| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy o VAT: Do zwolnienia VAT będzie można powrócić

Nowelizacja ustawy o VAT: Do zwolnienia VAT będzie można powrócić

Firmy, które w tym roku przekroczą limit obrotów 50 tys. zł, dokonują rejestracji VAT. W związku z podwyżką limitu do 100 tys. zł będą mogły wrócić do zwolnienia w 2010 roku. Warunkiem zwolnienia będzie złożenie zawiadomienia do 15 stycznia 2010 r.

- Dzięki temu z wyższego limitu zwolnienia skorzystają również przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali się już dla celów VAT w związku z przekroczeniem limitu 50 tys. zł w trakcie 2009 roku, a których sprzedaż w tym roku nie przekroczy 100 tys. zł - mówi Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP.

Potrzebna korekta

Jeśli w okresie, w którym podmiot był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, nabywał on towary i odliczał VAT naliczony, to w momencie powrotu do zwolnienia musi skorygować podatek odliczony (oddać go do urzędu skarbowego), gdyż towary nie będą już służyć czynnościom opodatkowanym. Na ten aspekt zwraca uwagę Piotr Liss, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, który podkreśla, że podobnie wygląda kwestia ze środkami trwałymi. W tym przypadku, gdy podatnik zdecyduje się na powrót do zwolnienia, będzie musiał dokonać korekty podatku odliczonego w trybie art. 91 ustawy o VAT w związku z tym, że środki te nie będą używane w działalności opodatkowanej.

- Z tych względów należy zastanowić się przed powrotem do zwolnienia po czasie, gdy było się podatnikiem VAT czynnym - radzi Piotr Liss.

Wczoraj sejmowa komisja wprowadziła do projektu poprawkę precyzującą, że z wyższego limitu skorzystają także podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych w 2009 roku, u których łączna wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności przekroczyła 50 tys. zł, ale nie przekroczyła 100 tys. zł.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »