REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór uproszczonej deklaracji akcyzowej AKC-U/S od 1 stycznia 2020 r.

Nowy wzór uproszczonej deklaracji akcyzowej AKC-U/S od 1 stycznia 2020 r. /shutterstock.com
Nowy wzór uproszczonej deklaracji akcyzowej AKC-U/S od 1 stycznia 2020 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

Resort finansów określił nowy wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S). Nowy wzór będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w deklaracji uproszczonej AKC-U/S

Nowy wzór deklaracji AKC-U/S wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 5 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2320), które wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.

Celem tej zmiany, jak wyjaśnia resort finansów, jest wyeliminowanie nieprawidłowości w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych m.in. w zakresie zaniżania wartości sprowadzanego samochodu osobowego wskutek podawania w deklaracji akcyzowej nieprawdziwego roku jego produkcji oraz możliwości zarejestrowania w takiej sytuacji samochodu na podstawie uzyskanego z portalu PUESC dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy, który aktualnie nie zawiera informacji o roku produkcji samochodu osobowego.

Z uwagi na fakt, że we wzorze dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo dodano kolumnę wskazującą na wysokość zapłaconej akcyzy zaistniała konieczność uszczegółowienia wzoru deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S), np. w celu wyodrębnienia przypadków w których samochód osobowy posiada kilku współwłaścicieli, którzy złożyli odrębne deklaracje podatkowe odnośnie tego samego samochodu i dokonali odrębnych wpłat akcyzy.

W związku z powyższym, nowy wzór deklaracji AKC-U/S, określony niniejszym rozporządzeniem, wprowadza pole 7a, zawierające następujące statusy podatnika:

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

1) współwłaściciel,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) podmiot, o którym mowa w art. 109 ust. 3a ustawy, tj. podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych, prowadzący sprzedaż nowych samochodów osobowych na rzecz wyspecjalizowanych salonów sprzedaży, posiadający z nimi długoterminowe umowy,

3) inny - m.in. osoby fizyczne będące jedynym właścicielem pojazdu.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

W ramach jednej deklaracji możliwe będzie wskazanie tylko jednego statusu podatnika, który będzie odnosił się do wszystkich zadeklarowanych w niej pojazdów.

W przypadku wyboru statusu nr 2 tj. podmiot, o którym mowa w art. 109 ust. 3a ustawy jak również statusu nr. 3 tj. inny, możliwe będzie przeprowadzenie w systemie ZEFIR 2, przed wystawieniem potwierdzenia zapłaty akcyzy, systemowej weryfikacji, czy zadeklarowana kwota podatku została zapłacona i jaka jest całkowita kwota podatku akcyzowego dla samochodu osobowego o wskazanym nr VIN. Natomiast, wskazanie przez podatnika  statusu  nr 1 tj. współwłaściciel stanowić będzie informację, dla potrzeb wydania dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy, że deklarowany samochód osobowy stanowi przedmiot współwłasności, dodatkowo pozyskana zostanie także wiedza o liczbie pozostałych współwłaścicieli w dodanym polu 21n, 26n, 31n i 36n. Obecnie bowiem, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego we współwłasności, podatek akcyzowy może być wykazywany przez współwłaścicieli w odrębnych deklaracjach. Pozyskanie informacji o statusie i liczbie pozostałych współwłaścicieli winno przyczynić się do usprawnienia procesu weryfikacji.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Ponadto, w części D „Obliczenie wysokości podatku akcyzowego od samochodów osobowych” dodano:

-  pole rodzaj nadwozia jako kolejny parametr mający wpływ na weryfikację wartości pojazdu;

- pole zawierające informację o dowodzie własności pojazdu. W konsekwencji w przypadku nabycia pojazdu na fakturę w deklaracji wykazywany będzie jej numer, co pozwoli na automatyczną weryfikację kwot zadeklarowanych w AKC-U/S oraz JPK_VAT przez podatników, którzy zakupili pojazdy w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

- pole tytuł zwolnienia, gdzie w przypadku samochodów osobowych zwolnionych będzie możliwość wyboru tytułu zwolnienia z następującego katalogu: mienie przesiedlenia, samochód elektryczny lub napędzany wodorem, samochód specjalistyczny, samochód hybrydowy typu plug-in, pozostałe (dla samochodów osobowych zwolnionych z innego tytułu).

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

Uszczegółowione zostało także pole „sposób napędu” tak by podatnik miał możliwość zaznaczenia napędu hybrydowego i wodorowego. Przy czym ze względu na fakt, iż zwolnieniem objęte są jedynie pojazdy z napędem hybrydowym typu plug-in wprowadzono rozróżnienie pozwalające dokładnie wskazać typ napędu hybrydowego (tj. typu plug-in  albo innego niż typu plug-in). Dodano też stosowne przypisy objaśniające. Zmiana ta, zdaniem resortu finansów, uporządkuje dane istotne dla weryfikacji wartości pojazdu np. jeżeli podatnik w polu „Tytuł zwolnienia” zaznaczy „samochód hybrydowy” to w polu „Sposób napędu” powinien zaznaczyć „hybrydowy typu plug-in”.

Wzór deklaracji AKC-U/S(3)

Wzór deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego - AKC-U/S(3), określony rozporządzeniem z 5 listopada 2019 r., który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Zobacz: Formularze podatkowe

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 5 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2320).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA