reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tańsze przelewy w euro

Tańsze przelewy w euro

Polacy mogą korzystać z szybszych i tańszych rozliczeń zleceń płatniczych w euro na obszarze Unii Europejskiej. Jesteśmy pierwszym krajem wśród nowych członków UE, który utworzył mechanizmy rozliczeniowe dla płatności wysokokwotowych i detalicznych w euro oraz połączył je z systemami paneuropejskimi.

Narodowy Bank Polski poinformował wczoraj, że od 30 maja 2005 r. jest uczestnikiem europejskich systemów rozliczeniowych. STEP2 i EURO1. Dzięki temu Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła działalność transgraniczną systemu EuroELIXIR, w którym już od 7 marca 2005 r. rozlicza się transakcje krajowe w euro. Właśnie w marcu 2005 r. polski system płatniczy przez system SORBNET-EURO został podłączony do paneuropejskiego systemu TARGET, przeznaczanego do rozliczeń wysokokwotowych. Obecnie uczestnikami systemów SORBNET-EURO i EuroELIXIR są 34 banki komercyjne działające w Polsce.
System STEP2 jest paneuropejską izbą rozliczeniową umożliwiającą szybkie rozliczanie zleceń płatniczych w euro do wysokości 12 500 euro (od 2006 r. – 50 000 euro) w obrocie pomiędzy krajami UE.
Połączenie krajowego systemu dla płatności detalicznych w euro z paneuropejską izbą rozliczeniową STEP2 nie tylko przyspieszy cykl rozliczeniowy dla zleceń płatniczych w euro, ale także zredukuje koszty dla obsługujących takie zlecenia banków, co powinno się przełożyć na wymierne korzyści dla ich klientów.
Monika Krześniak
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama