| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tańsze przelewy w euro

Tańsze przelewy w euro

Polacy mogą korzystać z szybszych i tańszych rozliczeń zleceń płatniczych w euro na obszarze Unii Europejskiej. Jesteśmy pierwszym krajem wśród nowych członków UE, który utworzył mechanizmy rozliczeniowe dla płatności wysokokwotowych i detalicznych w euro oraz połączył je z systemami paneuropejskimi.

Narodowy Bank Polski poinformował wczoraj, że od 30 maja 2005 r. jest uczestnikiem europejskich systemów rozliczeniowych. STEP2 i EURO1. Dzięki temu Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła działalność transgraniczną systemu EuroELIXIR, w którym już od 7 marca 2005 r. rozlicza się transakcje krajowe w euro. Właśnie w marcu 2005 r. polski system płatniczy przez system SORBNET-EURO został podłączony do paneuropejskiego systemu TARGET, przeznaczanego do rozliczeń wysokokwotowych. Obecnie uczestnikami systemów SORBNET-EURO i EuroELIXIR są 34 banki komercyjne działające w Polsce.
System STEP2 jest paneuropejską izbą rozliczeniową umożliwiającą szybkie rozliczanie zleceń płatniczych w euro do wysokości 12 500 euro (od 2006 r. – 50 000 euro) w obrocie pomiędzy krajami UE.
Połączenie krajowego systemu dla płatności detalicznych w euro z paneuropejską izbą rozliczeniową STEP2 nie tylko przyspieszy cykl rozliczeniowy dla zleceń płatniczych w euro, ale także zredukuje koszty dla obsługujących takie zlecenia banków, co powinno się przełożyć na wymierne korzyści dla ich klientów.
Monika Krześniak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK