REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy pomagają podatnikom

REKLAMA

Osoby, które muszą rozliczyć dochody zagraniczne, mogą uzyskać pomoc w urzędzie skarbowym. Można tam znaleźć broszury informacyjne, a także poprosić o wyjaśnienia specjalistę.
Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z PIT osób pracujących w Wielkiej Brytanii, do wysokości uwzględniającej koszty utrzymania za granicą. W piśmie skierowanym do minister Zyty Gilowskiej rzecznik podkreślił, iż Ministerstwo Finansów powinno podjąć działania mające na celu bezpłatne udostępnienie podatnikom w urzędach skarbowych broszury informacyjnej o opodatkowaniu dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą, która jest dostępna na stronach internetowych MF.

Broszury dla każdego

Prośba RPO może dziwić. Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że urzędy skarbowe już od dawna prowadzą różne akcje informacyjne dla podatników pracujących poza krajem, w tym bezpłatnie udostępniają broszury informacyjne.
– Izba Skarbowa w Łodzi w lutym przekazała urzędom skarbowym naszego województwa broszury informacyjne przygotowane przez Ministerstwo Finansów „Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą”. Łącznie 16 tys. egzemplarzy. Broszury te zostały wyeksponowane i wyłożone w urzędach skarbowych do dyspozycji podatników – poinformowała nas Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi. Podobnie jest w innych urzędach w całej Polsce.
W województwie podlaskim broszura znalazła się nawet na specjalnej, darmowej płycie, która jest rozdawana w urzędach skarbowych.

Informacje specjalistów

Agnieszka Jóźwin z Izby Skarbowej w Opolu wyjaśniła, że osoby przychodzące do urzędu i zainteresowane tematem opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą uzyskują informacje z zakresu tych rozliczeń bezpośrednio u pracownika. Podobną pomoc oferują pracownicy w innych województwach.
Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie odpisuje na wszystkie e-maile podatników.
– Dostaję tygodniowo kilka pytań e-mailem na temat rozliczeń dochodów zagranicznych i zawsze wysyłam zainteresowanym broszurę MF z krótkim opisem, co należy robić. „Przebijam się” przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, żeby sprawdzić, jaką metodę stosuje dany kraj, jeżeli nie jest on wymieniony w broszurze – dodała nasza rozmówczyni.
Izba Skarbowa w Lublinie wsparła urzędy w realizacji działań związanych z obsługą podatników osiągających dochody zagraniczne, organizując dla pracowników tych urzędów specjalistyczne szkolenia. Łącznie w tym zakresie zostało przeszkolonych ok. 70 pracowników urzędów skarbowych.
– W każdym urzędzie w województwie lubelskim została wyznaczona osoba, która specjalizuje się w tej tematyce i jest w stanie udzielić podatnikom wyczerpujących wyjaśnień – stwierdził Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie.

Akcje informacyjne

Ponadto w każdym województwie przeprowadzane są inne dodatkowe akcje informacyjne dotyczące zarobków zagranicznych.
– Urzędy skarbowe oraz Izba Skarbowa w Gdańsku współpracują z mediami w celu dotarcia do jak najszerszego grona podatników poprzez np. organizowanie dyżurów telefonicznych. Ponadto w izbie skarbowej oraz w urzędach skarbowych województwa pomorskiego utworzone zostały punkty informacyjne, gdzie można zasięgać informacji w zakresie rozliczeń PIT za 2005 rok – powiedziała Monika Kopiecka z Izby Skarbowe w Gdańsku.
Z informacji, jakie otrzymaliśmy od Małgorzaty Czartoryskiej z Izby Skarbowej we Wrocławiu wynika, że od stycznia w województwie dolnośląskim urzędnicy poruszają tę problematykę w czasie cotygodniowych dyżurów w Polskim Radio Wrocław.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA