REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek imigracyjny na Węgrzech

Podatek imigracyjny na Węgrzech
Podatek imigracyjny na Węgrzech

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o specjalnym podatku od działalności wspierającej nielegalną imigrację weszła w życie na Węgrzech w sobotę 25 sierpnia 2018 r. Do tego dnia objęte nim organizacje musiały zgłosić się do Narodowego Urzędu Podatków i Ceł (NAV). Wysokość podatku wynosi 25 proc. wartości wsparcia.

Szef NAV Laszlo Sors przypomniał w wywiadzie dla dziennika „Magyar Idoek” (publikacja 21 sierpnia 2018 r.), że organizacje wspomagające lub finansujące nielegalną imigrację muszą o tym fakcie powiadomić NAV do soboty 25 sierpnia 2018 r., zaś pierwsze zeznanie podatkowe mają złożyć do 15 września.

Autopromocja

Zgodnie z przyjętą w lipcu 2018 r. ustawą podlega jej wspomaganie na Węgrzech działalności sprzyjającej imigracji lub materialne wspieranie działalności organizacji, która ma swą siedzibę na Węgrzech i wspomaga imigrację.

Wysokość podatku wynosi 25 proc. wsparcia, tj. sumy pieniężnej lub wartości przekazanego majątku ruchomego.

Jak podkreślił Sors, za działalność wspierającą imigrację uznaje się m.in. kampanie medialne i organizowanie seminariów medialnych, budowanie siatki i kierowanie nią, a także działalność propagandową przedstawiającą w pozytywnym świetle migrację, o ile celem jest podsycanie imigracji.

Sors zaznaczył też, że wspierane organizacje muszą przekazać NAV m.in. nazwę organizacji wspierającej, jej adres pocztowy oraz sumę wsparcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatkiem nie są objęte partie, fundacje partyjne oraz organizacje zwolnione z niego na mocy międzynarodowej umowy. Zgodnie z przyjętą ustawą, przychód z nowego podatku będzie można przeznaczać wyłącznie na zadania związane z ochroną granicy.

W związku ze zbliżającym się terminem wejścia ustawy w życie organizacja pozarządowa Migration Aid, zajmująca się pomaganiem osobom ubiegającym się o azyl, zapowiedziała przekształcenie się w partię.

Organizacja wyjaśniła, że gdyby miała płacić 25 proc. podatku od każdej sztuki przekazywanego jej np. używanego ubrania, to szacowanie jego wartości oraz czynienie zadość przepisom ustawy stanowiłoby ciężar administracyjny całkowicie uniemożliwiający jej działalność.

„To niesamowite, ale w 2018 r. w jednym z państw UE trzeba stworzyć partię, jeśli organizacje pozarządowe z pobudek humanitarnych chcą pomóc potrzebującym uchodźcom” – napisała organizacja w poście na Facebooku, dodając, że partia będzie nosić nazwę Straż Nocna.

Według Amnesty International podatek imigracyjny jest "w istocie daniną od opinii innych niż rządowe, która wprowadza niekorzystne rozróżnienia dla niektórych organizacji na podstawie ich poglądów". Zdaniem AI podatek ten poważnie narusza prawa zawarte w karcie praw podstawowych UE, jest też sprzeczny z prawem do wyrażania opinii oraz swobodą komunikacji masowej oraz z prawem do edukacji, gdyż ogranicza prawa instytucji oświatowych do decydowania, na podstawie jakich materiałów i na jakich zasadach będą mówić uczniom o imigracji.

"To absolutnie szokujące, że niektóre organizacje muszą oddawać jedną czwartą swych pieniędzy państwu, bo mają na jakiś temat inne poglądy niż rząd" - zaznaczyła szefowa AI na Węgry Julia Ivan.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

CEU zawiesił program dla uchodźców z powodu podatku imigracyjnego

Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) w Budapeszcie poinformował, że został zmuszony do zawieszenia programów edukacyjnych dla uchodźców i ubiegających się o azyl z powodu nowego podatku imigracyjnego, który wszedł na Węgrzech w życie 25 sierpnia.

CEU, który został założony przez amerykańskiego miliardera George’a Sorosa, powiadomił w wydanym we wtorek po południu komunikacie, że podjął taką decyzję, gdyż nie miał pewności, w jaki sposób nowy podatek wynoszący 25 proc. wpłynie pod względem prawnym i finansowym na działalność uczelni.

W programach CEU dla uchodźców miało uczestniczyć 55 uchodźców i osób ubiegających się o azyl. 24 sierpnia, czyli na dzień przed wdrożeniem nowego podatku, wstrzymano ze skutkiem natychmiastowym program Open Learning Initiative, jak również finansowane ze środków unijnych stypendium im. Marie Curie, przyznawane na badanie polityki migracyjnej Europy Środkowej i Południowej.

"Jesteśmy dumni z naszej pracy w ramach tego programu, a także z naszych badań na polu procesów uchodźstwa i migracji w Europie i uczynimy wszystko, byśmy mogli tę działalność kontynuować także w przyszłości" – napisała uczelnia.

Jak informuje CEU, programy zostały zawieszone za poradą ekspertów podatkowych do czasu, aż się wyjaśni sytuacja podatkowa i prawna.


Zgodnie z przyjętą w lipcu ustawą opodatkowaniu podlega wspomaganie na Węgrzech działalności sprzyjającej imigracji lub materialne wspieranie działalności organizacji, która ma swą siedzibę na Węgrzech i wspomaga imigrację. Wysokość podatku wynosi 25 proc. wsparcia, tj. sumy pieniężnej lub wartości przekazanego majątku ruchomego.

Za działalność wspierającą imigrację uznaje się przy tym m.in. kampanie medialne i organizowanie seminariów medialnych dla migrantów, a także działalność propagandową przedstawiającą w pozytywnym świetle migrację, o ile celem jest zachęcanie do imigracji.

Resort finansów podkreślał przed przyjęciem ustawy, że "rząd chciałby chronić Węgry przed nielegalną migracją wszelkimi środkami" i mają temu służyć m.in. "narzędzia polityki podatkowej".

Jak pisze opozycyjny portal Index.hu, ustawa dotycząca podatku nie określa jednoznacznie, kto ma go płacić i na jakiej podstawie, tak więc to od urzędu podatkowego zależy, kto będzie nim obciążony i w jakim rozmiarze.

Kroki w celu uniknięcia płacenia podatku poczyniły też inne organizacje, jak przykładowo organizacja pozarządowa Migration Aid, która zlikwidowała swój fundusz służący wspieraniu uchodźców, a jej założyciele utworzyli partię o nazwie Straż Nocna, bowiem ustawa o nowym podatku nie dotyczy partii.

Współprzewodnicząca Węgierskiego Komitetu Helsińskiego Marta Pardavi uważa, że nowy podatek może być niezgodny z konstytucją, gdyż z zagwarantowaną w niej wolnością słowa jest sprzeczne karanie przez państwo podatkiem niektórych opinii, np. przedstawiania imigracji w pozytywnym świetle.

Według Amnesty International jest on także sprzeczny z Kartą Praw Podstawowych UE, m.in. dlatego, że łamie zakaz dyskryminacji.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ zm/ ap/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA