REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór uproszczonej deklaracji akcyzowej AKC-U/S od 1 stycznia 2020 r.

Nowy wzór uproszczonej deklaracji akcyzowej AKC-U/S od 1 stycznia 2020 r. /shutterstock.com
Nowy wzór uproszczonej deklaracji akcyzowej AKC-U/S od 1 stycznia 2020 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów określił nowy wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S). Nowy wzór będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w deklaracji uproszczonej AKC-U/S

Nowy wzór deklaracji AKC-U/S wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 5 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2320), które wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.

Autopromocja

Celem tej zmiany, jak wyjaśnia resort finansów, jest wyeliminowanie nieprawidłowości w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych m.in. w zakresie zaniżania wartości sprowadzanego samochodu osobowego wskutek podawania w deklaracji akcyzowej nieprawdziwego roku jego produkcji oraz możliwości zarejestrowania w takiej sytuacji samochodu na podstawie uzyskanego z portalu PUESC dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy, który aktualnie nie zawiera informacji o roku produkcji samochodu osobowego.

Z uwagi na fakt, że we wzorze dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo dodano kolumnę wskazującą na wysokość zapłaconej akcyzy zaistniała konieczność uszczegółowienia wzoru deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S), np. w celu wyodrębnienia przypadków w których samochód osobowy posiada kilku współwłaścicieli, którzy złożyli odrębne deklaracje podatkowe odnośnie tego samego samochodu i dokonali odrębnych wpłat akcyzy.

W związku z powyższym, nowy wzór deklaracji AKC-U/S, określony niniejszym rozporządzeniem, wprowadza pole 7a, zawierające następujące statusy podatnika:

1) współwłaściciel,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) podmiot, o którym mowa w art. 109 ust. 3a ustawy, tj. podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych, prowadzący sprzedaż nowych samochodów osobowych na rzecz wyspecjalizowanych salonów sprzedaży, posiadający z nimi długoterminowe umowy,

3) inny - m.in. osoby fizyczne będące jedynym właścicielem pojazdu.

W ramach jednej deklaracji możliwe będzie wskazanie tylko jednego statusu podatnika, który będzie odnosił się do wszystkich zadeklarowanych w niej pojazdów.

W przypadku wyboru statusu nr 2 tj. podmiot, o którym mowa w art. 109 ust. 3a ustawy jak również statusu nr. 3 tj. inny, możliwe będzie przeprowadzenie w systemie ZEFIR 2, przed wystawieniem potwierdzenia zapłaty akcyzy, systemowej weryfikacji, czy zadeklarowana kwota podatku została zapłacona i jaka jest całkowita kwota podatku akcyzowego dla samochodu osobowego o wskazanym nr VIN. Natomiast, wskazanie przez podatnika  statusu  nr 1 tj. współwłaściciel stanowić będzie informację, dla potrzeb wydania dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy, że deklarowany samochód osobowy stanowi przedmiot współwłasności, dodatkowo pozyskana zostanie także wiedza o liczbie pozostałych współwłaścicieli w dodanym polu 21n, 26n, 31n i 36n. Obecnie bowiem, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego we współwłasności, podatek akcyzowy może być wykazywany przez współwłaścicieli w odrębnych deklaracjach. Pozyskanie informacji o statusie i liczbie pozostałych współwłaścicieli winno przyczynić się do usprawnienia procesu weryfikacji.

Ponadto, w części D „Obliczenie wysokości podatku akcyzowego od samochodów osobowych” dodano:

-  pole rodzaj nadwozia jako kolejny parametr mający wpływ na weryfikację wartości pojazdu;

- pole zawierające informację o dowodzie własności pojazdu. W konsekwencji w przypadku nabycia pojazdu na fakturę w deklaracji wykazywany będzie jej numer, co pozwoli na automatyczną weryfikację kwot zadeklarowanych w AKC-U/S oraz JPK_VAT przez podatników, którzy zakupili pojazdy w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

- pole tytuł zwolnienia, gdzie w przypadku samochodów osobowych zwolnionych będzie możliwość wyboru tytułu zwolnienia z następującego katalogu: mienie przesiedlenia, samochód elektryczny lub napędzany wodorem, samochód specjalistyczny, samochód hybrydowy typu plug-in, pozostałe (dla samochodów osobowych zwolnionych z innego tytułu).

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

Uszczegółowione zostało także pole „sposób napędu” tak by podatnik miał możliwość zaznaczenia napędu hybrydowego i wodorowego. Przy czym ze względu na fakt, iż zwolnieniem objęte są jedynie pojazdy z napędem hybrydowym typu plug-in wprowadzono rozróżnienie pozwalające dokładnie wskazać typ napędu hybrydowego (tj. typu plug-in  albo innego niż typu plug-in). Dodano też stosowne przypisy objaśniające. Zmiana ta, zdaniem resortu finansów, uporządkuje dane istotne dla weryfikacji wartości pojazdu np. jeżeli podatnik w polu „Tytuł zwolnienia” zaznaczy „samochód hybrydowy” to w polu „Sposób napędu” powinien zaznaczyć „hybrydowy typu plug-in”.

Wzór deklaracji AKC-U/S(3)

Wzór deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego - AKC-U/S(3), określony rozporządzeniem z 5 listopada 2019 r., który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Zobacz: Formularze podatkowe

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 5 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2320).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA