REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór formy opodatkowania w 2012 r.

REKLAMA

20 stycznia 2012 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.


Do dnia 20 stycznia 2012 r. należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania.

REKLAMA

Autopromocja

W tabeli porównujemy formy opodatkowania podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Forma opodatkowania

Podmioty uprawnione do korzystania z tej formy opodatkowania

Data zgłoszenia do urzędu skarbowego wyboru lub rezygnacji z tej formy opodatkowania

Stawka podatku

Formularz

1

2

3

4

5

Skala podatkowa

Podmioty, które nie wybrały opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo kartą podatkową.

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników, którzy w 2011 r. opodatkowywali dochody z działalności gospodarczej w inny sposób, a od 1 stycznia 2012 r. zamierzają przejść na opodatkowanie według skali podatkowej.

18% i 32%

Brak urzędowego wzoru oświadczenia o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania według skali podatkowej.

Podatek liniowy

Podatnicy uzyskujący dochody z działalności gospodarczej, pod warunkiem że nie uzyskują przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników, którzy w 2011 r. opodatkowywali dochody z działalności gospodarczej w inny sposób, a od 1 stycznia 2012 r. zamierzają przejść na podatek liniowy.

Podatnicy, którzy rozpoczną działalność gospodarczą w trakcie 2012 r., powinni złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

19%

Brak urzędowego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym oraz oświadczenia o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania podatkiem liniowym.

Ryczałt od przychodów

ewidencjonowanych

Podatnicy, którzy:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro,

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Oznacza to, że w przypadku podatników wymienionych w pkt 1 z opodatkowania ryczałtem mogą skorzystać ci, których przychody w 2011 r. nie przekroczyły 661 680 zł (równowartość 150 000 euro).

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników, którzy w 2011 r. opodatkowywali dochody z działalności gospodarczej w inny sposób, a od 1 stycznia 2012 r. zamierzają przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na formularzu CEiDG-1 na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na formularzu CEiDG-1 - pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

3%; 5,5%; 8,5%; 17%; 20% (w zależności od rodzaju działalności)

Brak urzędowego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz oświadczenia o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1

2

3

4

5

Karta podatkowa

Podmioty, które:

1) we wniosku, o opodatkowanie kartą podatkową zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do uzpd,

2) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

3) nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w tabeli, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

4) małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

5) nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

6) pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku o opodatkowanie kartą podatkową nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

20 stycznia 2012 r. - dotyczy podatników wybierających opodatkowanie kartą podatkową na 2012 r. Podatnicy, którzy rozpoczną działalność w trakcie 2012 r., wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej powinni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem działalności lub zamieścić we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanym na formularzu CEiDG-1.

Miesięczna stawka podatku w większości przypadków uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności oraz liczby mieszkańców w miejscowości, w której działalność jest wykonywana

PIT-16

Podatnicy - rozpoczynając działalność gospodarczą i rejestrując ją na formularzu CEiDG-1 składają oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w tym formularzu, zakreślając odpowiednio, czy wybierają zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany czy kartę podatkową (przy wyborze karty podatkowej podatnicy dodatkowo składają formularz PIT-16). Jeżeli podatnik w kolejnym roku podatkowym kontynuuje tę samą formę opodatkowania, nie musi składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Podatnik powinien złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania wówczas, gdy od kolejnego roku zamierza ją zmienić.

Wzory oświadczeń przydatnych przy dokonywaniu wyboru formy opodatkowania są dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce Aktywne druki.


Podstawa prawna:

• art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

• art. 9 i art. 29 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 131, poz. 764

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

źródło: Monitor Księgowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA