reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedłużenie stosowania papierowego dokumentu dostawy niektórych towarów akcyzowych

Przedłużenie stosowania papierowego dokumentu dostawy niektórych towarów akcyzowych

Przedłużenie do 31 stycznia 2021 r. okresu, w którym możliwe będzie dokonywanie dostaw wyrobów akcyzowych objętych monitorowaniem w systemie EMCS PL2, również na podstawie papierowego dokumentu dostawy - takie rozwiązanie zawiera projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne.

W dniu 12 grudnia br. Sejm zajął się projektem przedłużającym stosowanie papierowego dokumentu dostawy niektórych towarów akcyzowych o 13 miesięcy.

Chodzi o złożony przez posłów PiS projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne, który ma na celu przedłużenie do 31 stycznia 2021 r. okresu, w którym możliwe będzie dokonywanie dostaw wyrobów akcyzowych objętych monitorowaniem w systemie EMCS PL2, również na podstawie papierowego dokumentu dostawy.

"Podmioty będą dysponowały dodatkowym czasem na wdrożenie systemu pozwalającego na przejście z papierowego dokumentu dostawy na system elektroniczny. To umożliwi zainstalowanie nowego oprogramowania, czyli jest to ułatwienie dla przedsiębiorców" - tłumaczył poseł wnioskodawca Marek Suski (PiS).

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, chodzi także o możliwość przetestowania współdziałania z wewnętrznymi systemami informatycznymi oprogramowania u przedsiębiorców z różnych dziedzin branży paliwowej (paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, paliwa opałowe), którzy mają własne specyficzne dla branży systemy magazynowo-księgowe i systemy rozliczeń i płynne przejście z papierowego dokumentu na elektroniczny sposób monitorowania towarów objętych akcyzą.

Projekt Marek Sowa z KO ocenił, że jest dowodem na "niechlujstwo legislacyjne" pod rządami PiS. "Państwo mając rok czasu na przygotowanie wszystkich kwestii, po prostu tego nie zrobiliście" - mówił, przypominając, że w listopadzie Sejm nowelizował już prawo akcyzowe i wówczas można było wprowadzić te zmiany. "O tym nie pamiętało Ministerstwo Finansów, które skupiło się wyłącznie na tym, aby podnieść akcyzę o 10 proc. na alkohol i wyroby tytoniowe" - podkreślił.

Zapowiedział, że KO, mimo wszystko poprze te przepisy, bo za błędy władz nie powinni płacić przedsiębiorcy. Podobnie, Wiesław Szczepański z Lewicy zwrócił uwagę, że choć "nie dopilnowano sprawy", to jego klub popiera projekt.

Wiceminister finansów Leszek Skiba, odpowiadając na wątpliwości posłów, powiedział, że "mamy do czynienia z systemem, który jest skomplikowany" i podkreślił, że to firmy zwracały się o więcej czasu na przygotowanie się do zmian.

Sejm - na wniosek PiS - niezwłocznie przystąpił w czwartek w do drugiego czytania projektu ustawy, w trakcie którego klub ten zgłosił poprawkę zmieniającą datę wejścia w życie planowanych przepisów: z 1 stycznia 2020 r. we wniosku na 31 grudnia 2019 r. Uzasadniono to kwestiami formalnymi.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

EMCS PL2 to Krajowy System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych (Excise Movement and Control System) - system informatyczny do obsługi przemieszczeń wyrobów akcyzowych realizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zarówno krajowych jak i wewnątrzwspólnotowych, a także przemieszczeń po imporcie oraz z przeznaczeniem na eksport. Obsługuje on też przemieszczenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD).

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad uproszczeniem zasad monitorowania przemieszczania wyrobów akcyzowych w systemie EMCS PL2. Jednym z proponowanych przepisów miało być właśnie przedłużenie możliwości wykorzystywania papierowych dokumentów dostaw w tym systemie. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Przedłużenie stosowania papierowego dokumentu dostawy niektórych towarów akcyzowych /fot. Shutterstock
Przedłużenie stosowania papierowego dokumentu dostawy niektórych towarów akcyzowych /fot. Shutterstock

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama