REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: nie ma pomysłu, by urzędy skarbowe prowadziły ewidencję dochodów

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu, by urzędy skarbowe prowadziły zamiast podatników ewidencję dochodów i kosztów działalności gospodarczej - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wiceminister finansów odnosząc się do pytania posła SLD Stanisława Steca w sprawie możliwości przejęcia od podatników prowadzenia ewidencji dochodów i kosztów działalności gospodarczej przez urzędy skarbowe, zaznaczył, że "takiego pomysłu nie ma i nie było". - To podatnicy prowadzący działalność gospodarczą otrzymują i wystawiają faktury, księgują je, obliczają amortyzację. Tego za nich żaden urząd zrobić nie może - podkreślił Grabowski.

Autopromocja

Zapowiedział, że jest pomysł, by od 2015 roku na platformach komunikacji elektronicznej podatnicy mogli zatwierdzać wyliczenia dokonane przez urząd skarbowy i w ten sposób przesyłać elektronicznie wstępnie przygotowaną przez urzędy deklarację podatkową.

- W Ministerstwie Finansów od dwóch lat prowadzony jest w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" program e-podatki. Zmierza on do tego, by zwiększyć narzędzia komunikacji elektronicznej, jeśli chodzi o kontakty między podatnikami, płatnikami a urzędami skarbowymi. A to z kolei umożliwi wstępne oszacowanie zobowiązania podatkowego dla podatników, którzy rozliczają roczną deklarację PIT, a więc mają dochody ze stosunku pracy, z działalności osobiście wykonywanej - wyjaśnił.

Jak mówił, podatnik - tak jak wchodzi na swoje konto bankowe w internecie - będzie mógł wejść na indywidualne konto podatkowe i skorygować wstępnie oszacowane przez urząd skarbowy zeznanie, nanieść ulgi, albo wskazać, że rozlicza się wspólnie z małżonkiem. Wiceminister podkreślił, że taka koncepcja sprawdziła się w innych krajach, na przykład w Szwecji. - Wstępne szacunki są wykonywane przez scentralizowany ośrodek urzędu skarbowego i potem zatwierdzany przez podatnika. Ten system będzie dobrowolny. To znaczy, jeżeli podatnik nie będzie chciał korzystać z elektronicznego, indywidualnego konta podatkowego, to będzie mógł wypełnić tradycyjny formularz papierowy i zanieść go do urzędu skarbowego - powiedział.

Dodał, że "wdrożenie tego przedsięwzięcia musi następować stopniowo". Zaznaczył, że docelowo tym systemem ma być objętych około 18 mln podatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według wiceministra, to rozwiązanie będzie korzystne z punktu widzenia zarówno podatników (ponieważ nie będą musieli samodzielnie dokonywać obliczeń), jak i administracji skarbowej. - W tej chwili znaczna część informacji jest po prostu wprowadzana do systemu ręcznie, co jest bardzo pracochłonne i zajmuje dużo czasu - dodał.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA