| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaległe alimenty zwolnione z podatku

Zaległe alimenty zwolnione z podatku

Dochód uzyskany z tytułu otrzymanych zaległych alimentów, który przekracza miesięczny limit w wysokości 700 zł, korzysta ze zwolnienia w PIT.

- na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

- na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Ustawodawca wskazał na dwa warunki zwolnienia, które muszą być spełnione łącznie:

- alimenty muszą być zasądzone przez sąd,

- ich wysokość nie może przekraczać miesięcznie 700 zł.

Gdy podatnik otrzymuje w jednym miesiącu kwoty należne za kilka miesięcy bądź lat, a w orzeczeniu sądu przyznano alimenty w wysokości przekraczającej 700 zł miesięcznie, to przychodem z tytułu alimentów - podlegającym opodatkowaniu - jest nadwyżka pomiędzy kwotą 700 zł miesięcznie, tj. kwotą alimentów zwolnioną z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT a kwotą alimentów miesięcznych zasądzonych przez sąd. Bez znaczenia dla celów podatkowych jest fakt skumulowania ich wypłaty, bowiem podstawę opodatkowania dochodu z tego tytułu stanowi nadwyżka należnych za każdy miesiąc alimentów ponad kwotę 700 zł.

W konsekwencji warszawska izba skarbowa uznała, że dochód uzyskany przez podatniczkę w 2009 r. z tytułu otrzymanych zaległych alimentów w wysokości 150 zł miesięcznie należnych za lata 2004 - 2008 korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b) ustawy o PIT. Nie ma też obowiżaku do wykazania tego dochodu w zeznaniu podatkowym i zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego w 2009 r.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 lipca 2010 r., nr IPPB2/415-312/10-2/AS.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »