| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Leasing jako dostawa towarów
W przypadku leasingu uznawanego za dostawę towarów ustalić należy miejsce dostawy. Ustalenie miejsca dostawy tożsame będzie z ustaleniem kraju opodatkowania. Zastosowanie znajdzie tutaj art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT stanowiący, że w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, miejscem dostawy jest miejsce (kraj), w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W sytuacji gdy towar (przedmiot leasingu) przemieszczany jest z jednego kraju unijnego do innego (do Polski), a stronami leasingu są podatnicy rozliczający transakcje wewnątrzwspólnotowe, dostawa ta stanowić będzie dla polskiego korzystającego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a dla zagranicznego finansującego – wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Jeżeli przedmiot leasingu przemieszczany będzie do Polski z państwa trzeciego, będzie miał miejsce import.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie następujące w ramach leasingu kreować będzie obowiązek naliczenia podatku należnego przez korzystającego. Obowiązek podatkowy powstanie na zasadach określonych w art. 20 ustawy o VAT, tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Za miesiąc dokonania dostawy rozumie się miesiąc wydania przedmiotu leasingu korzystającemu lub przewoźnikowi działającemu na jego zlecenie. Generalnie zatem moment (miesiąc) dokonania dostawy uzależniony jest od ustalonych przez strony warunków dostawy przedmiotu leasingu do korzystającego (zasady Incoterms). Jeżeli jednak przed 15 dniem miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy finansujący wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia tej faktury. W przypadku gdy przedmiotem leasingu są zdefiniowane w art. 2 pkt 10 ustawy o VAT nowe środki transportu, obowiązek podatkowy u korzystającego powstaje na zasadach szczególnych, określonych w art. 20 ust. 9 ustawy o VAT, tj. z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika od wartości dodanej (zagranicznego finansującego). Właściwe ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego ma istotne znaczenie dla prawidłowego zaewidencjonowania kwoty podatku należnego i jednocześnie podatku naliczonego. Korzystający ma bowiem prawo do potraktowania podatku należnego z tytułu WNT jako podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, lub za okres następny. Przy rozliczeniu WNT korzystający stosuje stawki VAT właściwe dla obrotu krajowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK