| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe stawki podatków lokalnych w 2011 r.

Wyższe stawki podatków lokalnych w 2011 r.

Stołeczni radni uchwalili wysokość stawek podatków lokalnych - od nieruchomości i środków transportowych - które będą obowiązywać w Warszawie w 2011 roku. W większości będą to stawki maksymalne, określone przez ministra finansów.

O 2 grosze wzrośnie stawka podatku od budynków mieszkalnych, która w 2011 roku wynosić będzie 67 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Natomiast wysokość podatku od powierzchni, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, wyniesie 21,05 zł m kw. (54 gr więcej niż przed rokiem).

Według wyliczeń ratusza, wzrost stawek podatków będzie oznaczał, że np. właściciel mieszkania o powierzchni użytkowej 70 m kw., wraz z udziałem w gruncie o powierzchni 30 m kw., zapłaci w miesiącu 17 gr więcej. Właściciel domu o powierzchni użytkowej 150 m kw., wraz z działką o powierzchni 800 m kw., będzie płacić miesięcznie o 1,59 zł więcej niż przed rokiem.

Właściciele ciągników siodłowych, przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą, o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) zespołu pojazdów równej lub wyższej 12 ton zapłacą w przyszłym roku 2858,47 zł. Taką samą stawkę podatku określono za samochód ciężarowy o takiej DMC. Za przyczepę lub naczepę o DMC wynoszącej łącznie z pojazdem 12 i więcej ton trzeba będzie zapłacić 2209,40 zł.

Stawki podatków są na poziomie górnych stawek, ogłoszonych przez ministerstwo finansów. Jedynie w przypadku środków transportowych radni zdecydowali o ich obniżeniu o 10 proc. dla tych, które zostały wyprodukowane w 2009 r. i nowszych. Ma to zachęcić podatników do posiadania jak najnowszego taboru.

Tak, jak w tym roku, także w 2011 r. niższymi stawkami podatku nie będą objęte pojazdy napędzane paliwami ekologicznymi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »