REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi do akceptacji rządu

Subskrybuj nas na Youtube
Projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi do akceptacji rządu
Projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi do akceptacji rządu

REKLAMA

REKLAMA

Nowa Ordynacja podatkowa jest na etapie prac końcowych (w Komisji Prawniczej), mamy nadzieję, że wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów - poinformował 9 kwietnia 2019 r. wiceminister finansów Filip Świtała podczas Kongresu Rady Podatkowej Lewiatan.

Część swojego wystąpienia Świtała poświęcił planom resortu finansów dot. podatków. "Z dobrych rzeczy, które planujemy, to jest nowa Ordynacja podatkowa" - poinformował. "To dobry akt prawny, który umożliwi coś w rodzaju nowego otwarcia między podatnikami a Krajową Administracją Skarbową" - powiedział.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Według niego rozwiązanie z nowej Ordynacji podatkowej, które może zainteresować przede wszystkim dużych przedsiębiorców, to tzw. horyzontalny monitoring, czyli umowy o współdziałanie (cooperative compliance). Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby z jednej strony podatnik bardziej się otworzył wobec władz skarbowych, ale z drugiej strony fiskus zapewnił pewność rozliczeń i szybkie, bieżące reakcje na problemy, które się pojawiają.

"Sądzimy, że to jest rozwiązanie, które (...) mamy nadzieję, doprowadzi do tego, że przedsiębiorcy (...) zwiększą swoje zaufanie do służb skarbowych i to będzie z obopólną korzyścią - będzie oznaczało, że rozliczamy się prawidłowo z podatków. Tutaj będzie także bardzo istotna funkcja KAS-u zapewnienia uczciwej konkurencji" - powiedział wiceminister.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wytłumaczył, że polega to na tym, iż firmy, które uczciwie płacą podatki w pewnej wysokości, nie będą doświadczały nieuczciwej konkurencji ze strony tych, którzy ich nie płacą. Świtała dodał, że takie rozwiązanie jest stosowane w wielu krajach, to nie wynalazek polski. "To propozycja OECD, wiele krajów OECD już to stosuje albo zamierza to wprowadzić" - zaznaczył.

"Nowa Ordynacja jest w tej chwili na etapie prac końcowych w tzw. komisji prawniczej i mamy nadzieję, że wkrótce trafi pod obrady rady Ministrów" - podkreślił wiceminister.

Wskazał, że w planach resortu finansów są także inne rozwiązania, które nie przybrały jeszcze "kształtu legislacyjnego".

"Zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które roboczo nazywamy +prosty PIT+ i +zunifikowany podatek dochodowy od biznesu+. Chcielibyśmy, aby przepisy były wydzielone dla tych ludzi, którzy osiągają dochody z pracy, ze zleceń, nie prowadzą własnego biznesu. Chodzi o to, aby dla nich przepisy były proste, żeby ich rozliczenie było proste. Ale z drugiej strony (...) wszystkie przepisy, które dotyczą działalności gospodarczej wydzielimy do odrębnych przepisów" - poinformował.

Zastrzegł, że resort finansów chciałby też doprowadzić do tego, aby regulacje dotyczące podatku dochodowego były jak najmocniej skorelowane z zasadami rachunkowości.

Przedstawiciele Rady Podatkowej zwracali uwagę na już wprowadzone zmiany podatkowe. Obliczono, że zeszły rok był rekordowy, jeśli chodzi o ich liczbę. Ustawę o VAT nowelizowano 10 razy, zmieniono ok. 100 przepisów; ustawę o CIT - 20 razy, ok. 500 przepisów; ustawa o PIT - 26 razy, ok. 700 przepisów. Przyznano, że za tymi przepisami kryją się pewne racje, ale ich liczba jest "spora".

Przewodniczący Rady Andrzej Nikończyk ocenił, że resort finansów zadbał, "abyśmy się nie nudzili w zakresie podatków".

REKLAMA

"Zmiany są dość daleko idące, zmieniają pewną rzeczywistość społeczno-gospodarczą, rzeczywistość podatkową. Ministerstwo finansów wie o podatnikach istotnie więcej niż jeszcze kilka lat temu" - zauważył Nikończyk. Według niego wiedza, którą KAS uzyskuje np. z JPK, daje bardzo duże możliwości w zakresie porównywania rozliczeń podatników w sensie makroekonomicznym. Jednocześnie analiza danych w MF jest coraz lepsza, tworzone są nowe algorytmy.

"Będziemy mieć do czynienia z sytuacją, w której ministerstwo finansów będzie dobrze widzieć, komu w danej branży idzie lepiej, komu idzie gorzej, że ktoś ma na przykład za słabe dochody w stosunku do danej branży" - powiedział. Dodał, że fiskus chce też wiedzieć, jakie schematy podatkowe są wskazywane firmom przez doradców podatkowych - raportować trzeba będzie "zwykłe ulgi", ale także "optymalizacje uznawane za agresywne".

"Ale z drugiej strony pojawiają się inne narzędzia od strony ministerstwa finansów w postaci pewnej otwartości - kwestia chęci współpracy z podatnikami" - mówił. Zastrzegł, że na razie ma to miejsce w zawężonym zakresie, ale można mieć nadzieję, że docelowo stosunki partnerskie między podatnikiem a KAS pozwolą rozstrzygać problemy zanim one się pojawią.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz oceniła, że resort finansów jest jednym z tych, z którym przedsiębiorcom dobrze się współpracuje. "Zainteresowany jest tym, żeby wysłuchać, jakie mamy opinie. Oczywiście nie ma takiej możliwości, abyśmy się ze wszystkim zgadzali (...), ale to się dzieje w sposób, w który - wydaje mi się - powinien być wszędzie promowany" - oceniła Bochniarz.

"Czasami udaje się nam przekonać ministerstwo, czasami ministerstwo przekonuje nas. To jest taki model współpracy środowisk gospodarczych z administracją, który dobrze byłoby, aby był bardziej powszechny. Nie wszędzie niestety tak się dzieje" - powiedziała.

Bochniarz zauważyła, że z badań wynika, iż podatki ciągle są na szczycie listy przeszkód dla biznesu, choć w tym roku "system podatkowy, który krytycznie oceniają przedsiębiorcy, został wyprzedzony przez to, co się dzieje na rynku pracy". Szefowa Lewiatana wyraziła nadzieję, że prace prowadzone z udziałem firm doprowadzą jednak do tego, że "może uda nam się podatki na tej czarnej liście zepchnąć troszkę niżej". (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

REKLAMA

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA