E-deklaracje akcyzowe bez podpisu elektronicznego
REKLAMA
Od 1 stycznia 2014 r. wszystkie osoby fizyczne mogą korzystać z nowego ułatwienia przy składaniu elektronicznych deklaracji akcyzowych. Do autoryzacji nie trzeba, jak dotychczas, kwalifikowanego podpisu elektronicznego - wystarczy wykorzystać dane o przychodzie ze swojego zeznania rocznego, np. PIT-37.
REKLAMA
E-deklaracje bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego
Wprowadzone od stycznia 2014 r. zmiany to duże ułatwienie dla podatników - wszystkich osób fizycznych (niezależnie od tego czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też nie), które składają deklaracje w zakresie podatku akcyzowego w formie elektronicznej.
Aby złożyć takie deklaracje przez Internet, osoby fizyczne nie muszą już posiadać, jak dotychczas, certyfikatu kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wprowadzone zmiany pozwalają na autoryzowanie składanej deklaracji za pomocą danych o przychodzie ze swojego zeznania rocznego za 2012 r. (lub danych o przychodach sprzed dwóch lat), a więc tak samo, jak w przypadku składania rocznych zeznań do urzędu skarbowego, np. PIT-37.
Podatnik, po wypełnieniu odpowiedniej e-deklaracji, zostanie poproszony o wpisanie danych identyfikacyjnych (np. nr NIP lub PESEL) oraz kwoty przychodu i tym samym zautoryzuje zgłaszany dokument.
Opodatkowanie kartą podatkową 2014 - nowy wzór wniosku PIT-16
Składanie deklaracji akcyzowych w formie elektronicznej
REKLAMA
Rozwiązanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, składających różnego rodzaju deklaracje akcyzowe, ale zostało przygotowane szczególnie z myślą o podatnikach podatku akcyzowego od samochodów osobowych, nabywanych w Unii Europejskiej, ponieważ takie właśnie deklaracje podatnicy składają najczęściej.
Dla przykładu, tylko w grudniu 2013 r. do jednostek podkarpackiej i podlaskiej Służby Celnej wpłynęło blisko 5 tys. różnego rodzaju deklaracji akcyzowych, z czego prawie pół tysiąca przez Internet. Większość ze składanych deklaracji związana była z zakupem w Unii Europejskiej samochodów osobowych.
Służba Celna liczy na to, że wprowadzone ułatwienia zachęcą podatników do składania deklaracji akcyzowych w formie elektronicznej.
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Zapraszamy do dyskusji na forum
Główne korzyści dla podatnika, wynikająca z tej formy załatwiania sprawy polegają na tym, że nie tylko nie musi on osobiście składać dokumentów w urzędzie celnym, lecz może przesłać elektroniczne deklaracje z dowolnego miejsca przez Internet, a dodatkowo jeszcze w sposób uproszczony - bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego - a jedynie podpisane danymi autoryzującymi.
Rozszerzony katalog deklaracji bez e-podpisu
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują przepisy znowelizowanego rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Katalog został rozszerzony o 18 pozycji, w tym głównie dotyczących deklaracji akcyzowych, które można będzie złożyć bez konieczności potwierdzenia podpisu elektronicznego certyfikatem.
Rozszerzony katalog obejmuje następujące deklaracje:
1) deklaracja dla podatku od wydobycia niektórych kopalin (P-KOP),
2) deklaracja dla podatku akcyzowego (AKC-4/AKC-4zo) wraz z załącznikami,
3) deklaracja podatkowa od nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej (AKC-EN),
4) deklaracja dla podatku akcyzowego od wyrobów węglowych (AKC-WW),
5) informacja o alkoholu etylowym w składzie podatkowym (INF-A),
6) informacja o winie, napojach fermentowanych i wyrobach pośrednich w składzie podatkowym (INF-B),
7) informacja o piwie w składzie podatkowym (INF-C),
8) informacja o paliwach silnikowych w składzie podatkowym (z wyłączeniem gazu) (INF-D),
9) informacja o wyrobach tytoniowych w składzie podatkowym (INF-F),
10) informacja o paliwach opałowych w składzie podatkowym (INF-I),
11) informacja o gazie do napędów silników spalinowych w składzie podatkowym (INF-J),
12) informacja o olejach smarowych i pozostałych olejach w składzie podatkowym (INF-K),
13) deklaracja o wysokości akcyzy pobranej i wpłaconej przez płatnika (AKC-P),
14) deklaracja dla podatku akcyzowego od suszu tytoniowego (AKC-ST/AKC-STn),
15) deklaracja dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowych wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych) (AKC-U),
16) deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U),
17) deklaracja w sprawie przedpłaty akcyzy (AKC-PA),
18) zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego.
Wszystkie wymienione deklaracje mogą składać wyłącznie podatnicy będący osobami fizycznymi.
Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.
Zobacz także: Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat