkowej spółki
Fotolia

REKLAMA

W dobie powszechnej globalizacji, której elementem jest m.in. nieskrępowana międzynarodowa wymiana handlowa, może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorstwo mające siedzibę w danym kraju (chociażby w Polsce), będzie prowadziło interesy z innym przedsiębiorstwem działającym w tym państwie, ale zarejestrowanym poza jego granicami. Miejsce rejestracji firmy, stanowi o miejscu jej rezydencji podatkowej.

Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy konkretna transakcja może zostać objęta obowiązkiem podatkowym wobec więcej niż jednego kraju. Naturalnym jest, że każdy przedsiębiorca (a także osoba fizyczna) szukać będzie najkorzystniejszych rozwiązań, czyli takich, które ograniczą wysokość podatku do jak najniższej kwoty. Takie działanie umożliwiają np. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak aby móc się na nie powołać, niezbędne będzie potwierdzenie co do miejsca rezydencji podatkowej płatnika. Jest ono dokonywane dzięki certyfikatowi rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej (CFR: Certificate of Fiscial Residence) jest dokumentem, potwierdzającym, że podatnik – osoba fizyczna lub spółka – jest tzw. rezydentem podatkowym danego państwa. W praktyce oznacza to, że osiągany przez określony podmiot dochód, podlega opodatkowaniu w kraju, który wystawił rzeczony certyfikat (czyli kraju rezydencji podatkowej płatnika). Dokument ten jest niezwykle istotny w przypadku przeprowadzania transakcji o charakterze międzynarodowym, pozwala bowiem na obliczenie prawidłowej stawki podatku „u źródła”. [Podatek u źródła, to podatek pobierany podczas realizacji transakcji międzynarodowych, w których podmiot otrzymujący zapłatę ma inne miejsce rezydencji podatkowej niż podmiot dokonujący zapłaty. W tego typu podatku, podatnikiem jest podmiot otrzymujący zapłatę.] Podstawą do obliczenia wysokości owego podatku są przepisy polskiego prawa podatkowego (oczywiście dla podmiotów, których miejscem rezydencji podatkowej jest Polska), oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby móc zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, konieczne będzie posiadanie certyfikatu kontrahenta zarejestrowanego poza granicami kraju. Najprościej rzecz ujmując, obowiązek posiadania certyfikatu spoczywa na zagranicznym kontrahencie, gdyż to on jest płatnikiem podatku u źródła.

Termin ważności certyfikatu rezydencji bez wpisanego okresu ważności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją dwa rodzaje omawianych certyfikatów: CFR-1, czyli zaświadczenie o miejscu zamieszkania (osoby fizyczne) lub siedzibie firmy (osoby prawne) właściwym dla celów podatkowych, oraz CFR-2, będący zaświadczeniem o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych (na terenie Polski) osoby fizycznej, osiągającej przychód z oszczędności. A zatem dla spółek właściwy będzie certyfikat CFR-1.

Certyfikat rezydencji podatkowej musi być wystawiony przez właściwy organ administracji podatkowej i nie może być zastąpiony przez żaden inny dokument, np. zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Certyfikat ten powinien zawierać następujące elementy:

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
 • datę wystawienia dokumentu
 • miejsce rezydencji podatkowej, czyli adres zamieszkania w przypadku osoby fizycznej lub siedzibę firmy kiedy mamy do czynienia z osobą prawną
 • cel, dla którego wydano dokument
 • nazwę organu administracyjnego wydającego certyfikat
 • powołanie na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


Certyfikat rezydencji podatkowej umożliwia zastosowanie korzystniejszych stawek podatkowych od dochodów uzyskiwanych przez podatników w działających w danym państwie, ale zarejestrowanych w innych (Np. dla firm brytyjskich działających w Polsce). Stosowany jest zatem wtedy, kiedy przepisy podatkowe kraju rezydencji przedsiębiorcy, narzucają na niego obowiązek zapłaty niższych podatków, niż przepisy kraju, w którym prowadzona jest działalność.

Do najważniejszych kategorii takich dochodów można zaliczyć:

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...
 • dochody z udziału w zyskach osób prawnych; do tej kategorii zaliczmy m.in. dywidendy, dochód z likwidacji osoby prawnej, dochód z przymusowego  umorzenia udziałów, niepodzielone zyski w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową
 • należności licencyjne, np. dochód z praw autorskich, praw do znaków towarowych, praw do wynalazków, prawo do użytkowania urządzeń handlowych, naukowych czy też przemysłowych
 • wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług niematerialnych, np. usług doradczych, reklamowych, księgowych, prawnych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników, poręczeń i gwarancji
 • odsetki

Kontrahent nie dostarczył certyfikatu rezydencji - kto odpowiada za rozliczenie podatków

Forma certyfikatu, papierowa lub elektroniczna, zależna jest od kraju, który go wydaje. Do końca 2014 roku, takie certyfikaty miały nieograniczoną ważność. Obecnie ważność dokumentu trwa 12 miesięcy o ile sam certyfikat nie stanowi inaczej, co narzuca konieczność corocznej aktualizacji, w celu uniknięcia kłopotów przy obliczaniu podatku od dochodu osiągniętego w okresie obowiązywania nieważnego już certyfikatu. Certyfikat taki może stracić ważność jeszcze przed upływem 12 miesięcy, jeżeli zawarte w nim dane przestaną być aktualne (np. ulegnie zmianie adres przedsiębiorstwa lub miejsca zamieszkania osoby fizycznej). Aby zapobiec nieporozumieniom dotyczącym  miejsca i wysokości zapłaty podatku, przedsiębiorca może ustalić ze swoim zagranicznym kontrahentem regularne przesyłanie aktualizowanych certyfikatów, lub uzyskać od kontrahenta certyfikat opatrzony dłuższą niż 1 rok datą ważności.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA