| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

92 000 : 100 000 = 0,92, co daje 92%,
gdzie: 92 000 = 20 000 euro x 4,6
Z kolei każdego miesiąca (lub innego, przyjętego przez podatnika, okresu amortyzacji) z kosztów uzyskania przychodów wyłączone będzie 8% przypadającego na ten miesiąc odpisu.
W przypadku samochodów osobowych o wartości przekraczającej znacznie 20 000 euro, uwzględniając ograniczenie w zaliczaniu do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych, bardziej opłacalne jest użytkowanie takiego samochodu w ramach leasingu operacyjnego niż finansowego – w leasingu operacyjnym całość opłat leasingowych zaliczana będzie bowiem do kosztów uzyskania przychodu korzystającego. W sytuacji ewentualnego poleasingowego nabycia samochodu przez korzystającego odpisy amortyzacyjne dokonywane przez korzystającego będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, chyba że, co w praktyce zapewne nie będzie miało miejsca, cena nabycia przekraczałaby 20 000 euro.
W tym miejscu warto zauważyć, że z punktu widzenia korzystającego wzięcie takiego samochodu w leasing, a następnie jego wykupienie – po zakończeniu okresu leasingu jawi się znacznie korzystniejsze w zestawieniu z jego zakupem (bez uprzedniego jego leasingowania), z uwagi na korzystną relację zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu opłat leasingowych w stosunku do kwoty odpisów amortyzacyjnych, którą miałby on prawo zaliczyć w koszty przy zakupie.
PLUSY I MINUSY
Odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia samochodów osobowych dokonywane są wyłącznie metodą liniową, z zastosowaniem stawek z wykazu stawek amortyzacyjnych, stawek podwyższonych albo indywidualnych. Brak jest natomiast możliwości dokonywania amortyzacji metodą degresywną.
+ Podmiot (korzystający) używający samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu (operacyjnego lub finansowego) nie jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Oprócz odpisów amortyzacyjnych kosztem uzyskania przychodu będą również ponoszone przez nas koszty konserwacji, napraw i przeglądów okresowych leasingowanych samochodów. Koszt taki stanowić będzie dla nas również składka na ubezpieczenie samochodu, jeśli oczywiście dokonanie takiego ubezpieczenia leżeć będzie, zgodnie z postanowieniami umowy leasingu, w naszej gestii (obowiązku). Pamiętajmy jednak o ograniczeniu wynikającym z art. 23 ust. 1 pkt 47 u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 49 u.p.d.o.p., zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK