| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą wyższe opłaty w urzędach

Będą wyższe opłaty w urzędach

Wszystko wskazuje na to, że już od 1 stycznia 2007 r. znikną znaki opłaty skarbowej. Takie rozwiązanie przewiduje najnowsza wersja projektu ustawy o opłacie skarbowej, którą opracowało Ministerstwo Finansów.

Czekają nas zatem również mniej przyjemne zmiany, przede wszystkim wzrost stawek opłaty. W przypadku tych czynności urzędowych, od których nadal będziemy płacić opłatę skarbową, jej stawki 1 stycznia 2007 r. wzrosną, i to często o kilkanaście procent.
Poszerzona również zostanie lista czynności objętych opłatą o kilka nowych kategorii.

...więc zyska budżet

Opłata skarbowa jako jedyna doczekała się odrębnego projektu. Pozostałe ustawy podatkowe ma zmienić jedna, wielokrotnie opisywana już na naszych łamach ustawa, czyli przygotowana przez resort finansów ustawa o zmianie Ordynacji podatkowej i niektórych innych ustaw. Nie wiadomo jednak, czy ta ostatnia ustawa trafi w końcu do parlamentu.
Prace nad nią opóźniają się coraz bardziej. Ustawa nie została nawet przedstawiona rządowi. Jednak projekt o opłacie skarbowej, jako mniej kontrowersyjny, ma szansę szybko trafić pod obrady rządu. Jest już po konsultacjach społecznych, w ramach których nie zgłoszono merytorycznych uwag. Co więcej, wszystkim powinno zależeć na szybkim rozpoczęciu prac nad projektem ustawy o opłacie skarbowej. Na proponowanych zmianach zyskają zarówno budżet państwa, jak i budżety gmin.
Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że wydatki budżetu państwa m.in. poprzez wyeliminowanie druków i dystrybucji znaków opłaty skarbowej zmniejszą się o 22,6 mln zł. Prawdopodobnie zwiększą się także wpływy do budżetów gmin, choć nie podano żadnych szczegółowych szacunków.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK