reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co zmieni się w 2020 roku w związku z VAT?

Co zmieni się w 2020 roku w związku z VAT?

Z początkiem 2020 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany przepisów podatkowych za sprawą nowej ustawy o VAT. Nowelizacja ustawy o VAT niesie za sobą ważne zmiany, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę. Spójrzmy zatem, co zmieni się od 1 stycznia 2020 roku.

Ulga na złe długi w podatkach dochodowych, biała lista podatników VAT

Na początku 2020 roku pojawi się nowa ulga na złe długi w PIT i CIT. To dla dłużników oznacza dodatkowe konsekwencje. Ulga na złe długi będzie mieć zastosowanie do transakcji handlowych zawartych po 31 grudnia 2019 r. Należności lub zobowiązania nieuregulowane lub niezbyte w terminie 90 dni (od dnia upływu terminu płatności), będą ujmowane w koszty lub zwiększą przychód.

W styczniu 2020 roku wchodzi także nowy obowiązek dla dokumentujących sprzedaż za pomocą kas fiskalnych. Aby nabywca mógł otrzymać fakturę potrzebną do rozliczenia swojej działalności gospodarczej według przepisów nowej ustawy o VAT będzie wymagane podanie na paragonie numeru NIP nabywcy. Ta zmiana ma na celu uniemożliwienie stosowania nieuczciwych praktyk, polegających na wystawianie faktur VAT dokumentujących sprzedaż innym podmiotom, przy transakcjach wcześniej zarejestrowanych na kasach fiskalnych. Dodatkowo przedsiębiorca musi sprawdzić czy jego  urządzenia fiskalne są wyposażone w opcję umożliwiającą dodanie numeru NIP.

Obowiązująca już od 2019 roku biała lista podatników spowoduje, że w 2020 roku jeżeli przedsiębiorca dokona płatności swojemu dostawcy towarów lub usług na kwotę powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy inny niż ten, który znajduje się na wykazie firma nie zaliczy takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Call-off stock , transakcje łańcuchowe, stawka 0% w WDT

Procedura magazynu call-off stock zastąpi procedurę magazynu konsygnacyjnego. Przepisy nowej ustawy o VAT uporządkują i  dostosują regulacje w tym zakresie uwzględniając np. działalność handlową czy instytucję substytucji.

Dla transakcji trójstronnych wg. ustawy o VAT jest przewidziana procedura uproszczona. Uproszczenie to polega na tym, iż ostatni w kolejności podatnik rozlicza VAT z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kolejności podatnika. Zmienią się także zasady przypisania transportu czy wysyłki  towarów do konkretnej dostawy w ramach transakcji łańcuchowych w przypadku organizowania tego transportu przez pośrednika.

Dodatkowo projekt nowelizacji obejmuje zmiany w zakresie warunków stosowania stawki 0% w WDT. Stawka ta będzie dotyczyć przypadku dokonania dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, który poda ten numer dostawcy. Ponadto, dla zachowania prawa do stosowania stawki 0% w WDT konieczne jest złożenie prawidłowej informacji podsumowującej.

O wyżej wymienionych oraz innych istotnych zmianach już w styczniu 2020 roku opowie Radosław Kowalski podczas Akademii VAT. Zmiany CIT i PIT w kontekście VAT (http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat/). Akademia VAT odbędzie się 31 stycznia 2020 roku w Warszawie, a patronat nad warsztatami objął portal INFOR.PL. Szczegóły i zapisy na warsztaty: http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat/

Przyg. A. Bartnicka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama