| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy o VAT: Do zwolnienia VAT będzie można powrócić

Nowelizacja ustawy o VAT: Do zwolnienia VAT będzie można powrócić

Firmy, które w tym roku przekroczą limit obrotów 50 tys. zł, dokonują rejestracji VAT. W związku z podwyżką limitu do 100 tys. zł będą mogły wrócić do zwolnienia w 2010 roku. Warunkiem zwolnienia będzie złożenie zawiadomienia do 15 stycznia 2010 r.

- Dzięki temu z wyższego limitu zwolnienia skorzystają również przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali się już dla celów VAT w związku z przekroczeniem limitu 50 tys. zł w trakcie 2009 roku, a których sprzedaż w tym roku nie przekroczy 100 tys. zł - mówi Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP.

Potrzebna korekta

Jeśli w okresie, w którym podmiot był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, nabywał on towary i odliczał VAT naliczony, to w momencie powrotu do zwolnienia musi skorygować podatek odliczony (oddać go do urzędu skarbowego), gdyż towary nie będą już służyć czynnościom opodatkowanym. Na ten aspekt zwraca uwagę Piotr Liss, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, który podkreśla, że podobnie wygląda kwestia ze środkami trwałymi. W tym przypadku, gdy podatnik zdecyduje się na powrót do zwolnienia, będzie musiał dokonać korekty podatku odliczonego w trybie art. 91 ustawy o VAT w związku z tym, że środki te nie będą używane w działalności opodatkowanej.

- Z tych względów należy zastanowić się przed powrotem do zwolnienia po czasie, gdy było się podatnikiem VAT czynnym - radzi Piotr Liss.

Wczoraj sejmowa komisja wprowadziła do projektu poprawkę precyzującą, że z wyższego limitu skorzystają także podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych w 2009 roku, u których łączna wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności przekroczyła 50 tys. zł, ale nie przekroczyła 100 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »