| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy skarbowe kontrolują odliczenia rehabilitacyjne

Urzędy skarbowe kontrolują odliczenia rehabilitacyjne

W ostatnim czasie urzędy skarbowe uważnie kontrolują osoby niewidome, które odpisały od dochodu wydatki poniesione na przewodnika. Wszystko po to, by przewodnicy nie uchylali się od płacenia podatku. Jednak, gdy przewodnik nie przyzna się, że pełnił taką rolę i dostał za to pieniądze, na całej sprawie traci osoba niewidoma, której fiskus odbiera ulgę.

To, co robią urzędy, zgodne jest ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w odpowiedzi na interpelację poselską. Ministerstwo twierdziło w niej, że (...) W świetle art. 26 ust. 7c ustawy o PIT organ podatkowy nie może jedynie żądać dowodów poniesienia wydatków na opłacenie przewodników osób niewidomych, tj. rachunków, faktur, umów. Może natomiast przeprowadzić dowód z przesłuchania świadka lub strony za jej zgodą, a co za tym idzie – poprosić o podanie nazwisk osób, które świadczyły usługi przewodników (...). w świetle przepisów ustawy o PIT kwota, jaką osoba niewidoma zapłaciła swojemu przewodnikowi, stanowi dla osoby świadczącej usługę przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...).

Z danych Polskiego Związku Niewidomych (PZN) wynika, że z ulgi rehabilitacyjnej korzysta około 70 000 niewidomych. Osoby niewidome zrzeszone w związku to najczęściej osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. 80 000 osób zrzeszonych w związku to nie wszyscy ociemniali, jacy żyją w Polsce, gdyż wielu z nich nie stać na wpisanie się do związku i opłacanie składek – wyjaśniono nam w PZN w Warszawie.

Zdaniem związku ulga rehabilitacyjna to jedna z nielicznych rekompensat, jakie pozostały niewidomym. I właśnie dlatego przedstawiciele PZN oddział w Tarnowie uważają, że kontrolowanie osób niewidomych, które skorzystały z ulgi, i wzywanie ich przewodników na przesłuchania nie powinno mieć miejsca.

Trzeba przyznać, że w tej sprawie obie strony mają trochę racji. Jednak biorąc pod uwagę liczne dzisiaj oszustwa, jak np. wyłudzenie w kwietniu br. w dolnośląskim Urzędzie Skarbowym 5 mln zwrotu VAT, nasuwa się pytanie, czy kontrola niewidomych jest rzeczywiście priorytetowym zadaniem dla fiskusa, który nie zawsze potrafi z równą skutecznością szukać pieniędzy tam, gdzie się one znajdują.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK