REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór formy opodatkowania w 2012 r.

REKLAMA

20 stycznia 2012 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.


Do dnia 20 stycznia 2012 r. należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania.

Autopromocja

W tabeli porównujemy formy opodatkowania podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Forma opodatkowania

Podmioty uprawnione do korzystania z tej formy opodatkowania

Data zgłoszenia do urzędu skarbowego wyboru lub rezygnacji z tej formy opodatkowania

Stawka podatku

Formularz

1

2

3

4

5

Skala podatkowa

Podmioty, które nie wybrały opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo kartą podatkową.

Autopromocja

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników, którzy w 2011 r. opodatkowywali dochody z działalności gospodarczej w inny sposób, a od 1 stycznia 2012 r. zamierzają przejść na opodatkowanie według skali podatkowej.

18% i 32%

Brak urzędowego wzoru oświadczenia o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania według skali podatkowej.

Podatek liniowy

Podatnicy uzyskujący dochody z działalności gospodarczej, pod warunkiem że nie uzyskują przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników, którzy w 2011 r. opodatkowywali dochody z działalności gospodarczej w inny sposób, a od 1 stycznia 2012 r. zamierzają przejść na podatek liniowy.

Podatnicy, którzy rozpoczną działalność gospodarczą w trakcie 2012 r., powinni złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

19%

Brak urzędowego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym oraz oświadczenia o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania podatkiem liniowym.

Ryczałt od przychodów

ewidencjonowanych

Podatnicy, którzy:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro,

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Oznacza to, że w przypadku podatników wymienionych w pkt 1 z opodatkowania ryczałtem mogą skorzystać ci, których przychody w 2011 r. nie przekroczyły 661 680 zł (równowartość 150 000 euro).

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników, którzy w 2011 r. opodatkowywali dochody z działalności gospodarczej w inny sposób, a od 1 stycznia 2012 r. zamierzają przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na formularzu CEiDG-1 na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na formularzu CEiDG-1 - pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

3%; 5,5%; 8,5%; 17%; 20% (w zależności od rodzaju działalności)

Brak urzędowego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz oświadczenia o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1

2

3

4

5

Karta podatkowa

Podmioty, które:

1) we wniosku, o opodatkowanie kartą podatkową zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do uzpd,

2) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

3) nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w tabeli, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

4) małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

5) nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

6) pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku o opodatkowanie kartą podatkową nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników wybierających opodatkowanie kartą podatkową na 2012 r. Podatnicy, którzy rozpoczną działalność w trakcie 2012 r., wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej powinni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem działalności lub zamieścić we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanym na formularzu CEiDG-1.

Miesięczna stawka podatku w większości przypadków uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności oraz liczby mieszkańców w miejscowości, w której działalność jest wykonywana

PIT-16

Podatnicy - rozpoczynając działalność gospodarczą i rejestrując ją na formularzu CEiDG-1 składają oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w tym formularzu, zakreślając odpowiednio, czy wybierają zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany czy kartę podatkową (przy wyborze karty podatkowej podatnicy dodatkowo składają formularz PIT-16). Jeżeli podatnik w kolejnym roku podatkowym kontynuuje tę samą formę opodatkowania, nie musi składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Podatnik powinien złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania wówczas, gdy od kolejnego roku zamierza ją zmienić.

Wzory oświadczeń przydatnych przy dokonywaniu wyboru formy opodatkowania są dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce Aktywne druki.


Podstawa prawna:

• art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

• art. 9 i art. 29 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 131, poz. 764

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

źródło: Monitor Księgowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA