| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gdy brak ksiąg, dochód można szacować

Gdy brak ksiąg, dochód można szacować

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany za pomocą norm szacunkowych, ale tylko wtedy, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg - wyjaśnia minister.


Według ministra finansów dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych tylko wtedy, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg.Jeśli podatnik – wypełniając obowiązek nałożony przez art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.) – prowadzi księgi rachunkowe, dochód z tego źródła jest ustalany na podstawie tych ksiąg. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 10 ust. 1 pkt 4 jako odrębne źródło przychodów rozróżnia działy specjalne produkcji rolnej. Wyboru sposobu ustalania dochodu z tego źródła, tj. na podstawie ksiąg bądź norm szacunkowych, dokonuje sam podatnik.

Możliwość ta jest jednak ograniczona wielkością uzyskanego przychodu z tego źródła. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości jej przepisy mają obowiązek stosować osoby fizyczne, w tym prowadzące działalność rolniczą, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 800 tys. euro. Wielkość wyrażoną w euro – stosownie do art. 3 ust. 3 tej ustawy – przelicza się na walutę polską po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. Zgodnie z art. 15 zdanie 1 ustawy o PIT, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. W myśl art. 24 ust. 4 zdanie 2 tej ustawy, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 do ustawy.
Odpowiedź MF na zapytanie numer 959.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK