REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencje podatkowe i prawne dla innowacyjności

Preferencje podatkowe i prawne dla innowacyjności
Preferencje podatkowe i prawne dla innowacyjności

REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podsumowuje dotychczasowe działania w zakresie wsparcia innowacyjności zapoczątkowane trzy lata temu przez Radę ds. innowacyjności.. W tym kontekście zostały podkreślone takie nowe instytucje prawne jak: ulga B+R, IP box, Prosta Spółka Akcyjna. Ponadto funkcjonuje system wsparcia rozwoju z flagowymi programami dla innowacyjnych firm – Start in Poland i Platformą Przemysłu Przyszłości na czele. Ważnym działaniem jest też przeorientowywanie instytucji naukowych na współpracę z biznesem.

Wspieranie i rozwój innowacyjności od początku było priorytetem rządu. Dlatego jedną z pierwszych jego decyzji było powołanie Rady ds. Innowacyjności. Trzy lata od jej powstania Rada kontynuuje działalność pod nowym przewodnictwem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, która zastąpiła w tej roli premiera Mateusza Morawieckiego.

– Innowacyjność jest pojęciem wielowymiarowym i dotyka wielu dziedzin. Nie da jej się przypisać jednemu resortowi. Musi być zestawem różnych polityk. To tzw. policy mix for innovation i ma sens tylko wtedy, gdy jest realizowana właśnie w taki sposób. Tak też do niej podchodzimy. Powodzenie innowacji, oprócz świetnego pomysłu, zależy od ekosystemu łączącego naukę, biznes i administrację. Nasz rząd podjął konkretne działania. Przez ostatnie 3 lata konsekwentnie tworzyliśmy polskim firmom dobre warunki do rozwoju i tworzenia innowacji – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii . Jak dodała, kiedyś wszyscy mówili o innowacyjności. – My ją zaczęliśmy realnie budować.

Najważniejsze efekty rządowych działań:

- Ulga B+R: W 2017 r. skorzystało z niej ponad 1000 przedsiębiorców. To dwa razy więcej niż w pierwszym roku jej obowiązywania. Suma odliczeń - blisko 600 mln zł - była trzykrotnie większa. Firmy korzystające z ulgi wydały na prace B+R blisko 2 mld zł, a zapłaciły przy tym prawie 111 mln zł mniej podatku. Tyle więcej mogły przeznaczyć na inwestycje.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

- Sukces Start in Poland – oferujemy smart money, nie tylko środki na inwestycje, ale wiedzę, kontakty i doświadczenie: Scale Up: 276 start upów, ponad 150 wdrożonych rozwiązań, 120 mln zł w nowej edycji Scale Up; 30 mln zł w pilotażu Poland Prize, Elektro Scale Up, Platformy startowe w Polsce Wschodniej, Pomoc prawna dla startupów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dostrzegamy również prawne potrzeby startupów. Prosta Spółka Akcyjna została skrojona na miarę właśnie dla nich.

- Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wejdzie w życie 9 marca 2019 r. Trwają prace organizacyjne nad powołaniem Fundacji.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

- Ulga IP Box, która stanowi ona końcowe ogniwo wsparcia przedsiębiorców prowadzących prace badawczo-rozwojowe.

- Zwolnienie funduszy VC z podwójnego opodatkowania. Udało się znieść obowiązujące od 2014 r. podwójne opodatkowanie dochodów funduszy venture capital dla inwestorów. Od tego roku ASI (alternatywne spółki inwestycyjne) nie zapłacą podatku dochodowego od zysków ze sprzedaży akcji i udziałów. Podatek zostanie zapłacony jedynie przez inwestorów (rozliczany w PIT lub CIT).

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

- W ramach działań kapitałowych wspierane są fundusze inwestycyjne (przez PFR Ventures działający jako fundusz funduszy), które rozpoczynają inwestowanie w startupy. Podpisano już ponad 20 umów z funduszami, docelowo funduszy wspartych przez PFR Venture będzie ok. 50. Działają one w ramach programów Starter, Biznest, KOFFI i Otwarte Innowacje. W większości fundusze te inwestują w startupy niewielkie środki tzw. „zasiewowe”.

- Od października 2108 r. funkcjonuje Konstytucja dla Nauki.

- Doktoraty Wdrożeniowe – uruchomiono dwie edycje, trzecia w przygotowaniu.

- Koncepcja Przemysł+ dotycząca budowania w Polsce Gospodarki opartej o dane, zaprezentowana przez Ministra Cyfryzacji, jest komplementarna do koncepcji Przemysłu 4.0.

- Pakiet dla Przemysłów Kreatywnych.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Jak zauważył wicepremier Jarosław Gowin, powołanie Rady ds. Innowacyjności w styczniu 2016 r. będące jednym z pierwszych działań nowego rządu, podkreślało jak istotną rolę do odegrania ma innowacyjność w reformowania kraju. – Efektem jej działań jest jeden choćby z najbardziej przyjaznych dla innowatorów system podatkowy w Europie, program doktoratów wdrożeniowych czy Konstytucja dla Nauki otwierająca uczelnie i jednostki badawcze na potrzeby społeczeństwa i gospodarki. Jednak nie uważamy naszej misji za zakończoną – świadczy o tym choćby procedowany obecnie projekt ustawy o Funduszu Polskiej Nauki. Będzie to nowy, innowacyjny w polskich warunkach mechanizm finansowania badań naukowych o dużym potencjale komercjalizacyjnym oraz znaczeniu społecznym – powiedział wiceszef rządu.

Chcemy aby polska gospodarka była konkurencyjna w Europie i na świecie, dlatego z poziomu Ministerstwa Finansów wspieramy działania twórcze i innowacyjne. Przedsiębiorcom prowadzącym badania i rozwój już wcześniej daliśmy możliwość korzystania z tzw. ulgi B+R. W tym roku zrobiliśmy kolejny krok w kierunku wspierania innowacyjnych firm i wprowadziliśmy preferencję, jaką jest IP BOX, czyli opodatkowanie preferencyjną 5% stawką podatkową dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej. Takie zachęty podatkowe służą rozwojowi gospodarki i przyczyniają się do zmian jakościowych w jej strukturze – poinformowała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Na potrzeby tworzenia w Polsce trwałego ekosystemu innowacyjność efektywnie wykorzystuje się środki europejskie, co podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – Największe wsparcie na rozwój innowacji kierujemy do przedsiębiorców w programie Inteligentny Rozwój. Do firm trafiło już ponad 18 mld zł, a niemal drugie tyle zmobilizowali przedsiębiorcy. Wartość innowacyjnych projektów sięga zatem 35 mld zł. Na jakie efekty przekładają się te pieniądze? Wymienię tylko niektóre: 16 tys. miejsc pracy, ponad 330 centrów badawczo-rozwojowych, ponad 2,6 tys. wdrożonych wyników prac B+R i ponad 2 tys. wniosków patentowych. Do tego prawie 18,5 tys. podpisanych zagranicznych kontraktów handlowych.

Z kolei wiceminister cyfryzacji Karol Okoński wspomniał o tworzonej przez rząd strategii rozwoju sztucznej inteligencji – Założenia do niej powstawały w procesie szerokich konsultacji z udziałem ponad 100 ekspertów i pozwolą stworzyć czytelną mapę działań wykorzystujących potencjał sztucznej inteligenci w Polsce. Jeżeli mówimy o rozwoju sztucznej inteligencji to nie możemy zapomnieć o otwieraniu danych publicznych. Uruchomiliśmy dane.gov.pl na którym już 120 instytucji opublikowało 11 tysięcy zbiorów danych. Państwo udostępniając je w inteligentnej i zautomatyzowanej formie pomaga wyzwolić kreatywność przedsiębiorców i urzędników – podkreślił wiceminister Karol Okoński.

Czwarta rewolucja przemysłowa oparta na rozwiązaniach cyfrowych dotyczy również sektora rolno-spożywczego. Postęp naukowy i technologiczny w obszarze robotyzacji, mechanizacji, automatyzacji, magazynowania i wytwarzania energii, rozwój sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej zmieniają obraz polskiego i międzynarodowego przetwórstwa rolno-spożywczego oraz produkcji rolniczej. Procesy te nie zachodzą w różnym tempie i zakresie w poszczególnych gospodarstwach rolnych, i zakładach przetwórstwa. Dzieje się tak z różnych przyczyn, w tym również ekonomicznych. Postęp oparty na rozwiązaniach cyfrowych może też sprzyjać wymianie pokoleniowej w rolnictwie. MRiRW włącza się w działania całego rządu na rzecz wspierania wdrażania i powstawania innowacji między innymi w ramach realizacji PROW 2014-2020 – powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki.

Innowacyjna agenda rządu będzie realizowana na pełnych obrotach do końca kadencji. W sferze gospodarczej przewidziano m.in.:

- Zakończenie prac nad wizją strategiczną w obszarze m.in. Polityki innowacyjności - Strategia Produktywności.

- Zaprojektowanie instrumentów nowej polityki spójności.

- Zaprojektowanie programów ministra na 2019 rok i rozpoczęcie ich wdrażania.

- Wsparcie sieci Ośrodków Innowacji Cyfrowych (DIH).

- Zakończenie prac nad dwoma nowelizacjami Prawa własności przemysłowej i sprawne wdrożenie w UP RP.

- Przyjęcie Mapy drogowej rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

- Uruchomienie programu Szkoły dla Innowatora – projektu służącemu kształtowaniu kompetencji. proinnowacyjnych wśród dzieci.

- Uruchomienie kolejnej edycji pilotażu Dobry Pomysł 2.0 (citizens science).

- Rozszerzenie listy Krajowych Klastrów Kluczowych (nowy konkurs zostanie uruchomiony w marcu) i zaprojektowanie nowych instrumentów dla klastrów (trwają prace grupy roboczej.

- Uruchomienie projektów H2PL, otoGoz, Hyperloop.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA