| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczanie VAT przy zakupie samochodów - nie trzeba nowych zaświadczeń

Odliczanie VAT przy zakupie samochodów - nie trzeba nowych zaświadczeń

Zaświadczenia wydane do końca 2010 r. przez okręgowe stacje kontroli pojazdów są nadal aktualne - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie muszą więc dokonywać ponownego badania technicznego pojazdu, w związku ze zmianą zasad odliczania VAT przy zakupie samochodów.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2011 r. ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652) ujednolicono zasady w odliczaniu podatku przy nabyciu samochodów osobowych oraz pojazdów niebędących samochodami osobowymi, ale konstrukcyjnie zbliżonych do takich samochodów, oraz paliw wykorzystywanych do ich napędu.

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (w tym tzw. samochodów z kratką) podatnikowi co do zasady przysługuje odliczenie ograniczone do wysokości 60 proc. (nie więcej jednak niż 6 tys. zł) kwoty podatku z faktury dokumentującej ich nabycie.

Zobacz: Ograniczenia w odliczaniu podatku przy nabyciu samochodów osobowych i niektórych innych pojazdów samochodowych

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów udzielonymi w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 21731), wprowadzone ww. ustawą ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego nie dotyczy pojazdów samochodowych spełniających wymagania określone w art. 3 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. Określenie, czy dany pojazd samochodowy spełnia te wymagania, dokonywane jest na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Resort finansów podkreśla jednak, że regulacje dotyczące dodatkowych badań technicznych są analogiczne do regulacji obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010 r., a zaświadczenia wydane do dnia 31 grudnia 2010 r. przez okręgowe stacje kontroli pojazdów po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego pozostają nadal aktualne, o ile nie zostaną dokonane zmiany w badanym pojeździe, w wyniku których pojazd nie spełniałby już wymagań potwierdzonych tym zaświadczeniem. Wymagania dla pojazdów samochodowych, których spełnienie potwierdzają te zaświadczenia, nie uległy bowiem zmianie po 31 grudnia 2010 r.

Jeżeli zatem podatnik posiada zaświadczenie wydane przed 31 grudnia 2010 r., że dany pojazd samochodowy spełnia ustawowo określone wymagania i w pojeździe tym nie zostały dokonane zmiany, na skutek których pojazd nie spełnia już wymagań potwierdzonych tym zaświadczeniem, nie ma obowiązku - w związku ze zmianą przepisów wprowadzoną ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. - dokonywania ponownego dodatkowego badania technicznego danego pojazdu.

Adam Kuchta

Księgowość

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »