Doradcy podatkowi ostrzegają przed błędami w specustawie antykryzysowej

REKLAMA
REKLAMA
Eksperci ze specjalnego zespołu KIDP, którzy od dwóch tygodni zajmują się pakietem antykryzysowym znaleźli kilka wątpliwości interpretacyjnych w projekcie nowelizacji do specustawy, który dwa dni temu został przyjęty przez rząd. Dziś projekt ma trafić pod obrady sejmu, więc jest to ostatni moment na wprowadzenie poprawek.
REKLAMA
REKLAMA
Chodzi m.in. o zwolnienie z obowiązku płacenia składek ZUS przez trzy miesiące tych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie przekroczyli limitu przychodów w wysokości trzech przeciętnych pensji brutto.
- Z literalnego brzmienia proponowanej regulacji wynika w tej chwili, że przepis ten dotyczył będzie wyłącznie osób, które płacą składki wyłącznie za siebie. Nie będą mogły skorzystać z niego osoby, które zatrudniają dodatkowe osoby do pomocy. To efekt ułomnej redakcji tego przepisu - wyjaśnia prof. Adam Mariański, przewodniczący KRDP
Inne z zastrzeżeń samorządu doradców podatkowych dotyczy niedopuszczalnego przez konstytucję różnicowania sytuacji płatników. W obecnym brzmieniu przepisów sytuacja jest jasna w przypadku osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników. Ale, zdaniem KIDP, wymaga doprecyzowania przepisów status takich płatników składek jak wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej czy wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W obecnym brzmieniu proponowanych przepisów, zdaniem ekspertów KIDP, większość mikroprzedsiębiorców nie nabędzie prawa do zwolnienia z ZUS.
Ponadto, samorząd doradców podatkowych apeluje o rozszerzenie zwolnienia z opłacanie składek także na małe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 9 osób.
- Te podmioty stanowią największa liczbę przedsiębiorców w Polsce, niejednokrotnie stanowiące rodzinne, wielopokoleniowe przedsiębiorstwa i są najbardziej narażone na kryzys gospodarczy wywołany epidemią COVID-19. Mając na względzie potrzebę rzeczywistego wzmocnienia polskich przedsiębiorców, postulujemy rozszerzenie zwolnienia z ZUS dla małych przedsiębiorców. Alternatywnie można przewidzieć zwolnienie dla mikro-, małych i średnich firm w zakresie składek opłacanych za 9 pracowników o najniższych przychodach w marcu, kwietniu i czerwcu – mówi prof. Adam Mariański.
Zobacz także: Rząd uwzględnia uwagi doradców podatkowych i zgłasza autopoprawkę
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA