| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, dokonując ustalenia w ramach postępowania podatkowego treści czynności prawnej, uwzględniają zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności. Jeżeli w wyniku tych ustaleń dojdą do przekonania, że strony, dokonując danej czynności prawnej, ukryły inną czynność prawną, to organy podatkowe i organy kontroli skarbowej wywodzą skutki podatkowe z ukrytej czynności prawnej. Inaczej mówiąc, mogą np. uznać, że faktycznie żadnej umowy nie było.
WARTO WIEDZIEĆ
Zgodnie z art. 710 kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Reasumując, w przypadku najbliższych członków rodziny nie polecam tego rozwiązania. Nie znaczy to jeszcze, że umowa użyczenia jest złym rozwiązaniem w ogóle.
Zawarcie umowy użyczenia może być korzystne co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, można w ten sposób obejść ograniczenie wynikające z tego, że mieszkające w domu (lub mieszkaniu) rodziców dzieci, które w całości lub części finansują remont domu (mieszkania), jako niemające tytułu prawnego do tego, co jest remontowane lub modernizowane, nie mogą korzystać z ulgi. Pokrewieństwo nie jest tytułem prawnym do zajmowanego lokalu, zaś umowa użyczenia już tak. Po drugie zaś, zawarcie takiej umowy może przynieść i ten korzystny skutek, że w ramach rodziny odliczymy dwukrotnie lub nawet trzykrotnie więcej, niż gdyby podatnik korzystał z ulgi sam. Przyjrzyjmy się teraz szczegółom. Poszukajmy zatem odpowiedzi na pytanie: Jak mnożymy ulgi remontowe?
Przypomnijmy raz jeszcze. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają od podatnika, który zamierza skorzystać z ulgi remontowej, posiadania tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego domu lub mieszkania. Tytułem tym jest zarówno prawo własności mieszkania lub domu, jak i np. umowa najmu, przydział mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, przydział mieszkania na podstawie decyzji administracyjnej itd. Jest nim także umowa użyczenia. Dlaczego jednak zawarcie tej właśnie umowy umożliwia podatnikom odliczenie, zamiast jednego, dwóch, a nawet trzech pełnych limitów ulgi remontowej w związku z jednym tylko remontem? Powodów jest kilka.
Otóż przede wszystkim łatwo można sobie wyobrazić sytuację, w której podatnik remontuje dom, ponosi w związku z tym znaczne nakłady, ale rachunkami dzieli się np. z zamieszkującym razem z nim bratem lub pełnoletnim, posiadającym własne środki utrzymania dzieckiem, z którymi zawarł umowę użyczenia. Wystarcza tu zwykła forma pisemna, nie trzeba zatem biegać do notariusza. Sama zaś umowa nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Unikamy więc kolejnego niebezpieczeństwa związanego z koniecznością „rejestracji” umowy w urzędzie skarbowym (zgłoszenia jej do opodatkowania). Tymczasem ten prosty zabieg pozwala obydwu braciom (lub rodzicom i dziecku) odliczyć od podatku w ciągu trzech lat 11 340 zł (w przypadku wykorzystania ulgi w latach 2003-2005), podczas gdy jedna osoba odliczyłaby zaledwie połowę tej kwoty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK